Borówka amerykańska - uprawa w donicy na balkonie

Drzewa owocowe
ania_j
100p
100p
Posty: 113
Od: 19 lip 2010, o 22:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Borówka amerykańska - uprawa w donicy na balkonie

Post »

Nie mogę już edytować poprzedniego wpisu.
Właśnie mnie olśniło. Zastanawiałam się dlaczego po zakupie i posadzeniu w zeszłym roku zaczęły czerwienieć liście. Obstawiałam azot, ale kombinowałam, kombinowałam i nic. Przeglądam teraz stare borówkowe wątki i chyba mam odpowiedź.
Do donic, w których sadziłam borówki - na dno wsypałam kamyki z ogrodniczego - żeby woda nie stała. Posadziłam w kwaśnym torfie. Jak sprawdzałam pH to wiadomo, że raczej w górnej warstwie. A teraz dokopałam się do wiedzy, że takie kamyki alkalizują glebę.
Teraz przesadziłam do większych donic, na dno dałam roczną korę, pomieszałam ją też ze świeżym kwaśnym torfem i uzupełniłam. Nie mam pojęcia jak rozpoznać na których pędach spodziewać się owoców. Jedna borówka ma dużo małych gałązek, druga mniej. Nie chcę kupować siarczanu amonu - bo na 2 krzaczki to bym tego przez 10 lat nie zużyła pewnie :) chociaż na All... znalazłam jakieś po 2kg ale nie wiem czy to takie. Po niedzieli zacznę podlewanie biohumusem.
lilbee
200p
200p
Posty: 206
Od: 15 cze 2014, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Borówka amerykańska - uprawa w donicy na balkonie

Post »

Witam, czy ktoś jeszcze zajmuje się uprawą Borówki w doniczce na balkonie?
Też bym chciała ale zupełnie nie wiem jaką i kiedy kupić, bo z tym roku już takiej owocującej nie dostane?
Pozdrawiam
Pozdrawiam,
Weronika
Moje Słoneczne Uprawy
GrowGrow
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 3 kwie 2014, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Borówka amerykańska - uprawa w donicy na balkonie

Post »

Witam też planuje borówke na balkonie mam jagodę kamczacką i przetrwała te upały nawet przyrosty wieksze niż na działce posadziłem w ziemi uniwersalnej . Borówke posadze w kwaśnym torfie i zastanawiam sie co by dodać do torfu żeby lepiej trzymało wilgoć jak myślicie ? Może z piaskiem zmieszać ?
Marcus91
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 19 sie 2017, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Borówka amerykańska oraz malina

Post »

Dzień dobry, mam w doniczkach kilka sadzonek malin oraz borówki nie mam możliwości posadzenia w ogrodzie więc trzymam na balkonie ale po ostatnich przymrozkach ziemia lekko zamarzła i czy nie zaszkodzi to bryle korzeniowej? mam możliwość przeniesienia do ciemnej piwnicy ale temperatura jaka tam jest wacha sie między 10-15C czy to nie za dużo na zimowanie? proszę o wskazówki z góry dzięki.
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Borówka amerykańska oraz malina

Post »

Najlepiej byłoby zadołować w ziemi.
Czytałem że przymrozki w niektórych miejscach wyniosły 5*C. Dziś sadziłem Malinę żółtą z doniczki zostawionej na działce i po wyciągnięciu z doniczki były kryształki lodu na korzeniach.

W piwnicy masz za wysoką temperaturę. Może doniczki włóż do kartonu. Daj kilka warstw kartonu na dół i na boki.
Pozdrawiam Paweł
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 791
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Borówka amerykańska - uprawa w donicy na balkonie

Post »

Karton to zły pomysł. Nawilgnie, a nawet zmoknie od topniejącego śniegu, a wtedy żadna z niego ochrona. Jeżeli już czymś zabezpieczać, na pewno materiałami izolującymi, jak np. styropian. Nic jednak nie zastąpi zimowania w ziemi. Masa ziemi dookoła korzeni jest dużo większa od masy ziemi w doniczce, więc ryzyko przemarznięcia jest dużo niższe. Przy dużych mrozach kwestią czasu jest, kiedy korzenie w doniczce przemarzną. Roślina nie wydziela sama ciepła, jak np. ludzie, więc nie wystarczy jej okrycie. Długotrwałe mrozy dobiorą się do korzeni od góry doniczki.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Borówka amerykańska - uprawa w donicy na balkonie

Post »

Jak nie masz swojej działki, gdzie by można te maliny i borówki zadołować, to poszukaj znajomego z kawałkiem ziemi, który pozwoli Ci je przezimować do wiosny (wsadzić do ziemi bez doniczek) w glebie i po problemie. :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”