Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika

Zdjęcia naszych ogrodów.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5828
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika

Post »

Mi nie przeszkadza różnorodność na jednej grządce . Nawet nie plewię za bardzo chwastów i wytykam albo dosiewam warzywa , gdzie znajdę tylko miejsce.Znam sporo ludzi, którzy maja na grządkach same warzywa , ani jednego chwaścika ?. Zazdroszczę wytrwałości i siły.
Nawet dałam się przekonać mężowi , żeby tak często nie kosić trawnika.
Ale u mnie na działce ROD
taka bioróżnorodność mogła by być źle zrozumiana :lol: . Chodzi komisja i jak jest za dużo bioróżnorodności
chcą zabierać dzialki ;:306.
Na jednej działce gościu ma wszystko ,nie widać go czasami jak siedzi na działce. Ma tam drzewa ,duże, kilkudziesięcioletnie, po bokach maliny, grządki z warzywami?rosną tez pokrzywy?i nie tylko?.szczerze powiem , ze taka działka bardziej mi się podoba , od ?zabetonowanych?
Asia
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika

Post »

To ja bym chyba siedziała w rodosowym areszcie. :D Też mam "wszystko".
Zasiałam dziś na grządce poperzowej trochę bioróżnorodności. Niechaj czyni cuda.

Obrazek

Wsadziłam też zapomniane kartofle w starych truskawkach ;:202
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5828
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika

Post »

O, a co jest w tej mieszance? Stworzona przez Ciebie?
Asia
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1184
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika

Post »

A u mnie niektóre działki leżą odłogiem i nikt tego nie sprawdza, czy rośnie sam perz, czy warzywa. Nawet niektóre nie są latami koszone :( Ślimaki mają schronienie i chwasty się rozsiewają :(

Ja tam wolę bioróżnorodność kontrolowaną - nagietki w pomidorach, koper w ogórkach, czy kwitnąca rukola w truskawkach. Babki, żywokostu i pokrzyw nie tępię, tylko używam.
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika

Post »

No cóż, pewnie jakieś pożyteczne organizmy też znajdują tam schronienie. Pożytecznych i neutralnych owadów na przykład jest podobno o wiele, wiele więcej niż szkodliwych.

Te zestawienia brzmią bardzo dobrze. Czy kwitnąca rukola w truskawkach ma jakiś konkretny cel?

W mieszance są resztki nasion z różnych opakowań, nasiona własne zebrane z ogródka i odrobinę gotowej mieszanki poplonowej. Najwięcej rzodkiewki i sałaty.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5828
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika

Post »

No to ja chyba czuje bioróżnorodność przez skórę. Zawsze wysiewam wysypany nasiona z torebek, które leżą na dnie pudełka na nasiona
Asia
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika

Post »

I jakie bywają rezultaty takiej wysiewki?
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1184
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika

Post »

Truskawki były małe, jak siałam w międzyrzędzia rukolę. Nie wszystką zdążyłam zjeść, więc zakwitła i zawiązała nasiona. Teraz ją wyrwałam i suszę na nasiona pod daszkiem.

Odnośnie funkcji rukoli w truskawkach, to ona jest pikantna i sądzę, że zadziała podobnie fitosanitarnie, jak gorczyca - niszczenie nicieni szkodliwych dla korzeni truskawek.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5828
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika

Post »

:wit Szczerze powiedziawszy nie wiem, nie które co sie nadają do zjedzenia, zjadam , np. sałata ,rzodkiewka , a resztę traktuję jak zielony nawóz. W tym roku muszę posiać gorczycę ,bo okazało się za mam nicienie ;:222
Asia
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 605
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika

Post »

Ja też wolę bioróżnorodność choć trochę kontrolowaną, bo za płotem mam przykład działki, która dla właściciela jest chyba kulą u nogi i szczerze mówiąc, mam dość walki z tym, co do mnie przełazi, wisi i się osypuje, jakbym nie miała dość roboty z własnym ogrodem. :?
Co gorsza- nagle naszło ich na porządki i wykarczowali mnóstwo zarośli i krzaków, przy okazji wyrywając moje powojniki Paul Farges, które te wstydliwe, obrzydliwe chaszcze okrywały. Akurat zaczynały kwitnąć, a teraz mam tylko kilka badyli , które się ostały przy płocie. Wszystko, co było ponad, zostało połamane i wyrwane. ;:145 Mam nadzieję, że z czasem odrosną.
Te wycinki nawet by mnie ucieszyły, gdyby nie to, że w krzaczorach mieszkały jeże, ropuchy i jaszczurki. Nie wiem, gdzie one się teraz podzieją... :roll:
No i jak znam sąsiedztwo, to był to jednorazowy zryw i za chwilę znów wszystko zarośnie.
Takie zrywy są gorsze dla przyrody od totalnego zaniedbania i zostawienia przyrody samej sobie.

Jeśli chodzi o ściółkę, to łatwiej u mnie znaleźć trzcinę, niż topinambur. :wink:
Ostatecznie zdecydowałam się kupić karton słomy na Allegro (za 4 dychy :shock: ). Miała być głównie pod truskawki, ale wystarczy też pod inne uprawy, choć jest z nią duży problem, bo nie mieści się w donicach i muszę ją bardzo drobno siekać, dopiero wtedy nie wyłazi ze wszystkich stron. Nie dość, że strasznie to pracochłonne (a ja cierpię na wieczny brak czasu), to jeszcze strasznie bałagani i teraz mam wszędzie skrawki słomy, jak na wsi przy stodole. ;:224 Faktem jednak jest, że ściółka z tego jest fajna.
Kupiłam jeszcze ściółkę ze słomy konopnej dla drobnych zwierzątek, ale ta jest bardzo drobna i niemal biała. Trochę dziwnie to wygląda i drogo wychodzi, ale gdyby nie to wybielenie, to byłaby całkiem ok. Widziałam taką bardziej naturalną, ale ilość zbyt duża, jak dla mnie.

Fajna ta podwyższona grządka. Chyba skorzystam z pomysłu. :)
A pesto ze szczypiorku... Nie wpadłabym na to, muszę wypróbować. :D
Pozdrawiam,Vivien333
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika

Post »

Powojników szkoda, może odrosną, można nawet im lepiej będzie, jeśli mają teraz więcej miejsca.
Na resztę komentarza nie wiem co odpowiedzieć, jako właścicielka obrzydliwych chaszczy ;:oj

Co do ściółki, mam takie pomysły:
- jesienią zawsze się rozglądać ze liśćmi - ludzie wystawiają w workach przed posesję, można także samemu gdzieś nagrabić, ja np. buszowałam kiedyś na ogródku jordanowskim, albo na terenie przy kościele.
- tektura, można ją też szybko przerobić na kompost, w wątku o czosnku niedźwiedzim mutagen podaje instrukcje
- między rzędami np. marchewki można położyć nieimpregnowane deski. To by się też mogło sprawdzić na podwyższonych grządkach, np. deseczki z palet.
- siać jesienią żyto jare na własną słomę.

Nie wiem ile to jest karton słomy. Znam tylko na kostki albo na bale. Ta ściółka ze słomy konopnej wygląda na drogą, to już chyba lepiej kupić albo wydębić drobnych trocin i przerobić na kompost.

A tu moja bioróżnorodność się żywi na porze :D Były nawet cztery różne ale jeden się schował

Obrazek
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 605
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika

Post »

Zapewniam Cię, że Twoim chaszczom daleko do obrzydliwości - w porównaniu z tym, co ja mam za płotem, są... urocze... :wink:
I jakoś nie widzę, żebyś była szczególnie uciążliwa dla sąsiedztwa, podczas gdy moje sąsiedztwo, zwyczajnie uprzykrza mi życie i korzystanie z uroków własnego ogródka i to od wielu lat. :(

Jeśli chodzi o ściółki, to ten karton słomy ma pewnie objętość podobną, do typowej słomianej kostki. Kupiłam ją ze względu na truskawki, podobno najlepiej się w nich sprawdza.
Żyta raczej siać nie będę, ani niczego innego, bo moje włości to 2,5 ara, na których stoi dom, garaż, podjazd, taras i... tylko resztka zostaje na uprawy. Stąd kombinacje z uprawami w donicach i próby upraw w pionie. Wszystko z braku miejsca.
W doniczkach ściółka musi być drobna, inaczej wysypuje się ze wszystkich stron i robi bałagan.
Dobrze sprawdza się u mnie lekko przesuszona trawa po koszeniu. Najczęściej ściółkuję właśnie nią, ale do truskawek raczej się nie nadaje i bardzo lubią w niej siedzieć ślimaki, dlatego szukam czegoś innego, drobnego i łatwo dostępnego. Kasy mi nie żal, bo i tak większość wydaję na ogród, takiego mam bzika na jego pkcie. :wink:
Tektura brzmi interesujaco... Muszę się zastanowić, jak nią ściółkować. :roll: Może porwę na drobne fragmenty, wtedy będzie przypominać korę i takim drobiazgiem podsypię pod rośliny. Taką samą, podartą drobno tekturę wrzucam do kompostownika. Trociny też, ale nie ściółkuję nimi, bo podobno zakwaszają ziemię. W donicach wolę nie ryzykować. Podobnie liście- z sąsiedzkich wierzb spadają ich ogromne ilości, ale nie używam jako ściółki, bo boję się chorób. Zwykle wrzucam je do podziurkowanych worków i wiosną, już wstępnie przerobione dorzucam do kompostownika.

Piękna ta bioróżnorodność na porze. :) Też zostawiam je do kwitnienia, są piekne i bardzo trwałe.

Chciałabym mieć tyle miejsca, co Ty. Mogłabym skorzystać z wiekszej ilości Twoich pomysłów.
Póki co, idę studiować wątek o czosnku niedźwiedzim. Dzięki za wskazówki. :)
Pozdrawiam,Vivien333
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika

Post »

Tych mniej uroczych po prostu nie pokazują, bo po co. Ale tu na wsi wszyscy mamy swoje chaszcze. Nawet sąsiad, który do tej pory chyba dwa razy dziennie kosił (takie miałam wrażenie), w tym roku się złamał i wyhodował swoje chaszcze, trwa niekoszona mu kwitnie i się pokłada, a on twierdzi, że mu się nawet podoba ;:oj

Czy istnieją jakieś choroby trapiące jednocześnie wierzby albo inne drzewa i warzywa?

Odkryłam, że mam w malinach chyba mierznicę czarną? Wszystko mi się zgadza z opisu oprócz "nieprzyjemnego zapachu przypominającego zgniliznę"

Obrazek
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”