PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 6 cz.

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 6 cz.

Post »

Duże drapieżne ptaki nie są mi potrzebne ani miłe więc je gonię. Płoszę zarówno sroki jaki i sójki. Trudno, nie zawsze się da ale takie stałe płoszenie je zniechęca i lecą dalej.
Robiłem rak na wiosnę gdy ptaki miały lęgi. U mnie głównie sikorki, kosy i muchołówki szare. Niestety w pobliżu sójka też miała gniazdo oraz młode. Po wylocie z gniazda wrzeszczały przeraźliwie aż głowa puchła domagając się jeść od rodziców. Trwało to ok. tygodnia ale wreszcie poleciały sobie w świat. Choć je płoszyłem to były uparte bo w końcu to był teren w pobliżu ich gniazda=domu :wink:
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 6 cz.

Post »

U mnie są i sro?i i wronowate i załatwiam je tak że daję im orzechy, suchy chleb, wieszam na drzewach jabłka i owoce. Krótko mówiąc coś na dłużej . To mądre ptaszyska, lubią rozpracowywać.
Pomaga też małe wejsxie do karmnika lub takie powieszenie żeby większy ptak nie dał rady siąść.


A co do tykwy to mnie zmotywowalicie do malowania. Ja wycięłam dziurę nożykiem do papieru. Te moje tykwy takie dość miękkie są.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 6 cz.

Post »

Z łuskanym słonecznikiem miałam w zeszłym roku do czynienia i nie polecam. Skończył mi się czarny słonecznik, to był weekend, więc kupiłam w Auchonie dwie paczki łuskanego. Ptaki zamiast go jeść- wywalały z karmideł. Jak spróbowałam okazało się, że był gorzki- zjełczały. Sprzedawany dla ludzi, termin ważności jeszcze nie minął, a nawet dzikie ptactwo tego nie chciało zjeść :shock:

Ja zrezygnowałam z karmników i wieszania kul z uwagi na sójki. Wieszam karmidła z Lidla (Futter Boy). Korzystają z nich ptaki do wielkości dzięcioła dużego/grubodzioba. Większe się nie zmieszczą żeby usiąść i dziobać. Można jeszcze zrobić karmnik z plastikowej butelki 5l po wodzie- wyciąć otwór i zawiesić na gałęzi. Mniej to ładne ale za to dosyć skuteczne.
Pozdrawiam Lucyna
Dominika200
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 9 mar 2019, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 6 cz.

Post »

Na nachalne większe ptaki polecam małe karmniki . np z daszkiem , tak , aby zmieściła się tam tylko drobna część ptactwa :)
Swoje karmniki zasypuję tylko słonecznikiem czarnym . Od lat kupuję tylko w jednym z internetowych centrum ogrodniczym . W najzimniejszych miesiącach kupuję u nich również kule tłuszczowe . Posiadają też karmę , ale szczerze mówiąc nigdy jeszcze jej nie zamawiałam . Jej skład:
Słonecznik czarny 15%
Proso żółte 22%
Krokosz 5%
Sorgo czerwone 33%
Sorgo białe 10%
Kukurydza 10 %
O-mix 5%

Czy pokarm z takim składem byłby odpowiedniejszy , czy jednak stosować sam słonecznik?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 6 cz.

Post »

Z doświadczenia wiem, że w małych karmnikach dla drobnego ptactwa całe sorgo z takiej mieszanki lądowało na ziemi. Sikorki wszystko wyrzuciły, tylko słonecznik ich interesował. Bo sorgo jest raczej dla większych ptaków - gołębie, papugi itd. Jeśli mamy tylko małe karmniki nie ma sensu kupować mieszanek.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 6 cz.

Post »

U mnie głównie sikorki urzędują, nawet mój przysiółek zwie się Sikornica :)
Sikorki są zainteresowane tylko czymś co ma tłuszcz.
Słonecznik, orzechy włoskie i oczywiście tłuszcz zwierzęcy.
Jak mi brakuje słoninki to po prostu wykładam smalec.

Sroki uczą się bardzo szybko jak wszystkie krukowate. U mnie na szczęście nie ma srok,
ale są sójki. Są niesamowicie ostrożne. Bardziej od dzięciołów, które są głównymi po sikorkach
biesiadnikami u mnie.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 6 cz.

Post »

A u mnie właśnie przed chwilą był kos. Tylko nie czarny a brązowy. Google twierdzi, że to samica. Wybaczcie nie mam zdjęcia bo akurat rozmawiałam przez telefon. Skusił się na jagody cisu. W ogóle widzę, że to ptasi przysmak i cieszę się, że rośnie w moim ogrodzie. Przy budowie werandy bardzo żal mi się robiło każdego strąconego owocu. Ale widzę, że takie też nie przeszkadzają.

Sikorski pewnie i na orzeszki ziemne się skuszą. Faktycznie najgorsze są te drobne ziarenka, które tylko śmietnik robią. Ewentualnie wróbelki wyjadają je z ziemi. Ja jeszcze czekam z dokarmianiem.

Mam karmniki przywiezione z Finlandii (wtedy taki sprytnych w Polsce nie było) i dokupiłam w zeszłym roku i w tym jeszcze dwa w Julii. Mam dwa na kule i dwa na ziarno. Jeden ma dość szeroką kratkę i tylko słonecznik się tam zatrzymuje, mniejsze wypadają. Drugi kupiłam właśnie z drobniejszą kratką i szeroką. Zobaczymy jak się będzie sprawował. Sójka niestety potrafi z nich jeść, bo zaczepia się pazurami o kratkę.
Awatar użytkownika
dukra13
200p
200p
Posty: 234
Od: 23 sie 2007, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 6 cz.

Post »

W tym roku wyjątkowo, już mam "wyczyszczony" cis, mahonię, ligustr. Kończą się też rajskie jabłuszka. Została irga i berberys. Jestem trochę zdziwiona, bo w poprzednich latach moje ptaszki "olewały" ten naturalny pokarm i interesowały się tylko karmnikiem. W ubiegłym sezonie owocki na cisie były przez całą zimę.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 6 cz.

Post »

U mnie na cisach jeszcze pełno jagód.

A ptaki jedzą ogniki?
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 6 cz.

Post »

Ja zakupiłem w "oszonie" za symboliczne pieniądze takie karmniki. W teorii każdy z nich jednocześnie mogą odwiedzić 4 małe ptaszki ale w praktyce widziałem 2. Ziarno "schodzi" w dużym tempie więc karmniki im odpowiadają.. Fakt, sikorki szukają głównie słonecznika jednak rozsypane ziarno jest potem dziobane przez inne ptaki bo niewiele go zalega na ziemi. Więc w sumie chyba mało się marnuje.

Obrazek
Obrazek
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 6 cz.

Post »

No i karmidła powieszone, na razie jeszcze zero gości :roll:

Ognik chętnie odwiedza kos, już zaczął żerowanie.
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 6 cz.

Post »

Czyli kolejny powód dla którego muszę mieć ognika;)
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12942
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 6 cz.

Post »

Nie wiem dlaczego u mnie ostatnio mniej ptaszków, mało schodzi przysmaków
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”