Grubosz - Crassula cz.5

Zablokowany
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Jest imponujący,szczególnie jeśli chodzi o grubość pnia.
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

sylwek0512 pisze:Aaale cudny!!!
Przycinasz go ? Z jaką częstotliwością?
1x do roku na wiosnę tnę
Majajka pisze:Przepiękny ;:oj

Jakiej on jest wielkości?
ok 80 cm z donicą
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
Sanpedro
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 4 cze 2021, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Witajcie, nabyłem 6 letni okaz będę go formował na bonsai jednak drzewko okazało się strasznie zaniedbane. Było posadzone do wiadra ;:218 w zwykłej ziemi bez żadnego drenażu, ziemia była twarda jak skała,a w niej znalazłem 3 małe dżdżownice :) Okazało się, ze bryła korzeniowa zaczęła gnić i cały system korzeniowy nadaje się do regeneracji...jednak całe drzewko zewnętrznie wydaje się być zdrowe i widać nowe przyrosty.

Aktualnie bryła została wymyta i oczyszczona z martwych gnijących korzeni, z pnia wyrastały 4 odnogi (były powiązane z systemem korzeniowym) które zostały usunięte, a w miejscu ciecia na ranę oraz na całą bryłę zastosowałem węgiel aktywny i cynamon, aby zabezpieczyć przed infekcją i przyśpieszyć proces regeneracji.

Całe drzewko zostawiłem na 24h w celu osuszenia bryły korzeniowej,a następnie posadzę w mieszance mineralnej
(60% piasek kwarcowy,15% piasek żwirowy i 25% ziemi do kaktusów) i mam pytanie do Was...

1. Po jakim okresie mogę zacząć podlewać? (czytałem o wodzie wierzbowej i chciałbym taką podlewać to drzewko na początku aby stymulowała wzrost korzeni.)
2. Czy mogę odrazu zabrać sie za formowanie/przycinanie ( w ten sposób drzewko skupiłoby sie nad rozwojem korzeni zamiast produkcją nowych lisci, a z drugiej strony może być zbyt duży stres) czy jednak odczekać te 3-4tyg.?
https://zapodaj.net/537b8df5ab247.jpg.html
3. W jakim miejscu aktualnie powinno stać? planowałem wystawić je do ogrodu w miejsce półcieniste a pózniej przestawić na pełne słońce, ale nie wiem czy deszcz mógłby nie zaszkodzić drzewku :|

Obrazek Obrazek



Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Woda wierzbowa? Pierwszy raz słyszę. Myślę, że odpuść sobie lepiej jakieś ludowe wynalazki. Roślina bez tego odbuduje system korzeniowy.

Podlewaj normalnie zwykłą wodą, na razie oszczędnie. Pierwsze podlanie nie wcześniej niż po około 2 tygodni.
Wcześniej, zanim posadzisz obsyp korzenie sproszkowanym węglem.
Pamiętaj o bardzo przepuszczalnym podłożu, czyli mix ziemi do sukulentów i żwirku kwarcowego w proporcji około 1:1, a nawet 1:2.

Z przycinaniem wstrzymaj się nawet z miesiąc, na razie to może poczekać.

Stanowisko docelowe może być w pełnym słońcu, ale niech wpierw odbuduje system korzeniowy. Na razie postaw tam, gdzie piszesz. Krótkie opady deszczu nie zaszkodzą, w końcu w naturze też deszcz w końcu pada. :wink:
Jeśli zapewnisz solidny drenaż z keramzytu, to ewentualnie tylko przy dłuższych opadach deszczu możesz wnieść pod zadaszenie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Sanpedro
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 4 cze 2021, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Dzięki za wskazówki i szybką odpowiedz, aktualnie pójdzie do wymienionego przeze mnie podłoża jest ono lekkie i bardzo mocno przepuszczalne, dopiero po roku czasu jak odnowi sie system korzeniowy przesadzę do takiego mixu jak wspomniałeś :wink:
Węglem juz obsypałem+ cynamon wszystko wspomniałem w moim poście :wink:
Co do wody z wierzby ludowy czy nie...jest to bardzo silny i przede wszystkim naturalny hormon wzrostu a wszystko za sprawą kwasu acetylosalicylowego który występuje w gałązkach wierzby,więc myślę że warto wypróbować :wink: - ciekawy temat polecam poczytać.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Od lat uprawiam sukulenty i nigdy nie sięgałem po takie wynalazki i korzenie bez problemu się regenerowały. Uważam, że to jest zbyteczne. Ale Twój wybór.


Edit: z cynamonem trzeba uważać, bo w większej ilości można popalić korzenie. Sam węgiel powinien wystarczyć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Sanpedro
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 4 cze 2021, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Ja uważam ,że ma to sens zrobiłem już taką mieszankę o której mówisz i jest znacznie cięższa, natomiast moja mieszanka jest bardzo lekka dzięki czemu korzeniom będzie po prostu łatwiej się przebić. Robię tak jak na tym filmiku i widać przyniosło to świetne efekty w odbudowie.
cz.1
cz.2

Filmy niedostępne
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Od kilkunastu lat uprawiam sukulenty i metodą prób i błędów doszedłem do wniosku, że taka mieszanka nie może być ciężka, w miarę równomiernie przesycha. Takie podłoże, które podałeś bardziej się sprawdzi w przypadku kaktusów.
Ale cóż, ilu sukulenciarzy tyle rodzajów podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Sanpedro
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 4 cze 2021, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Pozostanę przy swojej mieszance ,jednak ten filmik pokazuje mi efekt który mogę uzyskać,a o taki właśnie mi chodzi, trzeba experymentować :D
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

A masz większe doświadczenie w przypadku tak przepuszczalnego podłoża?
Pamiętaj, że w ciepłe i gorące dni nawet sukulenta można zbytnio odwodnić, zwłaszcza w sytuacji gdy przestrzeń w doniczce jest ograniczona.

Nie jestem zwolennikiem eksperymentów, zwłaszcza w przypadku roślin do regeneracji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Sanpedro
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 4 cze 2021, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

ja nie, ale osoba z filmiku zapewne tak i wie co robi, a jego sposób jest całkiem logiczny,a efekty końcowe jest świetny ;)
o przesuszenie gleby sie nie martwię, będę doglądać wilgotność podłoża.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

No właśnie, kwestia jest tego rodzaju, że nawet jeśli osoba która poleca takie podłoże może mieć większe doświadczenie, co ma fundamentalne znaczenie. Osoba nie mająca większego doświadczenia może uzyskać efekt odwrotny. Oczywiście w przypadku sukulentów lepiej dać bardziej przepuszczalne podłoże, niż posadzić do samej ziemi, ale zawsze można pójść w drugą skrajność.
A jeśli chodzi o przesychanie podłoża, to jeśli chcesz wystawić na zewnątrz, to w słoneczne ciepłe dni będziesz musiał się liczyć się z tym, że często będziesz musiał latać z podlewaniem. :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Sanpedro
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 4 cze 2021, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

To drzewko będzie moim oczkiem w głowie, więc nie martwię się o jakieś błędy, najważniejsza jest wiedza, którą cały czas pogłębiam wiec może nie będzie źle ;:333

Ze względu na pogodę (aktualnie upał i zapowiadane opady deszczu) postanowiłem, że przez parę tygodni przetrzymam w domu zapewni to mniejszy stres i tez będę miał większą kontrole, a po tym czasie wystawiam do ogrodu w miejsce pół cieniste, a potem przestawię na pełne słoneczko :D
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”