Kompost cz.2

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Norbitka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2081
Od: 7 lip 2012, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Kompost cz.2

Post »

Szczelne w sensie, że jest wyłożone materiałem nie przepuszczającym wody i dżdżownic do ziemi.
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost cz.2

Post »

Procesy gnilne nie sprzyjają organizmom tlenowym, nie sądzę by dżdżownice specjalnie lubiły gnijącą trawę etc. Przy gniciu (procesy anaerobowe) powstaje wiele niezbyt przyjemnych substancji, w których dżdżownice akurat raczej nie gustują (tak samo koty nie jedzą padliny, ale psy ... czemu nie, psy i lisy często same takiego śmierdziela same produkują).
Czy same procesy beztlenowe są złe? Nie. Ale lepszy jest użytek tam gdzie to jest robione celowo i skutecznie, np. bokashi dla większości odpadków kuchennych (fermentacja) czy gnojówka z pokrzyw, skrzypu etc. (inne bakterie anaerobowe). Jeśli robimy kompost to w domyśle jest rozkład tlenowy. Jedyne dopuszczalne odstępstwo to niwelowanie trudno kompostowalnych resztek (trzeba niektóre rzeczy "napocząć" beztlenowo by ułatwić ich rozkład). Ale z reguły by kompostowało się dobrze, szybko, skutecznie potrzeba wilgoci, tlenu i odpowiedniego stosunku azotu do węgla. Za dużo wody, za mało tlenu - to nie jest przepis na sukces.
Awatar użytkownika
Norbitka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2081
Od: 7 lip 2012, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Kompost cz.2

Post »

No cóż najwyżej będę żałowała lub po prostu wyciągnę "izolację". Trawy nie wyrzucam na kompost. Trawą ściółkuję w razie potrzeby. Większość koszę traktorkiem nie zbierając trawy.
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost cz.2

Post »

Samo nieprzepuszczalne dno kompostownika nie wyklucza tego, że dżdżownice uciekną, natomiast ostatecznie będą cały czas uciekać wyżej ku świeższym resztkom zostawiając zbite ze sobą odchody. Problem zaczyna się gdy nie da się tego łatwo wybrać albo gdy za często stoi woda.
Niki33
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 19 maja 2019, o 15:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost cz.2

Post »

Mam takie dziwne robaki w kompoście i nie wiem czy szkodzą

https://imagizer.imageshack.com/img924/2070/xB3nPa.jpg
Andrzej997
200p
200p
Posty: 472
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost cz.2

Post »

W kompoście nie szkodzą - tam wszystko ma się zżerać nawzajem i wydalać - w efekcie resztki zostaną przerobione do postaci prostej przyswajalnej dla roślin czyli dojrzały kompost.
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 609
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Niedojrzały kompost - da się przyspieszyć dojrzewanie?

Post »

olak pisze:Zostało mi po przesianiu sporo niedojrzałego kompostu i zastanawiam się co z tym zrobić, bo porozkładałam go po kastrach budowlanych i donicach, i mam bałagan.

Wyczytałam, że taki niedojrzały można rozsypać na wierzch jako ściółkę. Tylko czy rozsypuje się tak 'na żywca' z całą zawartością tzn. patykami, kępami korzeni, jakimiś nieprzerobionymi resztkami?. I jak to wygląda od strony estetycznej? Czy to się rozłoży w sensownym czasie czy za jakiś czas będę żałować, że zrobiłam sobie na rabatach śmietnik..?
A jeśli nie, to co zrobić, żeby przyspieszyć jego dojrzewanie? Jest go za dużo, żeby wrzucić w całości do nowo nastawionego kompostu, nawet stopniowo, warstwami, bo szybko miałabym zajęty cały kompostownik. Nie wiem czy pozostawienie go w kastrach i podsypanie aktywatorem pomoże..? Może w jakieś worki zapakować?
Są jakieś sposoby, żeby przyspieszyć dojrzewanie kompostu...?
Pewnie już coś zrobiłaś ze swoim nie do końca przerobionym kompostem, bo sporo czasu minęło (dawno tu nie zaglądałam i nawet nie zauważyłam, że jest już kolejna część wątku), ale może przyda Ci się (i może jeszcze komuś) mój pomysł.

Zwykle wiosną, jak opróżniam kompostownik, zostaje sporo takiego nieprzerobionego materiału. Mam maleńki ogródek, więc rozrzucanie go gdziekolwiek odpada.
Radzę sobie z tym inaczej- mam beczkę, podziurkowaną lutownicą na całej powierzchni i do niej pakuję te resztki. Co jakiś czas przewracam ją i turlam po trawniku, co świetnie miesza zawartość, a później, jak przychodzi czas na ogórki i cukinie, sypię na wierzch dosyć grubą warstwę ziemi po zeszłorocznych, donicowych uprawach (np po papryce) i sadzę w tym ogórki, wkładam zwiniętą siatkę i mam fajną, pionową grzadkę. Cukinia i dynia też powinna sie na tym udać. Kiedyś, jak jeszcze miałam trochę miejsca w ogrodzie i nie było podziurkowanej beczki, to brałam kawałek niezbyt wysokiej siatki zgrzewanej, powlekanej. Splatałam razem obcięte na końcach druty i robiłam z niej spory okrąg. Wykładałam boki kartonami, trawą, patyczkami i co tam miałam pod ręką (myślę, że agrowłóknina też będzie ok), żeby lepiej i bardziej naturalnie wyglądało i robiłam to samo, co z beczką- na dół niedojrzały kompost, na to trochę ziemi i sadziłam w tym dyniowate. Po sezonie kompost był gotowy. Wystarczyło wytargać do góry tą siatkę (trzeba trochę siły) i złoto ogrodnicze samo się rozsypuje. :D
Żałuję, że już nie mam miejsca na takie siatkowe grządki, bo to bardzo fajna i prosta sprawa.
Pomysł podejrzałam kiedyś u jakiejś dziewczyny na YT.
Pozdrawiam,Vivien333
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8677
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Kompost cz.2

Post »

vivien333 , pomysł z beczką bardzo mi się podoba . . Mam pęknięty pojemnik na deszczówkę .
Macie jakiś pomysł na ślimaki , które mi się zalęgły w stercie kompostowej . Sterta powstała
gdy miałam już wszystkie kompostowniki zajęte . Pomysł ze stertą spodobał się też sąsiadom
i zaczęli mi zwozić swoje resztki . :shock:
Podsypałam granulek , teraz wygląda jak pokryta lakierem . Mam zamiar polać ją mocznikiem z wodą ,
mocznik palący ślimakom da radę ?
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 609
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Kompost cz.2

Post »

Anulab... Chyba najskuteczniejszy sposób na ślimaki w kompoście to częste przerzucanie go. Zauważyłam, że jak się go często wzrusza, to ślimaki tak się nie mnożą.
Pewnie wszystko, co uprzykrzy im życie będzie skuteczne. Polanie mocznikiem też nie umili im życia. :wink:

Tu moja beczka z kompostem i niedawno posadzonymi, późno dosiewanymi ogórkami:

Obrazek

Obrazek

Z tyłu, w kompostowniku donica z dyniami ozdobnymi (i podobno jadalnymi).
Nie mam ich gdzie upchnąć, więc wsadziłam w kompostownik- licząc, że uda im się przejść korzeniami przez otwory w donicach i zapuścić je w kompoście.


I jeszcze filmik o kompostownikach- podwyższonych grządkach:


youtu.be/axL_shNId80
Pozdrawiam,Vivien333
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8677
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Kompost cz.2

Post »

vivien333 dzięki .
Zastanawiałam się czy takie otwory są wystarczające ? Jest
nadzieja , że gryzonie nie będą wchodzić .
Wczoraj po deszczu na kompoście ślimaków nie było .
Zastosowałam mocznik i aktywator z archeonami .
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 609
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Kompost cz.2

Post »

Wygląda na to, że są wystarczające. Woda w beczce nie zalega, a kompost nie przesycha nadmiernie.
Jak nie uprawiam w nim akurat ogórków, to beczka cały czas jest zamknięta zakręcaną pokrywą i od czasu do czasu turlana po trawniku. Prawie jej nie otwieram, no chyba, że mam podejrzenie, że za sucho się zrobiło. Wtedy otwieram i trochę podlewam.
Jeszcze jedna zaleta tych małych otworów- nigdy nie miałam w tej beczce ślimorów. :)
Pozdrawiam,Vivien333
Andrzej997
200p
200p
Posty: 472
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost cz.2

Post »

Myślę, że te otwory z boku beczki są przede wszystkim do napowietrzania. Otworki do odprowadzenia wody powinny być w dnie.

Nie do wiary, że turlanie beczki tyle daje (myślałem, że żeby zawartość się dobrze mieszała potrzebne są jakieś wystające krawędzie w beczce). Nie wiem czy turlanie stresuje ślimaki, ale z pewnością troszkę dotleni wnętrze.

Taka beczka to niezły pomysł na podwyższoną rabatę w miejscu gdzie się duża rabata nie zmieści. W sumie to zwykły plastikowy kompostownik, plus nasadzenia, więc w zasadzie fajnie, bo po co kupować kolejny plastik skoro można dać drugie życie beczce.

Jednak generalnie polecam sypanie kompostu nieprzerobionego na wierzch rabaty, między rośliny. Dzięki temu chwasty mają problem, a różne organizmy przerobią go i wciągną pod ziemię. To zwykłe ściółkowanie , ale ma wiele zalet:
- nie trzeba przerzucać kompostu
- nie ma za mokro lub za sucho
- nie zapadnie nam się rabata czy ziemia w beczce do połowy wysokości lub więcej (zwykle tak bywa w kompostowniku),
- mniej pielenia
- ziemia wolniej wysycha.

W naturze też się tak odbywa proces kompostowania. No i oczywiście ślimaki są jego jedną z najważniejszych części.
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 609
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Kompost cz.2

Post »

Ja właściwie nie mam rabat, więc nie sypię na nie kompostu. :wink:
Cały wykorzystuję do donicowych upraw.
W dnie beczki też jest kilka otworów, woda w niej nie stoi i kompost jest wilgotny, ale bez przesady.
Samo turlanie może nie dość dokładnie wymieszać zawartość, bo ona faktycznie lubi się zbijać, ale zatrudniam do tego silnego mena, który ją najpierw parę razy przewraca na boki i dopiero jak sie zawartość porządnie ruszy, to ją turlamy. Działa.

Myślałam też, żeby w środek wsadzić mniejszy od beczki pierścień z siatki, który by trochę rozbił zawartość, ale nie było takiej potrzeby.
Pozdrawiam,Vivien333
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”