Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.2

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
scarman20
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 20 sie 2020, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.1

Post »

Wybrałem małe ze względów ekonomicznych. W sumie mam ich posadzonych 250 sztuk. Chętnie bym posadził od razu takie 2 metrowe tylko nie miałem niepotrzebych 8000zł przy sobie ;) Liczę na to że w ciągu 10 lat będzie z tego szczelny żywopłot, wyczytałem że ta odmiana dość szybko rośnie. W sumie to tylko na kawałku 15 metrowym są dość marne. Pozostałe po przeciwnej stronie placu urosły o ok 15cm od ubiegłego roku. Ale do tej pory nie był stosowany żaden nawóz ani oprysk dlatego chciałem się poradzić czy to bardziej warunki glebowe czy jakaś choroba. Pozdrawiam
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.1

Post »

Jeśli na kawałku 15 metrowym to jedyne wyjście widzę wykopać, poprawić warunki glebowe i ponownie posadzić.Wzruszanie widłami nic niewiele pomoże.
scarman20
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 20 sie 2020, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.1

Post »

Tak też uczynię. Bardzo dziękuję za cenne porady.
Awatar użytkownika
Waldek26
50p
50p
Posty: 76
Od: 4 kwie 2011, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.1

Post »

Z tego co mogę doradzić, bo posadziłem dziesiątki tuj u siebie i przyjęły się, to początek jest najważniejszy - torfowa kwaśna ziemia, podlewanie, kora. Na zimę oczyszczać z liści, szczególnie dębu, jak masz, bo źle może się to skończyć (pleśń, choroba tuj) Jak już sie przyjmą, u Ciebie to długo potrwa, to nic nie trzeba robić :) Tuje są silne, lubią słońce i nie tolerują wilgotnego podłoża. Zasadziłeś micro tuje, zobaczymy jak przetrwają zimę. Pryskanie, nawożenie nowo posadzonych to też niezbyt rozsądne, tuja musi sama się wzmocnić, przy takich sterydach będzie słaba w dalszej egzystencji.
W szkółkach można tanio kupić dużo, kilkuletnich tuj, albo w donicach lub takie 10 letnie jak ja zrobiłem, że wykopowali i mi przywieźli razem z torfem :tan Ale podkreślam, musi to być dobra szkółka, gdzie ludzie się znają. Nie zapłaciłem 8 tyś, znacznie mniej, z tym, że to było 10 lat temu 8-)
scarman20
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 20 sie 2020, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.1

Post »

Ogólnie to wydaje mi się że się już zdążyły przyjąć, mam je posadzone już prawie rok. Zimę przetrwały, uschło tylko 2 ale to dlatego że kręt się podnożył pod nimi. Zaczęły puszczać sporo nowych odrostów tylko ta barwa nie jest zielona a bardziej żółtawa. Jeśli chodzi o nawożenie to tylko raz dostały pinivit ze 2 tyg temu. Możliwe że trochę się poddusiły bo miałem położoną włókninę która wywaliłem z miesiac temu i zasypałem korą sosnową. Na jesieni tuż przed mrozami również nie podlewałem ich. Teraz to już sam nie wiem chyba dam im po prostu czasu.

Na zdjęciu przykładowa sztuka
Obrazek
Panek89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 13 maja 2021, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.1

Post »

Witam, mam problem z tujami szmaragd posadzonymi rok temu, tuje koło 1,60. Tuje posadzone na działkach piaszczystych, ale ziemia pod tuje przygotowana przed sadzeniem. Gdzieś miesiąc po posadzeniu wypadła mi jedna tuja, dokładniej tuja uschła od góry gdzieś do 20 cm nad ziemią. Zrzuciłem to na "nie przyjęcie się" w następnym miesiącu wypadło mi kolejne 7 w taki sam sposób, w przypadku gdy tuja ma dwa główne pędy usychał jeden a drugi cały zdrowy. Ogrodnik powiedział mi, że pewnie fytoftoroza więc przez cały okres letni drzewka były opryskiwane i nic się nie działo gdzieś do początku września gdzie identycznie wypadły jeszcze dwie. Tuje wykopałem i przesadziłem je poza ogród i w tym roku te zniszczone sobie rosną w najlepsze poza ogrodem nie widać żeby były chore, ale wygląda na to, że kolejna tuja wygląda słabo (z tych posadzonych w pierwotnym miejscu). Objawy nie specjalnie mi pasują na fytoftoroze, po przecięciu uszkodzonych pni nie ma przerośniętej tkanki czerwonym grzybem i drzewka zamierają od góry. Zastanawiam się nie może z powodu piaszczystych gleb drzewkom brakuje składników odżywczych lub wody (podlewane raczej regularnie). Nie mam zdjęc własnych drzewek, ale wyglądały identycznie jak te:https://www.istockphoto.com/pl/zdj%C4%9 ... -285418019
Kuji123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 kwie 2019, o 16:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.1

Post »

Cześć zauważyłem ze na niektórych tujach są brązowe a nawet czarne igły ,na niektórych od dołu a innych w środku takie gałązki ,,podlewam 2 razy w tygodniu po 40 minut z lini kroplujacej z kompensacja , posadzone 3 lata temu . Na początku maja opryskiwalem bioseptem oraz dałem trochę nawozu yara miła complex co to może być ?

zdjęcia poglądowe poniżej
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Figo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 17 maja 2021, o 20:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tuja szmaragd. Dziwne brązowienie.

Post »

Witam odświeżę temat, tuje zeszłoroczne szmaragd. Mam problem z ich brązowieniem .
Tuja zeszłoroczne dostały po garści nawozu. W tym roku na brazawinie igieł (target) . Sadzone w ziemi do iglaków przykryte agrowloknina i posypane gruba korą.
Czy są spisane na straty?

Obrazek
Awatar użytkownika
Waldek26
50p
50p
Posty: 76
Od: 4 kwie 2011, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.1

Post »

Mam to samo. Czarne od dołu, pojedyńcze żółte wycinać. Chemia niepotrzebna, ja nigdy nie dawałem. Teraz podlewać jak cały maj pada ? :shock:
fantomek
100p
100p
Posty: 125
Od: 9 cze 2010, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Co się dzieje z thują szmaragd?

Post »

Załączam zdjęcia widać jakby bokiem schła coś robić i co? I czy da radę uratować. Ma gdzieś 2m wysokości.

Obrazek



Obrazek
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Co się dzieje z thują szmaragd?

Post »

Biega tam pies?
fantomek
100p
100p
Posty: 125
Od: 9 cze 2010, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co się dzieje z thują szmaragd?

Post »

Tak. Ale żeby ją mocz tak załatwił? Jak leje to końcówki są czarne. Do uratowania?
jagusia111

Re: Tuje,żywotniki - żółkną, brązowieją, usychają, zalane lub przenawożone

Post »

Jak przestanie podlewać to samo się zregeneruje. Trzeba jakiś płotek wykombinować.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”