Żywopłot obronny

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
martinRDM
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 9 kwie 2021, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Żywopłot obronny

Post »

Hej,
Ponieważ to mój pierwszy post - chciałbym się przywitać :) . Samo forum przeglądam już od dłuższego czasu i znalazłem dużo informacji ale też dużo wątpliwości. Dlatego też zwracam się z prośbą o pomoc.

Chciałem założyć żywopłot obronny. Na terenie działki znajduje się mały las plus polanka dlatego bardzo zależałoby mi na ładnym wkomponowaniu się w krajobraz.
Chciałbym aby był to żywopłot nieformowany (takie podobają mi się bardziej), z koniecznością cięcia jak najrzadziej (ponad 200 metrów) oraz liściasty, wysokość ... do 3m.
Wytypowałem następujących kandydatów:
- ałycza,
- tarnina,
- głóg,
- dzika róża.

Teren: w większości nasłoneczniony (strona wschodnia i północno wschodnia), w części zacieniona (około 50 m będzie już w rzadkim lasku, od strony północnej).

Co do tarniny - słyszałem, że potrafi być ekspansywna ale raczej jestem do niej przekonany, głóg - planuję drzewka owocowe i bałem się choroby ale spróbuję.

Mam wątpliwości co do dzikiej róży i ałyczy. Mam doświadczenia z żywopłotem z ałyczy i wiem, że potrafi stworzyć mur nie do przejścia ale obawiam się, że pozostawienie jej nieformowanej zrobi z niej drzewa a jej przyrosty są... niesamowite :(. Co do dzikiej róży - tutaj z kolei obawiam się, że będzie za niska.

Czy moglibyście podsunąć mi inspiracje odnośnie innych ciernistych roślin, które stworzyłyby zwarty żywopłot i jednocześnie ładnie wkomponowały w krajobraz?

Z góry dziękuję!
Czorny
50p
50p
Posty: 71
Od: 12 lut 2010, o 09:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Żywopłot obronny

Post »

Berberys
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Żywopłot obronny

Post »

Ja pomieszałabym gatunki: berberys, głóg, dzika róża (rosa canina, rośnie wysoka i koszmarnie kolczasta) i może jeżyny (ale się zastanów ze względu na inwazyjność tego gatunku).
Taka bioróżnorodność spełni Twoje oczekiwania i nie będzie wymagała cięcia.
Z ałyczy i tarniny bym zrezygnowała, koszmarnie się rozsiewają.
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
martinRDM
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 9 kwie 2021, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot obronny

Post »

Dziękuję bardzo za wskazówki :)
Madziagos - odnośnie dzikiej róży - chciałbym się upewnić - 2m wysokości są dla niej jak najbardziej osiągalne, nawet przy słabych warunkach glebowych?
Co do berberysu - czy chodziło o Thunberga (tutaj obawiam się, że wysokość nie będzie wystarczająca) czy może zwyczajny?
Awatar użytkownika
enia9
50p
50p
Posty: 50
Od: 3 mar 2010, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żywopłot obronny

Post »

Berberys zwyczajny jak najbardziej na żywopłot, nie dość , że rośnie wysoko to i owocuje i pięknie wygląda...ja swój tnę na potęgę, a on jeszcze szybciej młode przyrosty wypuszcza.
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Żywopłot obronny

Post »

Berberys zwyczajny rośnie wysoko, na pewno do 2 m.
Z kolei dzika róża (rosa canina) osiąga 2-3 metry i tworzy istne chaszcze nie do przebrnięcia.
Jednak z samej róży nie zrobisz żywopłotu, warto ją posadzić pomiędzy innymi kolczastymi krzewami.
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
martinRDM
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 9 kwie 2021, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot obronny

Post »

W takim razie jest już plan :) Bardzo dziękuję za pomoc :)
mirass
100p
100p
Posty: 150
Od: 12 sie 2019, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ok. Jasła
Kontakt:

Re: Żywopłot obronny

Post »

Berberys, ognik, rokotnik
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2144
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Żywopłot obronny

Post »

Dzika róża - Rosa canina i róża pomarszczona (też potocznie nazywana "dziką") od dołu po kilku latach mogą się ogołacać i to nie wygląda estetycznie. Ja bym rozważając żywopłot różany, dała dwa rzędy: z tyłu wyższy z caniny lub pomarszczonej, przed nimi rządek róży błyszczącej Rosa nitida . Ta jest nieco niższa -1 do 1,5 m ale to "pancernik", gęsta i ładna od samego dołu, kolczasta, tylko kwitnie raz i krótko.
Pozdrawiam Lucyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”