Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
anetq092
100p
100p
Posty: 101
Od: 6 kwie 2021, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Hej, potrzebuję porady...
Mam szeflerę, ma około 3 lat i przyznaję się bez bicia, że nie dogadujemy się i po prostu ją zaniedbałam. Ma doniczkę z drenażem i dziurkami, nie jest często podlewana, niestety gubi liście, wierzchołek się dziwnie wyciągnął a sama łodyga jest prawie łysa... Co z nią robić? Obciąć i próbować ukorzenić? Obecnie stoi na oknie, żeby miała więcej światła.
Obrazek

Obrazek
Mój wątek, zapraszam :)
Doniczkowe u Anety.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Przede wszystkim szeflera to drzewo i będzie mieć łysy pień, niezależnie od tego ile razy będziesz przycinać. Twój egzemplarz, uwierz mi, wygląda całkiem w porządku.
Jeśli teraz dałaś ją na parapet (chyba, że masz południową wystawę, to wtedy lepiej dać nieco dalej od okna) to tylko utrzymuj cały czas umiarkowanie wilgotne podłoże. Można podlewać większą ilością wody (zwłaszcza wtedy gdy masz wyższe temperatury), osobiście pozwalam przeschnąć delikatnie wierzchniej warstwie podłoża.
Sprawdź jedynie czy bryła korzeniowa nie jest przerośnięta, co nie powinno być zaskoczeniem, bo jak wspomniałem wcześniej, są to drzewa i to dużych rozmiarów.
Jeśli chodzi o przycinanie, po pierwsze ukorzenienie to nie jest taka łatwa sprawa, bo sadzonki ukorzeniają się trudno, jeśli w ogóle. Z trzy razy próbowałem i za każdym razem sadzonka ginęła, czwarta obecnie jeszcze się trzyma, ale jeszcze nie wypuściła korzeni. Po drugie, Twój egzemplarz jest jeszcze zbyt mały, więc pozwól jej jeszcze urosnąć. Swoją większą ciachnąłem jak miała gdzieś koło metra i dopiero miała łysy pień.
A jeszcze jeśli chodzi o rozgałęzianie, to po cięciu udało się tylko raz i to w przypadku mniejszej ('Janine'), kiedy wypuściła dwa odrosty. A tak tylko jeden. Większa z kolei podobnie i tylko sama z siebie wypuściła nowego odrosta z dołu pnia.

Jeśli bryła korzeniowa nie będzie mocno przerośnięta i nie będzie wymagać przesadzenia, to pozostaw ją oczywiście w tej samej doniczce.
Pamiętaj o regularnym nawożeniu aż do jesieni, co dwa tygodnie mineralnym nawozem do roślin zielonych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
anetq092
100p
100p
Posty: 101
Od: 6 kwie 2021, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Norbercie bardzo Ci dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, ja po prostu myślałam że to już obraz nędzy i rozpaczy ;:14 Postaram się ją teraz lepiej nawozić, a co do bryły korzeniowej to przy przesadzaniu wyglądała ok i nie była przerośnięta :wink: Dzięki raz jeszcze i pozdrawiam :D
Mój wątek, zapraszam :)
Doniczkowe u Anety.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Szkoda, że nie zrobiłem mojej zdjęć, jak straciła z połowę liści po tym, jak zabrałem zeszłej jesieni z balkonu. I tutaj kolejna uwaga, Szeflery nie lubią zmiany stanowiska, wtedy też mogą reagować zrzucaniem liści.
Sądziłem, że jak dam ją na balkon gdzie będzie miała jaśniej wpłynie na lepszą kondycję. Rewelacji nie było, ale też się jej stan nie pogorszył. Minusem na jesieni musiała delikatnie przemarznąć i weszła jeszcze infekcja grzybowa. Trzy opryski musiałem zrobić, żeby doszła do siebie.
Koniec końców, to moja dopiero wyglądała jak obraz nędzy i rozpaczy. Parę tygodni temu odciąłem całkowicie górę, zostawiając tego jednego odrosta, a dzisiaj patrzę - cud, z pnia wypuszcza dwa nowe odrosty. :)
Mam odmianę variegata, ale jest ogólnie bardziej kapryśna w uprawie od całkowicie zielonej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Aktualizacja.

Udało się z przyciętą sadzonką, wypuściła dwa korzonki i już dosadziłem do matecznej rośliny.
A jeśli chodzi o odrosty, to jednak jest ich trzy. :)

Obrazek

Obrazek
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Mase
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 cze 2021, o 09:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Dzień dobry,
Trafiła do mnie taka roślina do odratowania, ma długi trzon, przewraca sie, dlatego tak wciśnięta w róg,
Co robić? Proszę poradzicie!
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Przede wszystkim wpierw przesadzić do właściwego podłoża i doniczki dopasowanej wielkością do bryły korzeniowej.
Postaw w jasnym miejscu w pobliżu okna, a nie ciemnego kąta.
Odczekaj z parę tygodni i w obecnej sytuacji ja bym odciął wierzchołki i wsadził do wody. Patrz posty wcześniejsze. Sadzonki nie powinny być dłuższe niż około 20 cm.
Dół przyciąć na wysokość około nie więcej niż pół metra. Powinien się rozgałęzić jak u mnie.
Sadzonki powinny w przeciągu paru tygodni wypuścić korzenie. Jak będą miały po kilka cm długości, posadź je po maksymalnie dwie na razie do małych doniczek. Podłoże, mieszanka ziemi i żwirku w proporcji około 3:1.

Chyba, że chcesz zostawić takie drzewko, to tylko przytnij wierzchołki. Ale i tak będzie to drastyczne.
Obrazek
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Mase
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 cze 2021, o 09:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Dziekuje za radę, nic nie przycisnąłem, tylko przesadziłam w odpowiednie podłoże,podparłem i trzymam kciuki żeby sie przyjęła, bo bida straszna
Wiec na razie niech sie aklimatyzuje
A potem co z mija robić?jednak jakos przycinać?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

A co napisałem wcześniej?


Postaw ją blisko okna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Moja duma :D Ma 1,3 metra bez doniczki.
Obrazek
MalgorzataMD
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 13 sty 2022, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Dzień dobry :) całkiem niedawno kupiłam w markecie małą szeflerę. Kwiat jednak ma się bardzo dobrze i rośnie w tempie błyskawicznym rozrastając się na wszystkie strony. Pytanie - jak ją prowadzić, jak zadbać o jej pokrój? Patyczek i formować do góry? Może trafił mi się odmieniec, ale nie przypomina innych parasolowatych :)

(Roślina przy wschodnim oknie, przesadzona, podłoże przepuszczalne, stoi w osłonce, ale na wiosnę dostanie doniczkę z podstawkiem).

Obrazek



Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Szeflera w naturze to duże drzewo, więc wymaga regularnego (najlepiej wiosną) przycinania, inaczej bardzo szybko dorośnie do sufitu. :wink: Po przycięciu powinna się rozgałęzić i w ten sposób formować w postać krzaczka.
Mam co prawda inny gatunek Szeflery, ale pień może mieć tendencję do wyginania się w stronę światła, więc jeśli tylko zaobserwujesz u siebie takie zjawisko to dobrze jest przy pniu dać solidny kijek i do niego przywiązać za pomocą np. sznurka.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MalgorzataMD
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 13 sty 2022, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Dzięki za wskazówki :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”