Oczko wodne u Seby, czyli szaleństwo młodego ogrodnika ;)

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Oczko wodne u Seby, czyli szaleństwo młodego ogrodnika ;)

Post »

Od lata ubiegłego roku w oczku dość szybko zaczęło ubywać wody. Normalnym jest, że w czasie wysokich temperatur ubywa szybciej, ale do tej pory ubytek nie był tak duży. Okazało się niestety, że w folii jest dziura a miejsce jej jest nieznane. Dolewałem co jakiś czas wody, aż nadeszła zima i było to niemożliwe.
A, że mam karpie to musiałem wybić dziurę w lodzie - i jak się okazało nie było połowy wody w zbiorniku.
W planie mam rzecz jasna wymianę folii, ale też pogłębienie oczka - zmniejszę strefę płytką na rzecz strefy głębokiej. Powstanie strefa bagnista, gdzie będą rosły np. pierwiosnki japońskie, knieć błotna, bodziszek błotny, niezapominajka błotna i wiele wiele innych . Chciałbym zrobić obok torfowisko, ale niewielka ilość miejsca mocno mnie ogranicza. Torfowisko nie byłoby połączone, lecz tylko do oczka przylegało .
Trochę zdjęć z zeszłego sezonu .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

majajka niestety karpie są bardzo płoche, mimo, że dużo czasu spędzam w okolicy oczka, często przechodzę obok to one za każdym razem chowają się w głębinie. Może to też jest spowodowane, że oczko zarosło praktycznie całe roślinami a na początku tak nie było i nie uciekały.

Seba niestety glony są i u mnie, odławiam je bardzo często, szczególnie wiosną. Latem też, ale mniej zdecydowanie. Ta wiosna jest trzecią wiosną tego oczka i glonów nie widzę, na pewno środowisko ustabilizowało się i będzie ich mniej . Duże zacienienie pomaga w walce, np rośliny pływające.

Kamil postaram się co jakiś czas aktualizować wygląd oczka :)

Doroto nie stosuję w ogrodzie ozdobnym chemii, nie jestem jej zwolennikiem. Powoli oczko normuje się i glonów z każdym sezonem jest mniej , ale jednak są uciążliwe, szczególnie wiosną.
Dokładnie, betonowe ozdoby są teraz w modzie :)

bergnaum e tam, mi się podobają :wink:

Julian tak to oczar 'Arnold Promise', w pobliżu oczka rosną też cztery inne odmiany .
Awatar użytkownika
Daniel431
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 29 mar 2021, o 12:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oczko wodne u Seby, czyli szaleństwo młodego ogrodnika ;)

Post »

Jeśli chodzi o glony, to wiosną, gdy nie ma roślinności, raczej będą się pojawiać.

Dobrym pomysłem, tak jak u Ciebie, jest nasadzenie lilii wodnych/nenufarów. Mają szerokie liście i zmniejszają nasłonecznienie stawu, przez co redukują rozkwit glonów. Twoje oczko nie jest ocienione, więc to bardzo ważne.

Na wiosnę, by nie było glonów możesz sobie jeszcze dodatkowo pomóc filtrem (taki niezbyt drogi z lampą UV). Powinien działać w marcu, kwietniu, potem roślinność stlumi rozrost glonów.

No i jeszcze jendo. Glony po zimie kwitną tym mocniej, im bardziej woda jest żyzna po zimie. Warto zatem na jesieni usuwać z oczka stare rośliny, wycinać, jeśli jest ich za dużo, bo obumarłe liście zgniją w oczku i staną się pożywką dla glonów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”