Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Harry784
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 16 maja 2021, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

Co do pozbycia się drzewka, czy faktycznie jest to konieczne? Nie chce tutaj promować żadnych produktów, ale na internecie znalazłem w opisie pewnego chyba popularnego? środka "działa systemicznie, co oznacza, że chroni wszystkie części rośliny oraz działa silnie leczniczo, eliminując grzyby, które już zainfekowały roślinę".

Czy ktoś ma doświadczenie w opryskach już zainfekowanych roślin?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

Każdy oprysk interwencyjny to oprysk na zainfekowanej roślinie.
Co to za preparat? Jeśli działa systemicznie tzn jest wchłaniany przez roślinę. Czy prawie uschnięte liście są w stanie wchłonąć cokolwiek?
Jeśli chcesz dowiedzieć się o faktycznym zakresie działania musisz przeczytać etykietę rejestracyjną tego preparatu (w Ministerstwie Rolnictwa), to jest dokument na którym można się oprzeć. Z zasady nie wierzę żadnym ulotkom reklamowym pisanym przez dystrybutorów. Spotkałam się już z błędami, przekręcaniem zakresu działania, bezpodstawnym rozszerzaniem dzialania.
Pozdrawiam! Gienia.
Harry784
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 16 maja 2021, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

"Topsin M 500 SC" - takie coś znalazłem jako środek na tą chorobę. Ale tak jak pisałem, nie mam z tym żadnego doświadczenia, nie wiem czy zadziała.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

Tak, i to jest chyba jedyny preparat, który mógłby pomóc o ile nie jest za późno, szkoda , że Unia go wycofuje .
Urywek z instrukcji o dawkowaniu
https://poradnikogrodniczy.pl/topsin-m- ... e-cena.php
"Na czereśniach Topsinem M 500 SC zwalczamy leukostomoze drzew pestkowych, brunatną zgniliznę drzew pestkowych i dziurkowatość liści drzew pestkowych. Oprysk preparatem trzeba wykonać w początkowej fazie kwitnienia drzewa do początku fazy wybarwiania się owoców danej odmiany. Dawka preparatu wynosi 1,5 l na 1 ha w 500 - 900 l wody."
1,5 litra preparatu na 500 - 900 litrów wody.
czyli- spróbujmy przeliczyć; 1,5 militra na 0,5 -0,9 litra wody. Rozpiętość stężenia spora. Lepiej jednak w Twoim przypadku wyższe stężenie czyli 1,5ml na 0,5 litra wody. Oprysk drobnokroplisty. (czyli nie mgiełka).
Taka prośba - sprawdź te moje przeliczenia bo w tym akurat często się mylę . :wink: :wink:
Pozdrawiam! Gienia.
jagusia111

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

Gieniu z tą ilością cieczy i stężeniem to troszkę inaczej jest. To odnosi się do opryskiwaczy profesjonalnych. 500 l to minimalna ilość cieczy jaką należy użyć do tego oprysku. Zależnie od rodzaju dyszy i ciśnienia wydatek cieczy na hektar jest w różnych opryskiwaczach różny. Jeden opryskuje hektar 500 l, a drugiemu pójdzie np. 700l, a trzeciemu 1000l. I w tej ilości wody rozpuszcza się te 1,5 l oprysku. Sadownik wie ile mu idzie cieczy na hektar w jego opryskiwaczu. Jeśli wypryskuje się mniej wody to ciecz robocza musi być bardziej stężona, jeżeli więcej wody to stężenie jest mniejsze. Dla przeliczeń amatorskich najczęściej przyjmowało się 1000l, ale można uśrednić.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

Jagusia, podpowiedz ile do zwykłego amatorskiego ciśnieniowego opryskiwacza w przypadku czereśni robi się stezenie na 1 litr cieczy w tym właśnie przypadku? Tu chodzi o to jedno drzewko.
Bo w przypadku innych chorób stezenie jest inne, chociaż jakby tak uśrednić ???
Pozdrawiam! Gienia.
jagusia111

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

Gieniu ja do oprysków przydomowych przyjmuję do przeliczania dawki 1000l wody na ha. Czyli jeżeli masz dawkę 1,5l środka to tak jak przeliczałaś 1500ml/1000l. Czyli mamy 1,5 ml/1l. Można ewentualnie troszkę przemierzyć :wink: jak np. choroba jest mocno zaawansowana. I tak samo przeliczasz na inne choroby w zależności od dawki podanej na opakowaniu.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

aha, Ok . Dzięki. Ja proponowałam 1,5 ml na pół litra wody, mocne - może za mocne? Na takie drzewko to i pół litra powinno wystarczyć.
Teraz Harry musi topsin zdobyć .
Pozdrawiam! Gienia.
jagusia111

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

Wydaje mi się że ciut za mocne. Na pół litra dałabym ok 1ml. Topsinu zdobywać nie trzeba. Jeszcze można kupić bez problemu.
Harry784
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 16 maja 2021, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

Daję tylko znać, że wykonałem oprysk i drzewko odżyło, puszcza nowe liście i łodygi.
Owoców w tym roku niestety nie będzie, ale rośnie i wygląda zdrowo.
Co do dawki zastosowałem zalecenia z opakowania, "15 ml na 5-7 l"
Wziąłem średnią: 15ml na 6l wody -> 5ml na 2l -> 2.5 na 1l. (Dodatkowo, w instrukcji radzili rozpylanie "nie mgiełką" czyli oprysk większymi kroplami)

Dodam jeszcze, że z zakupem TOPSINU miałem niewielkie trudności, podobno ma być wycofany, ale w jednym sklepie dowiedziałem się, że jego następca nazywa się SCORPION. (Gdyby ktoś szukał)
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

Super, pokaż fotkę.
By topsin zastąpić to potrzeba kilku preparatów na różne choroby, najbliżej to mu chyba do signum i do score a scorpion jest przeznaczony dla warzyw.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
ROSARIUM
100p
100p
Posty: 189
Od: 2 kwie 2015, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

Hejka
A co się może dziac z moją wiśnia? Ma dziwne skrystalizowane narośla. Po oderwaniu jest lepkie, ciągnie się.

Obrazek
jagusia111

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

Jest to tzw. gumoza. Jest to naturalna reakcja drzewka na przycinanie czy inne uszkodzenie. Jest to naturalny opatrunek drzewa przed patogenami. Jeśli wyciek gumy byłby bardzo obfity lub zaczęły się zmiany na korze w tym miejscu wtedy dopiero trzeba reagować.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”