Ogródek doktora Lokiego ? cd...

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12098
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Ogródek doktora Lokiego ? cd...

Post »

@ Pelagia ? w ogóle z niektórymi gatunkami znaleźć nazwę polską to jest wyzwanie? Przyznam szczerze, że przy Fritillaria sewerzowii zmyślałem (a dokładniej po prostu przełożyłem epitet gatunkowy na polski), bo nigdzie nie znalazłem oficjalnej polskiej nazwy? Pewnie istnieje, ale łatwo do niej dotrzeć nie sposób? Co do gatunków szachownic ? kiedyś miałem ich więcej, ale wielu się u mnie nie podoba i zanikają po dwóch-trzech latach kompletnie? A piły motorowej nie potrzebuję (mam niezły sekator), za to wysięgnik byłby konieczny?

@ Madziagos ? problem z tym, że przycinanie ?równo jak leci? skończy się po pierwsze odcięciem jakichś dalszych, zaplątanych gdzieś gałęzi, które będą tylko straszyć tym, że są martwe, a po drugie, zapewne przy okazji uszkodziłbym powojnika górskiego, który równiutko się z glicynią przeplata i osiągnął jeszcze bardziej monstrualne rozmiary. A tego bym nie chciał, bo w przeciwieństwie do glicynii powojnik górski kwitnie co roku absolutnie wzorowo.

@ Florian Silesia
? biorąc pod uwagę jak się przy judaszowcu uwijają zadrzechnie fioletowe, zapewne będą też i nowe strąki? Strasznie mi się to drzewko podoba?

Poniżej kilka fotek, w tym jednego z najuciążliwszych chwastów, glistnika jaskółczego ziela, którym zamierzam się dzisiaj ?zaopiekować?...

Aquilegia canadensis
Obrazek

Aquilegia vulgaris
Obrazek
Obrazek

Chelidonium majus
Obrazek

Epimedium x hybridum

Obrazek

Hyacinthoides hispanica
Obrazek

Ornithogalum umbellatum
Obrazek

Silene latifolia
Obrazek

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
marta64
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2873
Od: 8 kwie 2018, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Ogródek doktora Lokiego ? cd...

Post »

Loki, ;:333 moja wiosna dogoniła Twoją przynajmniej w kwitnieniu glistnika ;:306 , już się "zaopiekowałam" wieloma krzsczkami, a i tak widzę, że wiele mi umknęło. Jednak jeden zostawiam, bo wkurza, ale też pięknie kwitnie.
Orliki kwitnące, to tylko u Ciebie ;:215 , ale tu też już mają spore pączki. Kanadyjski ciekawy.
Pozdrawiam! Marta
Ogród pod wierzbą 3
Awatar użytkownika
slila1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6344
Od: 18 maja 2009, o 19:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Ogródek doktora Lokiego ? cd...

Post »

Wirtualny spacer po ogrodzie zaliczony. Bardzo lubię takie bujne i kolorowe zakątki.
W tym roku mój glistnik słabo się nasiał i miałam do zaopiekowania tylko trzy rośliny, jedna została dla kwiatów.
Z ciekawości zajrzałam do Słownika Roślin Zielnych Wiesława Gawrysia i znalazłam, że Fritillaria sewerzowii to szachownica Sewerzowa.
Zazdroszczę zadrzechni fioletowych. U mnie kilka lat temu, przez dwa sezony przylatywała ta ogromna pszczoła do kwitnącej babtysji błękitnej. Wypatruję jej nadal, ale pewnie ktoś skutecznie się nią zaopiekował.
Pozdrawiam Lidka "Jest mowa kwiatów tajemna i cicha". Wincenty Pol
Moje wątki.
Moja działka cz.9
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7956
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Ogródek doktora Lokiego ? cd...

Post »

Jurku
No popatrz a ja glistnika przesadziłam specjalnie z Sopotu.
Mrówki roznoszą pewnie u Ciebie nasiona.
Urocza silene :D
O zadrzechniach czytałam ostatnio w gazecie ogrodniczej MPO.
Zazdroszczę tych pięknych owadów. :D
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
JagiS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5044
Od: 8 kwie 2012, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Ogródek doktora Lokiego ? cd...

Post »

Witaj, Loki!
Widzę, że usilnie szukasz wymówek, żeby nie ciąć swojej glicynii :;230;, ale to Ci niejako odbiera prawo do narzekania, że nie kwitnie.
Wiesz, że nareszcie i u mnie zrobiło się cieplutko? Ale do takiego "wybuchu" kwiecia jeszcze kawał
drogi ;:224.

Serdeczności - Jagi
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12098
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Ogródek doktora Lokiego ? cd...

Post »

@ Marta ? ja glistnika tępię ile wlezie? duże toto, łamliwa łodyga, więc trudno z korzeniem wyrwać, łatwo inne rośliny zagłusza, jak pozwolić mu zawiązać nasiona to już w ogóle kaplica? Więc nie mam litości? Co do orlików ? z wyjątkiem kanadyjskiego wszystkie to samosiejki (kanadyjskiego dokupiłem w tym roku w marcu jako sadzonkę).

@ Slila ? Dzięki za uznanie. Staram się, by było dziko, bo nie jestem fanem ogródków pod sznurek, wygolonych, wystrzyżonych, itede itepe? O glistniku już napisałem tuż powyżej w odpowiedzi do Marty, więc nie będę się powtarzał? Z tą F. sewerzowii, to raczej wypadałoby zapisać jako ?szachownica Siewiercowa? ? bo też i ?Sewerzow? to zniemczona forma zapisu nazwiska poczciwego Nikołaja Aleksiejewicza? Zadrzechnie uwielbiam. Piękne są.

@ Pelagia ? ja z przerażeniem zaobserwowałem, że moja ulubiona szkółka zaczęła sprzedawać sadzonki glistnika, nawet reklamowali to jako nowość od tego roku? Aż chciałem do nich napisać, że oddam im dziesiątki wyrośniętych sadzonek zupełnie za darmo, niech tylko przyjadą i sobie wykopią. No ale oni czasem dziwne rzeczy sprzedają, kiedyś równie przerażony byłem jak wypatrzyłem u nich rdestówkę. A co do mrówek ? wolałbym, żeby nasiona przebiśniegów roznosiły, a nie tego paskudztwa. Ale masz rację ? za płotem mam dom, który stoi pusty odkąd druga z żyjących tam sióstr zmarła ? i niestety oznacza to całą plantację glistników. Jest skąd nasiona przynosić? A zadrzechnie kocham.

@ Jagi ? serio za Chiny Ludowe nie mam dostępu tam, gdzie ona rośnie? Mogę ciachnąć po bokach, ale nie od góry, gdzie największ masa? A co do pogody ? ciepło może się i zrobiło, ale za to na odmianę teraz mi dzień w dzień leje? Też nie jest to optymalna sytuacja?

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7956
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Ogródek doktora Lokiego ? cd...

Post »

Jerzy
Glistniki namnażają i sprzedają :;230
Teraz jest moda na dzikie ,naturalne rośliny w ogrodzie i zioła ,może dla tego.
Rdestówka - czyli rdest ostrokończysty :?:
Chodzi o te krzaczory o pustych łodygach w środku ,zresztą lek na boleriozę. :?:
Oj :!: W starym ogrodzie miałam 2\3 zarośnięte tym dziadostwem.
Korzenie ma takie ,że tylko koparką można usunąć.
Nie posadziła bym nigdy z własnej woli tego do ogrodu.
Jak masz taką dzicz roślinną obok to współczuję. :|
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12098
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Ogródek doktora Lokiego ? cd...

Post »

@ Pelagia ? ano glistniki mnożą i sprzedają. Co następne? Perz? Jeśli chodzi o rdestówkę, to mam na myśli rośliny z rodzaju Fallopia ? wyjątkowo uciążliwe szybko rosnące pnącze, które zadusi wszystko i które do tego produkuje nasiona potrafiące skiełkować nawet z głębokości 10 cm? A chwastowisko obok niestety mam?

Aeshna cyanea
Obrazek

Aquilegia vulgaris
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Cetonia aurea

Obrazek

Lupinus polyphyllus

Obrazek

Salvia transsylvanica
Obrazek

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Ogródek doktora Lokiego ? cd...

Post »

Ja się spotkałam z podagrycznikiem o pstrych liściach w handlu w roli rośliny ozdobnej.
Tak więc sprzedaż perzu to chyba już tylko kwestia czasu :;230
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7956
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Ogródek doktora Lokiego ? cd...

Post »

Jurku
Podagrycznik variegata też widziałam...
Tego bym za Chiny nie posadziła. :;230
Piękne masz orliki i super udało Ci się sfotografować.
Te ciemne wyglądają ,jak uszyte z kosztownej satyny czy tafty. :D
Szałwię atramentową masz cudną.
Miałam podobną ,ale stary okaz padł a z nasion starych nic nie wyrosło.
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Awatar użytkownika
anabuko1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16974
Od: 16 sty 2013, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Chełm

Re: Ogródek doktora Lokiego ? cd...

Post »

:wit Ladniutka ta ważka :)
Orliki już ci kwitną . ;:224 ;:224 No tak u ciebie wszystko szybciej.
U mnie kilka dopiero w małych pączkach. Nic za jakiś czas i u mnie rozkwitną ;:173
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12098
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Ogródek doktora Lokiego ? cd...

Post »

@ Madziagos ? wszystko na to wskazuje?

@ Pelagia ? uwielbiam orliki? w sumie rozsiewają się one u mnie na potęgę, te, od których się moja przygoda zaczęła dawno już powypadały, ale potomstwa wszędzie pełno, we wszystkich formach i barwach? Co do aktualnie kwitnącej szałwii ? u mnie ci ona z nasion właśnie jest? Mam też dwie (a może nawet trzy) inne, również niebieskie, ale już z sadzonek? Plus jedną żółtą?

@ Anabuko ? bardzo sobie cenię owadzich gości w moim ogrodzie. A orliki owszem, szaleją na całego? Martwi mnie za to, że jak zaczęło lać tydzień temu, tak ani myśli przestać? Już tak kiedyś miałem, że przez kilka tygodni z rzędu codziennie lało o tej porze roku i straty w ogrodzie były spore?

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12098
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Ogródek doktora Lokiego ? cd...

Post »

Dzisiaj zapraszam na kolejny wirtualny spacer po moim ogrodzie:

https://drive.google.com/file/d/1gCM4WD ... sp=sharing

Pozdrawiam!
LOKI
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”