Lithops - żywe kamienie cz.2

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

Podłoże powinno być suche, ale może nic nie będzie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Majajka
200p
200p
Posty: 222
Od: 16 mar 2017, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

Ono nie jest mokre... trudno określić tą minimalną nutkę wilgoci. Ale jest ona naprawdę minimalna.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

Jeśli faktycznie nie jest wilgotne, to powinno być ok. W przypadku przesadzania sukulentów trzeba z tym uważać, gdyż podczas tego procesu, delikatne korzenie zwykle ulegają uszkodzeniu, a wilgoć może przyczynić się do jakiejś infekcji grzybowej. Oczywiście nie musi tak być w każdym przypadku, ale lepiej uważać. Podobnie z posadzeniem po usunięciu starego podłoża lepiej poczekać z dzień, dwa żeby ranki na korzeniach mogły obeschnąć. Litopsy mają bardzo wrażliwe korzenie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Majajka
200p
200p
Posty: 222
Od: 16 mar 2017, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

No cóż... na tą radę już trochę za późno... ale postaram się zapamiętać przy kolejnym przesadzaniu, żeby zostawić roślinki na dzień-dwa. Powiedz mi tylko, czy mogę je wtedy zamknąć np. w plastikowym pojemniku (takim jak na jedzenie)? Bo o ile moja kociasta kreatura nie próbuje ruszać roślin doniczkowych, o tyle wczoraj bardzo starała się ukraść mi chociaż jednego kamyka do zabawy :oops: .
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

Do plastikowego pojemnika? Żartujesz? Chcesz żeby zgniły? To nie są rośliny rosnące w klimacie tropikalnym, tylko suchym. Jak masz problem z kotem, to po prostu zamykaj pomieszczenie z roślinami.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Majajka
200p
200p
Posty: 222
Od: 16 mar 2017, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

Norbert nie jesteśmy znajomymi, żebyś mógł się do mnie takim tonem odnosić (i to po raz kolejny, nie tylko w tym temacie) :shock: . Głęboko ciebie szanuję za wiedzę o roślinach, ale... zawsze mi się wydawało, że na forum publicznym należy traktować ludzi z szacunkiem. To kwestia dobrego wychowania.


Po za tym co mają tropiki do wsadzenia roślinki z SUCHYMI korzeniami do SUCHEGO pojemnika :shock: ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

Akurat mają, bo wsadzając do szczelnego pojemnika narażasz je na zgnicie.
Nieważne czy masz sucho czy nie, w środku pojemnika będzie się tworzyć mikroklimat niesprzyjający sucholubnym litopsom i tyle.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
onazmijeczka
50p
50p
Posty: 69
Od: 24 sty 2021, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

Hej coś zginą moj post
Ktos będzie wysiewać niedlugo litopsy? Ja sie przymierzam do tego, nasiona juz zamówione teraz tylko zakupić ziemię i mozna dzialac w temacie.
Majajka pisze:Norbert nie jesteśmy znajomymi, żebyś mógł się do mnie takim tonem odnosić (i to po raz kolejny, nie tylko w tym temacie) :shock: . Głęboko ciebie szanuję za wiedzę o roślinach, ale... zawsze mi się wydawało, że na forum publicznym należy traktować ludzi z szacunkiem. To kwestia dobrego wychowania.


Po za tym co mają tropiki do wsadzenia roślinki z SUCHYMI korzeniami do SUCHEGO pojemnika :shock: ?

Krótkoterminowo nic im sie nie stanie ale na dłuższą mete moze miec to niestety zgubne skutki.
One lubią mieć przewiew i świeże powietrze same są magazynem wody więc szczelne zamkniecie nie bedzie im służyć.

Proszę pisać poprawnie(regulamin).Iwona
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

Otóż to. Litopsy, są sukulentami, które rosną w suchym klimacie.
Oprócz dobrej cyrkulacji powietrza, której nie ma w plastikowym pojemniku, warto też zrobić prosty eksperyment umieszczając w środku wilgotnościomierz i zostawić na dłuższy czas.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Majajka
200p
200p
Posty: 222
Od: 16 mar 2017, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

Przypomnę, że ja cały czas pytam o 1-2 dni, kiedy lithopsy będą dochodzić do siebie po wyjęciu ze starej ziemi i przed wsadzeniem do nowej. Ja im mogę dziurki porobić, myślę tylko jak zabezpieczyć "schnące" kamyki przed zapędami rozbrykanego kociego podlotka.

Roślin w doniczkach kot nie tyka... tylko jak to kot - lubi zepchnąć łapką z blatu wszystko co małe i się łatwo toczy. Niestety, lithops wyjęty z doniczki wyglądem przypomina kocią zabawkę, co nie ułatwia sprawy :oops: .

Onazmijeczko też się nad tym nieśmiało zastanawiam. Na razie bawię się w wysiew adenium (wczoraj pierwsze puściło kiełka ;:172 )... na razie oglądam zdjęcia i zastanawiam się, czy kupować odmianowe nasionka czy zwykłe. Jakoś dałam radę sobie wmówić, że jak kupię mieszankę różnych nasion to i tak wszystkie wyrosną tak samo :;230 .
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

Ok., na jeden - dwa dni możesz otwarty pojemnik postawić wysoko na jakiejś szafce. Kot samym pudełkiem raczej się nie zainteresuje.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Majajka
200p
200p
Posty: 222
Od: 16 mar 2017, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

Niestety, Leguto jest u mnie praktycznie nieosiągalne... a ściąganie z Polski do droga (przesyłka kosztuje sporo więcej od nasionek) i czasochłonna zabawa (przesyłki idą nawet 2 miesiące). Już faktycznie taniej mnie wyjdzie kupienie odmianowych nasion od hodowcy :wink: .



Ale przyznam, że kuszą mnie te maluchy... a mogłam nie czytać całego wątku - za często pojawia się tutaj temat wysiewu :lol: .
onazmijeczka
50p
50p
Posty: 69
Od: 24 sty 2021, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

Moje już wysiane, wysialam tylko ok 10 sztuk bo to jednak za wcześnie ale korcilo mnie strasznie,
Zamontowałam rurkę do środka z dziurami do podlewania, z rurka jest prościej bo się tak nie przewracaja siewki które są slabe i dość wiotkie.
Jest tam żwirek, ziemia do kaktusów kamienie na spodzie i troche piasku na górze.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”