Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Najprawdopodobniej to dwie różne rośliny. Jak nie wyciągniesz rośliny z doniczki to nie będziesz tego wiedzieć.
Rozsadzenie dwóch roślin, to prawie jak przesadzenie. Trzeba zacząć od rozplątania korzeni i stopniowo rozdzielać jedną od drugiej.

Każda roślina w mniejszym lub większym stopniu może odreagować takie zabiegi, tak jak przesadzanie. Zależy od samego egzemplarza, pory roku, itp.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
anetade
50p
50p
Posty: 65
Od: 22 gru 2016, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Hej.
Mam pytanie,czy jest jakaś opcja zagęszczenia szeflery bez drastycznych cięć? Wiem, że istnieje sposób poprzez odkłady powietrzne, ale na zdrzewiałych łodygach. Moja łodyge ma całą zieloną. Od góry wypuszcza masę małych odnóżek,ale chciałabym zagęścić ją na całej długości. Da się to jakoś zrobić? Zabawne jest też to,że od góry zaczyna się dzielić na dwie łodygi. :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
jak jestem czegoś pewna,to jestem pewna siebie.
:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Od góry mi to wygląda na uszkodzony stożek wzrostu, stąd pewnie się rozgałęziła.

Szczerze mówiąc, jeśli właśnie się zaczyna rozgałęziać na czubku, ja bym na razie nie ciął, po pierwsze bardzo ładnie wygląda, po drugie z tego co widzę nie jest zbyt wysoka. Poczekał bym, jak odrosty przyrosną na jakieś kilka liści i wtedy delikatnie je przyciąć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
anetade
50p
50p
Posty: 65
Od: 22 gru 2016, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Dziękuję za odpowiedź :)

No okej,to poczekam w takim razie. A w jaki sposób ciąć jak już trochę odrosną? Przycinamy same te wierzchołki czy od góry łodygę? Rozmnażanie i przycinanie roślin to dla mnie czarna magia i zawsze się boję, że coś zrobię nie tak. ;:202
jak jestem czegoś pewna,to jestem pewna siebie.
:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Normalnie tniesz same wierzchołki na zasadzie odcięcia ostatniego jednego, dwóch liści.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
anetade
50p
50p
Posty: 65
Od: 22 gru 2016, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Norbert,dopytam jeszcze bo nie mam pewności. Ścinam cały wierzchołek od pędu czy tylko go przycinam? Wybacz,ale nie chcę popełnić błędu. Czy mógłbys mi zaznaczyć miejsca cięć?
Obrazek
jak jestem czegoś pewna,to jestem pewna siebie.
:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Przycięcie czy ścięcie to jedno i to samo.
Jak odrosty wypuszczą przynajmniej kilka liści, wtedy tniesz pęd powiedzmy za pierwszym, drugim albo trzecim liściem patrząc od góry pędu, czyli inaczej za powiedzmy trzema najmłodszymi liśćmi, tuż za ogonkiem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
anetade
50p
50p
Posty: 65
Od: 22 gru 2016, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Jeny,ja nadal nie potrafie sobie tego zobrazować. Dramat. ;:124
jak jestem czegoś pewna,to jestem pewna siebie.
:)
Voytek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 22 maja 2020, o 19:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Witam, to moje drugie podejście do szeflery. Dostałem w pracy szczepkę więc dlaczego by nie spróbować? :wink: Proszę o poradę co do ukorzeniania. Czy i jak powinienem pociąć szczepkę? A może wystarczy oderwać część liści? Zamierzam ukorzeniać w wodzie. Pozdrawiam!

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Z góry uprzedzam (uwzględniając własne doświadczenie), że ukorzenienie Szeflery to nie łatwy temat. Właśnie kolejny raz podchodzę do tematu i poprzednie przypadki skończyły się niepowodzeniem. Na razie 2 tygodnie minęły i korzeni na razie nie widać - ukorzeniam w wodzie.

Ja bym odciął tak i zrobił z trzy sadzonki:

Obrazek


Wodę wymieniaj co 2 - 3 dni i znajdź ciepłe, jasne stanowisko.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
doro_ta90
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 6 lut 2021, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Voytek Ja też swoją szeflerę próbowałam ukorzenić w wodzie i tak stała parę ładnych tygodni i nic. Ani korzonka. W końcu wsadziłam do ziemi i z 3 szczepek jedna nie przyjęła się, druga po jakimś czasie padła (ale wytworzyły się małe korzenie), a trzecia rośnie po dziś dzień. :D
Może podziel twoją tak, jak zaznaczył Norbert i spróbuj i w wodzie, i w ziemi? Zawsze to większe szanse na sukces :wink:
margarethagar
100p
100p
Posty: 161
Od: 11 mar 2021, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Ja szczepkę z pracy ukorzeniłam w wodzie. Chwilę jej to zajęło ale jest to możliwe.
Voytek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 22 maja 2020, o 19:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Szczepka pocięta. Korzystając z Waszych rad dwie zostaną w wodzie, a jedną wsadzę do ziemi. Dam znać za kilka tygodni, czy udało się ukorzenić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”