Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

Przechowywanie w ziemi to najlepszy sposób. Robiłam tak wiele lat, trzeba tylko obsypać porządnie wierzch marchwi i pamiętać żeby wykopać po trochu przed większymi mrozami. Nie polecam tego sposobu jeśli grasują nornice, bo wyjedzą wszystko.
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

Ja nigdy nie wykopuję. Co bym nie robił, to po wykopaniu zwiędnie, musiałaby leżeć chyba w lodówce. Wiosną przed przekopywaniem wyrzucam ostatnie najmniejsze sztuki jakie zostały. Przez zimę niczym nie okrywam, nic przy niej nie robię. :) W tym roku zostało już tylko trochę, mniej niż połowa.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 989
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

Dzięki za przypomnienie tematu o przechowywaniu marchwi w gruncie. Próbowałem tylko raz z 15 lat temu i była to próba nieudana. Nieprzysypana marchew (tylko dwie grządki po 3m) zmarzła z powodu wczesnej i ostrej zimy, która zmroziła ziemię do kwietnia. Przez następne lata wykopywałem, ale przechowywanie małych ilości to więcej zachodu niż pożytku.
W tym sezonie mam małą klęskę urodzaju warzyw korzeniowych. Marchwi zostało do dziś ze 20kg na dwóch grządkach po 3 metry długości i nie wykopię na zimę z czystej wygody i dlatego że częściej bywam na działce.

Obrazek
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 989
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

Może ktoś wie, co oznacza na ST w nazwie Flakesse 2 ST na torebce nasion marchwi z GardeRin ?
Znalazłem w ofertach różne klony odmiany Flakesse : Flakkese 2 Flocoro, Flakkese 2 ? Vita Longa , Flakkese 2 ? Thorpy ZIF i Flakkese 2 ??matka? powyższych odmian.

Została mi pusta torebka, a chciałbym na wiosnę posiać identyczną odmianę.

Wyjątkowo smaczna, zdrowo rosnąca i osiągająca 0,5kg.

Gleba piaszczysta z dużą zawartością próchnicy. Zasilana była dwukrotnie rzadkim gołębiakiem. Chyba nie przenawożona bo obok rosnące pietruszka i cebula słabo urosły.
Obrazek

Obrazek
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

Materiał siewny kategorii standard
materiał siewny roślin warzywnych, spełniający wymagania w zakresie wytwarzania i jakości dla tej kategorii, wytworzony z materiału matecznego, materiału siewnego kategorii elitarny lub kategorii kwalifikowany przez zachowującego odmianę i przez niego oceniony, przeznaczony do celów innych niż produkcja materiału siewnego,
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

Zebrałam nasiona czarnej marchewki, wysuszyłam i oddzieliłam od baldachów. W przyszłym roku posieję i spróbuję uprawy z własnych nasion.
Czy ma ktoś z Was doświadczenie w takiej uprawie? :D
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

U mnie wszystkie poszły w kwiat. :( Nie wiem czym to było spowodowane. Zebrałem nasiona z jednego okazu fioletowego nn i wysiałem w mixie w roku kolejnym. W sezonie co chwila wyrywałem po kilka okazów fioletowych, które poszły w kwiat.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

U mnie też sporo zakwitło. Te, które rosły normalnie były duże i bardzo smaczne. Ktoś tu radził żeby wysiewać je później niż inne odmiany bo są wrażliwe na zimno i łatwo ulegają jarowizacji. W przyszłym roku posieję je po 15 maja i zobaczę jak będzie :roll:
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

To może był właśnie błąd wspólnego wysiewu. Jestem ciekaw w takim razie Twojego eksperymentu z poźniejszym wysiewem.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

Z wysiewem nasion nie trzeba czekać aż do połowy maja ale dla odmian późnych nie powinno się wysiewać wcześniej niż na początku kwietnia. Najlepiej wysiewać po 15 IV i nie później niż pod koniec maja. Warto, planując termin wysiewu, uwzględnić długość wegetacji danej odmiany.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

Dziękuję, mam sporo nasion i posieję w kilku terminach, bo chcę wyhodować takie jak w Hiszpanii, zobaczcie na YT Zanahoria Morada.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

Trochę poczytałem o tych Waszych fioletowych marchwiach. Okazuje się, że większość to odmiany heterozyjne a to znaczy, że nie powtórzy wszystkich cech w następnym pokoleniu. Deep Purple F1 jest zaliczana do odmian średniopóźnych (135 dni) ale firma Bejo rekomenduje jej wysiew pomiędzy 10 V a 10 VI (ta odmiana jest również w ofercie Legutko). Inna odmiana Purple Sun (126d)-Bejo zaleca identyczny termin wysiewu jak dla Deep Purple. Dla odmiany Purple Haze F1 (100-110 dni)-nie udało mi się ustalić optymalnego terminu wysiewu.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

Moja fioletowa marchew jest odmianą ustaloną, Spanish Black czyli Zanahoria Morada, kupiłam nasiona za granicą. Wygląda tak, to jedna z większych, która nie wydała nasion. Waży prawie 200g.

Obrazek



Obrazek



Obrazek

Przemek1136, z Twoich informacji wynika, że jednak termin po 10 maja będzie bezpieczniejszy dla fioletowych odmian. Podejrzewam, że moja marchewka może być jednym z rodziców tych odmian F1, które wymieniłeś.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”