Słodkie ziemniaki bataty

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
ktos123456
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Spokojnie, to jest wątek na temat batatów. Mogę jeszcze podpowiedzieć, że te zwykłe czerwone/pomarańczowe u nas rosną dość średnio, trzeba już w kwietniu mieć silne, dobrze ukorzenione sadzonki. Co innego odmiana biała, ja miałem sadzonki dopiero na koniec czerwca, a i tak plon był dobry. Te z moich zdjęć - to właśnie odmiana biała, bulwa puściła pędy dopiero w czerwcu, a sadzonki były ukorzenione na koniec czerwca. W przypadku czerwonych, żeby uzyskać taki sam plon, trzeba już od początku kwietnia hodować sadzonki w domu. Inaczej bulwy będą małe.

Szukajcie białej odmiany, czasem bywa w hipermarketach. Z czerwonymi też można się pobawić, ale to tylko zabawa. A białe naprawdę można uprawiać u nas bez większych problemów. Po pierwsze, rosną znacznie szybciej, a po drugie są mniej wrażliwe na niższą temperaturę - latem nie zawsze są upały.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Dziś kupiłam w Carrefourze bio bataty hiszpańskie, niewielkie bulwy z pomarańczowym miąższem. Namoczyłam je w słoiku i zobaczę, czy wypuszczą pędy :D
ktos123456
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Też takie kupiłem, leżały od listopada. Z Carrefour, po 3 małe w paczce, podpisane jako ?ekologiczne?. Jeden zgnił, drugi puścił 1 kiełek, trzeci nic. Tego jednego umieściłem w wodzie w słoiku, od 3 dni korzeni brak. Twój prawdopodobnie w słoiku wypuści tylko korzenie, a potem zgnije. Jeżeli nie miał już małych kiełków, to prędzej zgnije w tej niż wypuści je teraz.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Ktos123456, spokojnie, robiłam to wielokrotnie i najczęściej udaje mi się uzyskać sadzonki ;:108

Będę tu pisać i pokazywać na bieżąco co się z nimi dzieje, jestem dobrej myśli, bo batatów w paczce było 5 więc pewnie miałeś jakieś inne :D
ktos123456
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Ja i tak liczę na swoje bulwy, zamierzam najwięcej posadzić białych, bo lepiej rosną i lepiej się przechowują, zacznę je budzić w lutym
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

No właśnie, ja ciągle szukam odmiany idealnej, może w tym roku się uda :D
ktos123456
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Biała odmiana jest idealna. Czerwone w sklepach to wszystko ta sama odmiana jest, jeśli kupisz taką to jest zawsze ta sama odmiana Beauregard, ta gorzej znosi chłodne lato. Białą można uprawiać prawie jak zwykle ziemniaki
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Miałam białą odmianę i już jej nie chcę, w potrawach nie wygląda ładnie i ma mniej składników odżywczych, nie przypadła mi do gustu ;:185
Bataty mają masę odmian i nie sądzę, że dostępne u nas bulwy z różnych krajów świata to jedna odmiana. One się różnią wielkością, kształtem i kolorem miąższu, kształtem i kolorem liści. Kiedyś kupiłam batata ważącego ponad kilogram a był najmniejszy w skrzynce ;:138
ktos123456
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Miałam białą odmianę i już jej nie chcę, w potrawach nie wygląda ładnie i ma mniej składników odżywczych, nie przypadła mi do gustu ;:185
Bo to nie jest zamiennik pomarańczowej odmiany :wink: Co nie znaczy, że nie są ok, tylko do czego innego się nadają.
One się różnią wielkością, kształtem i kolorem miąższu, kształtem i kolorem liści. Kiedyś kupiłam batata ważącego ponad kilogram a był najmniejszy w skrzynce ;:138
Mają masę odmian, ale do nas i tak sprowadzane są tylko dwie podobne: Beauregard albo Garnet (oprócz fioletowych i bardzo rzadko białych), różnią się tylko kolorem skórki, Garnet bardziej wpada w czerwień, miąższ taki sam. Wielkość nie wynika z innej odmiany, tylko z tego jak długo rosły i w jakich warunkach. Liście są zmienne i mogą się różnić nawet w obrębie tej samej odmiany. Wszystko, co jest z pomarańczowym miąższem to jedna z tych 2 odmian, niczym się nie różnią, zwłaszcza w zakresie wymagań co do uprawy.

Jeżeli szukasz najzdrowszych to najwięcej składników odżywczych i tak mają fioletowe, a nie pomarańczowe.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Ktoś123456, skąd wiesz jakie odmiany do nas sprowadzają? Widziałam bataty z Hiszpanii, Peru, USA i tylko 2 odmiany tam uprawiają? Gdzie to sprawdziłeś?
ktos123456
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

To proste, nie ma innych o takich kolorach. Peru, Hiszpania, USA, Egipt, nie ma to znaczenia skąd. Ta roślina nie ma żadnych wymagań oprócz upałów, wszędzie rośnie tak samo. Czasem też sklepy podają nazwę odmiany

Nie licz na to, że wśród pomarańczowych znajdziesz na tyle różne odmiany, żeby miały inne wymagania. Sukces zależy od ilości słońca i jakości sadzonek, a nie od odmiany. Bulwy tym większe, im dłużej rosną, a rosną tym szybciej im jest cieplej.

Tylko białe wyróżniają się szybszym wzrostem przy mniejszym upale, a najbardziej wymagające są erato white (jasnofioletowa skórka i biały miąższ


Chyba, że trafisz na takie z Kanady:
https://european-seed.com/2018/12/a-new ... he-market/ ale te z tropików albo usa mają takie same wymagania
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Ktos123456, jak to nie ma innej pomarańczowej odmiany? Wszyscy w Peru, Hiszpanii i USA uprawiają jedną :lol: przecież to nieprawda.
Właśnie, że odmiany różnią się wymaganiami co do gleby i klimatu, bo bataty są uprawiane na kilku kontynentach i w różnych strefach klimatycznych.
Poczytaj sobie ile odmian uprawiają na Ukrainie https://agro-ukraine.com/ru/trade/m-613 ... 30-sortov/
Naliczyłam koło 15 odmian pomarańczowych i tyle samo albo więcej odmian jest w innych krajach.
ktos123456
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

No raczej nie wydaje mi się, żeby jakoś specjalnie się różniły wymaganiami. W Kanadzie faktycznie wyhodowano w jednym laboratorium odmianę pomarańczową, która jest odpowiednia do uprawy, gdy lato jest krótkie i ta by rosła świetnie u nas. Dokładnie o tym piszą w artykule, który wkleiłem. Szkoda, że w praktyce nabycie sadzonek albo bulw będzie niemożliwe
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”