Dżungla w bloku

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Dżungla w bloku

Post »

Piękne okazy Norbercie. ;:63 Ja mam dylematu co do mojej szeflery, też variegaty. Jest już dość wysoka i ma jeden pęd. I nie wiem czy go ciachnąć, żeby się rozkrzewił, czy pozwolić rosnąć pojedynczo?
Awatar użytkownika
anetq092
100p
100p
Posty: 101
Od: 6 kwie 2021, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Dżungla w bloku

Post »

Piękne kwitnienia ;:oj
Mój wątek, zapraszam :)
Doniczkowe u Anety.
halinkab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 811
Od: 15 maja 2015, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Dżungla w bloku

Post »

Witaj! Masz piękne rośliny. Ta dżungla robi wrażenie. Zauważyłam u Ciebie łosie rogi. Kiedyś miałam okazję je kupić. Muszę ten błąd naprawić. Lubię takie oryginalne rośliny.
Awatar użytkownika
nowapasja
1000p
1000p
Posty: 1253
Od: 28 sty 2011, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Kwidzyna

Re: Dżungla w bloku

Post »

Witaj :wit Piękne masz philodendrony ;:167 Kiedyś miałam ochotę żeby kupić ale jakoś nie było okazji ....i nie mam do dziś :;230 zatem popodziwiam u Ciebie ;:3
Awatar użytkownika
doras
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 27 lip 2019, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Dżungla w bloku

Post »

Norbercie, mam pytanie: jakim nawozem nawozisz filodendrony Brasil i Malaya Gold? Czy do takich ?żółtawych? liści są jakieś specjalne, czy może być po prostu nawóz do roślin zielonych?
Pozdrawiam, Dorota
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Dżungla w bloku

Post »

:wit Norbercie, chcę Cię spytać o to, jak komponujesz swoje podłoże do roślin. Ja nigdy nie zwracałem uwagi na to, aby było jakieś mega luźne, przepuszczalne. Teraz chce bardziej profesjonalnie podejść do tematu i skomponować sobie przepuszczalne podłoże do większości roślin domowych. Zastanawiam się nad mieszanką ziemi uniwersalnej, perlitu, kory sosnowej (podłoża do storczyków), seramisu i drobnego keramzytu. Nie będzie to za bardzo "wymyślna" mieszanka?
Z góry dziękuję za odpowiedź i czekam na następne fotki Twoich pięknych roślin ;:108
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dżungla w bloku

Post »

Witajcie i dziękuję za odwiedziny. :wit

Doras, obecnie od jakiegoś czasu używam Petersa Allrounder 20:20:20, którego używam w zasadzie do większości roślin doniczkowych. Jedynie paprocie i Anturium nawożę naprzemiennie nawozem do paproci.
Natomiast do roślin z kolorowymi liśćmi można używać nawozu do roślin kwitnących, czyli z przewagą potasu.
Wracając do filodendrona 'Brasil' w przypadku mojego od używania tego nawozu zaczął wypuszczać ładne w miarę duże liście, czego nie mogłem uzyskać stosując zwykły nawóz do roślin zielonych. W przypadku 'Malaya Gold', nie miałem porównania z innym nawozem, ale wypuszcza ładne duże liście.

Maciek, wracając wpierw do Twojej Szeflery, początkowo swoją próbowałem prowadzić na drzewko, żeby ją rozgałęzić ale nie udało mi się tego osiągnąć. Zawsze po delikatnym przycięciu wypuszczała tylko jeden odrost. Koniec końców urosła mi na prawie metr i pień był już tak powyginany, że bez sensu było dalej tak zostawić.
W międzyczasie na dole pnia wypuściła mi odrosta, więc postanowiłem ją drastycznie przyciąć na wysokość około dwudziestu centymetrów powyżej niego. Koniec końców była to dobra decyzja, bo jak pisałem wcześniej Szeflera wypuściła trzy nowe odrosty i w końcu powinienem uzyskać pokrój krzaczka, a nie pojedynczego patyka.

Podłoże, szczerze mówiąc nie stosuję jakieś ekstra specjalnego podłoża. Generalnie używam bodajże trzech mieszanek, pod zwykłe rośliny doniczkowe, pod rośliny kwaśnolubne i sukulenty. Jeśli chodzi o zwykłe rośliny i sukulenty stosuję jako podstawę zwykłą ziemię uniwersalną, staram się szukać lekkiej próchnicznej i udało się taką dostać np. w Tesco. Do tego żwirek kwarcowy albo czasami zamiennie np. lawę. Żwirek kwarcowy jest jednak u mnie podstawą.
Oprócz niego od jakiegoś czasu dodaję podłoża do storczyków. Wszystko mieszam oczywiście na oko, mniej więcej 3:1:1 ale czasami dam więcej żwirku, czasami podłoża. W sumie nie ma to aż tak większego znaczenia, grunt że dzięki temu podłoże jest odpowiednio przepuszczalne i sprawdza się w przypadku wielu moich roślin.
Jeśli chodzi o sukulenty, to oczywiście używam tylko ziemi i żwirku, którego tego drugiego daje więcej niż ziemi.
W przypadku paproci i anturium zacząłem zamiast ziemi do paproci ziemię do iglaków. Zmiana była podyktowana tym, że w handlu można dostać ziemię do paproci o dużej rozbieżności pH, która czasami ma wartości wyższe niż zalecane (między 4,5 - 5,5), nawet w okolicach 6,5 jak w przypadku zwykłych roślin doniczkowych. W każdym razie po przejściu na ziemię do iglaków zauważyłem różnicę we wzroście, więc zmiana była zasadna. Sprawdza się też to, że właściwe pH ma znaczenie.
Oczywiście do ziemi do iglaków pod rośliny kwaśnolubne również dodaję żwirku dla podniesienia przepuszczalności podłoża, bo nawet paproć można przelać.

Przykładem jest ta paprotka Aglaomorpha Coronans Snake Leaf, którą kupiłem przelaną i musiałem usunąć z połowę korzeni. Na szczęście udało mi się ją uratować. Natomiast to co ją pobudziło do wzrostu to zmiana na ziemię do iglaków. W ziemi do paproci rosła słabo.

Obrazek

Obrazek


Aneta, Halinko, Olu, dziękuję za miłe słowa. :)

Henryku, można czasami się w nim zgubić. :wink:

Zielonajagoda, ciekawa sprawa z tą sansewierią, mam ją od kilkunastu lat i z początku rosła wolno, nawet jeśli te rośliny szybko nie rosną, to jednak dużo wolniej niż powinna. Wszystko się diametralnie zmieniło, jak zacząłem nawozić Petersem. Wypuściła dwa nowe odrosty, które szybko osiągnęły duże rozmiary. Kropką nad i było zakwitnięcie. :)

Przy okazji, kolejna partia roślinek.
Pierwsza to Hamalomena rubescens 'Maggy'. Rośnie bezproblemowo i dość szybko. Zdarza się, że tuż po rozwinięciu nowego liścia, pojawia się zalążek nowego. :)

Obrazek

Niektóre liście ma naprawdę duże, ten jest większy od mojej dłoni. :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Dodam, że jest to roślina bardzo lubiąca wodę, więc przy ciepłych dniach muszę podlewać nawet co 2 - 3 dni.


Calathea makoyana Tutaj też jak widać część liści jest większa od mojej dłoni. :) Obstawiam, że na taki stan rzeczy miało użycie Petersa, w przypadku używania zwykłego nawozu do roślin zielonych, liście były mniejsze, nawet o połowę. Generalnie te rośliny nie są łatwe w uprawie i ostały mi się tylko te najsilniejsze. :wink:

Obrazek

Obrazek


Rhapidophora tetrasperma Pierwotnym zamysłem było tak puścić po paliku, żeby u jego góry zawinąć by pędy poszły w dół. Niestety albo zbyt mocno przygiąłem albo z innej przyczyny, zalążki nowych liści zaschły i przez pewien czas stanęła w miejscu. Zrobiłem dwa opryski Asahi i po jakimś czasie wypuściła nowe pędy. Musiałem wczoraj przedłużyć palik, ale zastanawiam się co dalej jak znowu go przerośnie. Teoretycznie mógłbym puścić wtedy po żyłce do kratki pod sufitem albo na próbę znowu próbować z jednym pędem zawinąć w dół. W ostateczności zawsze mogę odciąć górę i ukorzenić nowe sadzonki.

Obrazek

Obrazek


Maranta leuconeura, trzecie podejście. Dwie pierwsze straciłem, jedną zjadły przędziorki i zbyt późno wszedłem z preparatem. Obecna, jak na razie rośnie bardzo dobrze, nawet kwitnie chociaż kwiatki malutkie i niezbyt imponujące. :wink:

Obrazek

Obrazek

Ctenanthe burle-marxii, rośnie również w porządku i też kwitnie co roku (obecnie po kwitnieniu).

Obrazek

Jeden z ostatnich nabytków, ale bardzo popularna Trzykrotka 'Nanouk'. To taki powrót po wielu latach do tych roślin, bo kiedyś, kiedyś jak miałem jeszcze z kilkanaście lat to miałem bodajże z dwie Trzykrotki i tylko co musiałem robić, to odmładzać co jakiś czas.

Obrazek
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Dżungla w bloku

Post »

Dziękuję. Śliczne masz te rośliny ;:138 A i dopytam gdzie kupujesz petersa?
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20134
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Dżungla w bloku

Post »

Pełny profesjonalizm w Twojej kolekcji. Podziwiam! ;:180

Niestety sprawdziłem i nie ma Peters Allrounder 20:20:20 w opakowaniach mniejszych...
A chętnie bym zakupił bo rośliny u Ciebie rosną i wyglądają wspaniale, istna reklama produktu. A jak pisałeś wcześniej dopiero niedawno były przeprowadzane próby z jego zastosowaniem.
Rewelacyjnie wyglądają te nie najłatwiejsze przecież rośliny w mieszkaniu w bloku - gratuluję właścicielowi. ;:138

Hamalomena rubescens Maggy jak marzenie. ;:173
Calathea makoyana - widziałem wiele ale takich liści jeszcze nie... ;:oj
Ctenanthe burle-marxii - ta dopiero robi wrażenie! ;:215

Takie wątki to ja lubię... ;:204

Czekam na pokaz sukulentów które póki co służą za mistrzów drugiego planu. Te bliskie mojemu ;:167 z racji zainteresowań... ;:108
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dżungla w bloku

Post »

Maciek13 pisze:Dziękuję. Śliczne masz te rośliny ;:138 A i dopytam gdzie kupujesz petersa?
Dziękuję. :) Petersa kupuję na Allegro.

Henryku

Jeśli chodzi o Petersa, to kupowałem 1 kg podzielony na 250g paczuszki. I to jest faktycznie bodajże minimum jaki można dostać w handlu. Z tymże taka ilość jest bardzo wydajna, więc starcza o wiele dłużej niż standardowe nawozy w płynie co ma ogromną zaletę przy dużej ilości roślin.

Jeśli chodzi o sukulenty przyjdzie na nie czas, cierpliwości. :)


Tym razem jeśli chodzi o zdjęcia, na razie tylko jedno pospolite Epipremnum aureum, mam je w dwóch doniczkach, ale jestem zachwycony nowymi liśćmi u jednego z nich. Pierwszy raz uzyskałem taką kolorystykę, a jak już wcześniej wspominałem to kolejna sadzonka rośliny, które rosło już jak byłem dzieciakiem. :)

Obrazek

Obrazek
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
doras
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 27 lip 2019, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Dżungla w bloku

Post »

Bardzo dziękuję za informację w sprawie nawozu.
Twoje epipremium rzeczywiście ?pokazowe?. Ja właśnie zaczynam przygodę z epipremium od dwóch malutkich sadzonek odmiany Neon i cichutko liczę na sukces :)
Pozdrawiam, Dorota
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dżungla w bloku

Post »

Mam i E. Neon, powiem tak raz udało mi się z nim bardzo dobrze dogadać, potem robiłem z niego sadzonki i rośnie słabiej. Kombinowałem ze stanowiskiem, używam dobrego nawozu, a dalej coś kaprysi. :wink:
Mam nadzieję, że Twoje będzie rosło bezproblemowo. :)

Robiąc dzisiaj przegląd wśród roślin nie mogłem nie zrobić zdjęć hippeastrum. To ostatnie kwitnienia w tym sezonie, chociaż jeszcze rośnie jeden pęd kwiatowy drugi, u drugiej cebuli.

Zaciekawiło mnie wybarwienie kwiatów, bo z tego co pamiętam mam tylko dwie odmiany, jedna w pełni czerwona i druga biało czerwona. I jedna z tych drugich wypuściła takie kwiaty:

Obrazek

a z drugiej takie:

Obrazek

Obrazek

Tak się zastanawiam, czy to nie z większej ilości słońca - to drugie kwitnienie późniejsze, chociaż różnica w okresie jest niewielka. Najwidoczniej to po prostu kwestia indywidualna danej cebuli.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21738
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Dżungla w bloku

Post »

Ależ dziwoląg! :D Ale jakże uroczy! Chciałabym takie cudo u siebie. Nie dość,że kolorystyka fajna to jeszcze ta potrojona ilość płatków ;:oj
Pierwszy raz zaobserwowałeś taki widok?
Rewelacja dla mnie Norbercie. ;:180
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”