Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dalej nie rozumiesz. To, że puszcza nowe liście o niczym nie świadczy. Wygląd tej rośliny to nie tylko wystawienie na zewnątrz, tylko też nieprawidłowe podłoże, doniczka pewnie bez odpływu, itd. W dobrych warunkach pachira bardzo szybko rośnie i powinna być większa.
Podłoże musi być wymienione, a doniczka musi mieć odpływ, jeśli nie chcesz mieć problemów w przyszłości, koniec kropka.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
marcinsi15
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 27 gru 2020, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Doniczka wymieniona na doniczkę z odpływem na podstawce, podłoże również wymienione i wymieszane z perlitem ogrodniczym. Nie wiem czy dobrze zrobiłem ale na dnie doniczki wysypałem nie dużą ilości karmazytu do lepszego drenażu. Korzenie były ładnie zagęszczone więc wydają się być ok.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Keramzyt używa się jako drenażu w doniczce, więc ok.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
marcinsi15
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 27 gru 2020, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ok więc teraz tylko dbać i pielęgnować. A czy powinnem coś robić z łodygą która straciła liście?, powinnem to zostawić czy przyciąć aby puściła nowe liście i od dołu się zagęszcziła. Oraz jaki nawóz byłby najlepszy?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nie wszystko naraz.

Z przycinaniem poczekaj do wiosny. Z nawożeniem miesiąc. Jaki nawóz? Było wspominane w wątku, mineralny do roślin zielonych.
Przede wszystkim postaw blisko okna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
marcinsi15
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 27 gru 2020, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ok., dzięki za pomoc. Pozdrawiam i wszystkiego dobrego w Nowym Roku


--- 2 sty 2021, o 21:30 ---

Mam jeszcze jedno pytanie, jedna z łodyg ta która straciła liście jest górą miękka i wygląda dość marnie, jakby gniła ale tylko u góry. . Czy powinnem coś robić w tym kierunku?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jeśli gnije albo jest podejrzenie, że tak jest to oczywiście trzeba odciąć taki fragment. Zacznij ciąć poniżej takiego odcinka i sprawdź przekrój. Powinien być jasny. Jeśli będą jakieś podejrzane plamy to tnij dalej w dół aż do twardej zdrowej tkanki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
pendrak
100p
100p
Posty: 131
Od: 12 kwie 2020, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. wielkopolskie

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jeszcze mam wolne, rączki swędzą do roboty, a ogrodzie nie ma co robić, więc wzięłam się za rośliny domowe i przesadziłam pachirę do większej doniczki, bo nie mogłam już patrzeć jak się męczy w małej. Podłoże to ziemia do wysiewu (akurat taką miałam) i drobny grys bazaltowy (1-3 mm) w proporcji 5:3.

Tak, wiem, że jest spleciona, ale kupiłam roślinę zanim przeczytałam wątek i lekko poluzowałam splot. Na razie wygląda ok i wypuszcza młode liście. Będę monitorować.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nie przesadzamy roślin w okresie jesienno-zimowym jeśli rosną dobrze i nie ma objawów żadnych chorób.
Można przy tym niepotrzebnie zaszkodzić, gdyż każde przesadzenie to stres dla rośliny i w różnym stopniu je odchorowują. W obecnym okresie rośliny mają mniej energii, niż w okresie wegetacji. Wyjątkiem jest zakup nowej rośliny.
Jeśli brakuje zajęcia, proponuję zająć się jakimś innym hobby.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
pendrak
100p
100p
Posty: 131
Od: 12 kwie 2020, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. wielkopolskie

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Roślina jest nowo kupiona, po prostu czekałam aż dotrze zamówiona donica...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nie wspomniałaś o tym w pierwszym poście...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mikaxx
50p
50p
Posty: 70
Od: 6 lis 2020, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry. Mam problem z moja pachira.. Chyba miała za mokro. Puściła dużo nowych lisci, ale one są bardzo cienkie i bardzo wiotkie. Niektóre z nich się marszcza i brazowieja. Przesadzilam ja do suchej ziemi i obserwuje. Doświetlam ja lampami led ale slabymi. Czy pomogę jej jak dam jej dużą lampę ?

Wkład ma dziurki zeby woda mogła zlatywac więc nie kisi się w wodzie. Na dnie wkladu jest warstwą kermazytu. Myślałam wcześniej że ona ma mieć cały czas wilgotno.. Pień jest twardy chociaż jak ja przesadzalam to nie ma mocno rozbudowanej bryły korzeniowej. Na dole miała gumkę ale jej nie sciagalam. Kupiłam srodek asahi sl i zastanawiam się czy nie popsikac jej nim ? Albo nawozem do roslin zielonych ?

Wilgotność powietrza przy roślinach to ok 65 proc
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Wkład ma dziurki? Chyba masz na myśli doniczkę?
Doniczka powinna stać na podstawce, bo do korzeni ma docierać powietrze, a nie bezpośrednio na podstawce wypełnionej wilgotnym keramzytem.
To pierwszy błąd.
Drugi takie rozwiązanie i tak nie podniesie wilgotności powietrza, bo jest nieefektywne jeśli chodzi o wielkość rośliny.

Doświetlanie, przede wszystkim pachira powinna stać jak najbliżej okna. Doświetlanie to tylko uzupełnienie niedoborów światła.

W jakim stanie były korzenie? Do o ile większej doniczki od bryły korzeniowej posadziłaś?

Powinnaś zrobić oprysk preparatem grzybobójczym, takie liście wskazują na przelanie. Pachira ma bardzo wrażliwe na nadmiar wody w podłożu.
Nie możesz jednak nie podlać po przesadzeniu, jeśli gleba była wcześniej mokra, to i tak trzeba delikatnie podlać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”