Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Drzewa owocowe
Zablokowany
adam_k27
200p
200p
Posty: 265
Od: 21 kwie 2020, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie, okolice Rzeszowa

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

U mnie dwie brzoskwinie obsypane kwiatami. Połowa otwartych, część półotwartych, część w fazie pąka. Niestety te nie w pełni otwarte chyba się już nie otworzą - przemarznięte. Te otwarte też prawie wszystkie wymrożone z tego co widzę. Dziś obserwowałem pszczołę jak podlatywała do kwiatka na centetr może dwa jakby chciała usiąść po czym zmieniała zdanie i leciała do następnego i to samo. W końcu na jednym usiadła więc może znalazła żywy. Po wizycie na tym kwiecie odleciała. Potem przyleciała druga która miała dużo więcej cierpliwości i dłużej szukała. Ostatecznie usiadła na dwóch zaledwie kwiatach. Tak więc wymrożone ponad 90%. :(
gienia2000
200p
200p
Posty: 394
Od: 29 lip 2018, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

A u mnie morela Somo sadzona jesienią 2018 roku tej zimy przemarzła w 100%. Jedynie podkładka (ałycza) przeżyła. Morela podzieliła los nektaryn i brzoskwiń. Na szczęście są jeszcze jabłonie, grusze ... Widocznie temp niższa niż -30 im nie służy :D
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

Dobrze radziła dr Czaplicka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wro, aby opryski brzoskwiń i nektaryn na kędzierzawość wykonywać u nas na płd.-zach. już w styczniu. W ubiegłym roku spóźniłem się, w tym podobnie, a objawy już widać. Zwalczę je lecytyną, jak dwa lata temu i rok temu. Do trzech razy sztuka i w przyszłym roku z pewnością opryskam już w styczniu. Nadal nie mogę przyzwyczaić się do przekwitających nektaryn i brzoskwiń. Chłodny kwiecień i drzewa mają dwa-trzy tygodnie opóźnienia. No cóż, taki rok.
ObrazekObrazek
martin79
200p
200p
Posty: 347
Od: 30 sty 2012, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

Adam_k 27 sprawdź jeśli kwiaty mają słupki, to nie przemarzły. A to, że pszczoły nie siadają na wszystkich, może świadczyć o tym, że kwiaty są jeszcze nie w pełni dojrzałe i nie wytwarzają nektaru. Faza w której nektar jest dostępny, następuje po około 3 dniach od otwarcia kwiatu i zależy od temperatury. Pszczoły podlatując sprawdzają, czy pożywienie jest dostępne. po prostu owady za zapylenie, chcą dostać zapłatę. W przyrodzie nie ma nic za darmochę.
To i owo opuncjowo Marcina
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1910
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

Jestem zaskoczona, że moje siewki moreli szt.7 przetrwały tą zimę ,pąki
liściowe coraz większe a na czubku znalazłam nawet parę kwiatowych,
takich okrągłych ,ciemnoróżowych. Dzięki tym oględzinom zorientowałam się,
że mam w sadzie pełno mszyc, więc opryskiwacz był w robocie. ;:134
Brzoskwiniom mocniej się oberwało ale nie wszystkim. Z 8 sztuk 2 pod znakiem
zapytania ,to samo 2 nektaryny. ;:174
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
Awatar użytkownika
alicjad31
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7829
Od: 28 lip 2013, o 20:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

Witam mam pytanie .Mamy morele co roku ma dużo kwiat?w a tylko dwie morele .
Wyci?ć czy zostawić ?
Pozdrawiam Alicja
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1415
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

Zapewne problem z zapyleniem. Można sprawdzić albo jeśli nie chcesz kolejnego drzewa doszczepić zapylacz. Co to za odmiana?
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
alicjad31
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7829
Od: 28 lip 2013, o 20:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

Problem w tym , że szk?łka w ktr?rej kupowaliśmy r?żne drzewka dała tylko etykiety zgodnie z naszym zam?wiem :(
Tak myślałam , że to problem z zapylem . Kupimy dwie nowe odmiany w innej szk?łce .
Dziękuje :D
Pozdrawiam Alicja
miruk
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 24 maja 2020, o 22:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

Mam problem z brzoskwinką, na wysokości około 2/3 drzewka pojawiło się pęknięcie, leje się z tego jakaś żywica i od pęknięcia w górę wszystko jakby przyschło. Co to może być? Czy to jakaś choroba? Chyba obetnę wszystko poniżej tego pęknięcia.


https://images91.fotosik.pl/499/e6912db705e9a260.jpg



https://images90.fotosik.pl/499/237d529e682067e6.jpg

Zdjęcie za duże, zmieniono na link/jagusia111
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

Dla higieny tnij bezpośrednio nad dobrze rosnącym pędem, albo i jeszcze niżej, cięcie smaruj fungicydem, można i oprysk topsinem po całym, choć niewiele to pomoże zazwyczaj.
Możliwa werticilloza (grzyb), blokuje przewodzenie wody i schną całe partie albo i całe drzewa; a coraz więcej zdarza się drzewek zarażonych, już ze szkółek... i jeśli całe już zagrzybione to nie wygrasz, lecz usunięcie chorego daje szansę.

Jest możliwe że tylko zmarzło lub tp, albo inna choroba, ale tak czy owak nie ma co ryzykować, tylko usuwać szybko co niezdrowe, z zasady.
Werticiliozę poznać po pierścieniach zbrążowiałego drewna w pędzie, przyjrzyj się, bo jeśli są w miejscu cięcia to przyciąć jeszcze niżej.

P.S. Zbrązowiałę drewno, czyli bardziej wewnątrz pędu. Jeśli brązowe tuż pod korą, czyli w łyku, to raczej przemarznięcia.
Obrazek
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 636
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

No to w tym roku nie będzie ani jednej brzoskwini, wszystkie pąki Reliance i Harnasia wymrożone i hurtem odpadają (co ciekawe wiśnie, czereśnie i śliwy mają się dobrze mimo że ich pąki były bardziej zaawansowane). Na Harnasiu widzę też kędzierzawkę, z którą wcześniej nie miałem problemów, jednak oprysk w lutym to za wcześnie (pąki jeszcze spały).
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1910
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

U mnie dwie nektaryny i dwie brzoskwinie wykopane. Morele natomiast
przeżyły wszystkie i nawet mają kilka kwiatów. Zaskoczyło mnie to, że
jedną przesadzałam na jsieni i przyjęła się i też kwitnie. 8-)
Wszystkie są dwuletnie z pestki.

Obrazek
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
jagusia111

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

Phantom oprysk na kędzierzawość najlepiej robić jak widać, że rozchylają się łuski na pąkach. Trzeba obserwować.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”