Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Gdzie stał do tej pory, no niestety na podłodze. Ja nie lubię kwiatów na parapecie. Niestety widzę, że będę musiała się z tym pogodzić lub zrezygnować z niektórych gatunków roślin. Inne trzymam na podłodze w niższych osłonkach, inne w wysokich i jest ok.
Dzięki temu forum wiem już, że każdą nowo zakupioną roślinę muszę przesadzić do odpowiedniego podłoża.

Wyjęłam mojego cykasa z doniczki i niestety widzę pleśń. Taką szaro-zieloną. Nie wiem czy da radę go jeszcze uratować jak go przesadzę i użyję środka przeciwgrzybicznego?
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

No niestety, duża część roślin powinna stać na parapecie zwłaszcza tych słońcolubnych.

Wracając do cykasa, na korzeniach może być pleśń, ale może być zarówno korzystna mikoryza. Korzenie co prawda i tak trzeba oczyścić w miarę możliwości ze starego podłoża. Trzeba to tylko zrobić delikatnie, bo sagowiec ma dość wrażliwe korzenie.

Jeszcze w kwestii wystawienia na zewnątrz. Dobrze byłoby, jakby roślina w takich warunkach wypuściła nowe liście, wtedy szybciej przyzwyczają się do słońca. W innym wypadku, jeśli nie masz większego doświadczenia w wystawianiu roślin doniczkowych na zewnątrz na pełne słońce, dobrze jest w pierwszym roku wystawić go jednak dać na nieco osłonięte stanowisko. W ten sposób lepiej wyczujesz roślinę.

Sagowce to generalnie dość specyficzne rośliny, sama "szyszka" w niesprzyjających warunkach potrafi być przez długi czas w stanie bezlistnym, o czym pisałem wyżej. Może to trwać nawet wiele miesięcy. Korzenie są o dziwo w całkiem niezłym stanie, więc może coś z tego będzie. Stare liście na razie zostaw. Jak wyschną całkowicie wtedy odetnij.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Dziękuję Norbercie, że odpowiadasz na moje posty. Czyli tylko delikatnie pozbyć się tej ziemi i tej pleśni, przesadzić i postawić na parapecie. Darować sobie ten środek grzybobójczy czy go lepiej dać?

Dzięki
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Jak napisałem to nie musi być pleśń, a mikoryza, która akurat jest korzystna dla rośliny.
W każdym razie staraj się delikatnie pozbyć się starego podłoża.
Preparatu przeciwgrzybicznego na razie nie ma potrzeby stosować.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Dzień dobry, chciałam zapytać Ciebie Norbercie, czy mojego cykasa, choć nie wiem czy on coś jeszcze wypuści :cry:
Przesadzić do ziemi dla roślin zielonych i palm czy to wystarczy, czy koniecznie muszę taką ziemię wymieszać z piaskiem z podwórka?
Mam jeszcze ziemię uniwersalną i podłoże do storczyków.
Będę wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam serdecznie Alicja
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Jaki piasek z podwórka :?: :shock:
Chcesz przynieść sobie patogeny? Poza tym piasek jest zbyt drobny.
Kupujesz żwirek kwarcowy o frakcji 2 - 4mm w sklepie akwarystycznym, czyli inaczej zwane Mikro Zoo. W ostateczności przez internet.
Mieszasz z ziemią uniwersalną albo do palm w proporcji około 1:2 (jedna część żwirku, dwie części ziemi). Oczywiście na dno wsyp drenaż z keramzytu. Po przesadzeniu delikatnie podlej.

Ps. Zawsze mieszasz ziemię z rozluźniaczem, zawsze. W przypadku większości roślin wystarczy w proporcji 3:1, ale sagowiec ma bardziej wrażliwe korzenie, więc i podłoże powinno być bardziej przepuszczalne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Dziękuję bardzo za informację Norbercie. Mam tylko żwirek brązowy o frakcji 5-8 mam. Czyli ten będzie za duży. Zobaczę jutro w Mrówce, może mają drobniejszy.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

5 - 8 też może być. A przez ciekawość, co to za brązowy żwirek?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

To żwirek brązowy kupiony w Liroy. Napisane jest, że do doniczek też się nadaje. Chciałam wrzucić zdjęcie, ale coś fotosik nie współpracuje.
Dzięki Norbert za odpowiedź :)


---20 mar 2021, o 15:54 ---

Cześć Norbercie, powiedz mi proszę, czy powinnam jakoś delikatnie usunąć to stare podłoże, lekko osypując, choć przyznam że jest to trudne, bo to podłoże jest bardzo zbite. Czy może wypłukać w wodzie? Czy zostawić tak jak jest i tylko na dno doniczki dać keramzyt postem ziemię do palm wymieszaną z tym żwirkiem?
I tak nie wierzę, że coś jeszcze z niego będzie. Muszę odciąć wszystkie liście, a ta szyszka to ma w niektórych miejscach dziwne jak dla mnie zabarwienie. Nie jest miękka, ale dziwny ma kolor. Może też spryskać tym środkiem
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Uwzględniając, że sagowiec ma delikatne korzenie najlepiej nie próbować zbytnio ingerować w bryłę korzeniową.

A o co chodzi z tymi przebarwieniami na szysce? Możesz wrzucić zdjęcie?

Jeśli korzenie są zdrowe, to szyszka może być dłuższy okres bez liści, może wypuścić nawet po roku.
W standardowej uprawie, sagowiec może wypuszczać nowe liście raz do roku, ale również co 2 - 3 lata. Nie ma jednej reguły.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Farel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2505
Od: 22 lip 2009, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Udało mi się wyhodować własne rośliny z nasion przywiezionych z wakacji.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 20 mar 2021, o 17:44 przez norbert76, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Za duże zdjęcia, zmniejszyłem.
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Cześć Norbert. Wrzucam zdjęcia cykasa. Te liście to już muszę wszystkie obciąć, prawda? Zostanie sama bulwa. Co do tej bulwy/szyszki, czy ona nie ma dziwnego zabarwienia? Chodzi mi o ten czarny kolor w niektórych miejscach.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Jeśli chodzi o przebarwienia, to z tego co widzę dotyczą tylko przebarwień samych łusek, środek szyszki powinien być zdrowy. Zobacz jak u mnie wygląda:
Obrazek
Na dole też ma podobne ciemne plamy.

Jeśli chodzi o liście, to utnij tylko te całkowicie suche, a te gdzie jest jeszcze trochę zielone to na razie zostaw.
Przy okazji przypomniałem sobie i o ile dobrze pamiętam, to mój sagowiec też kiedyś stracił wszystkie liście czy został mu jeden taki rachityczny, ale w każdym razie z czasem odbił.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”