Lilie-uprawa cz.7

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Volvosia
100p
100p
Posty: 195
Od: 3 kwie 2013, o 16:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łęczna i okolice

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Lilie - cebule, kupione na lokalnym targu, jakoś w maju. Numer na zdjęciu wskazuje kolejność kwitnienia. Pierwsza rozkwitła 8-9 lipca, ostatnia 16 sierpnia. Uprawiane w donicach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Asia
Kaczuszka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 31 maja 2020, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie FOTO -SEZON 2016, 2017, 2018, 2019, 2020

Post »

Witam Państwa uprzejmie,

Jestem nowa w uprawie lilii doniczkowych i chciałam Państwa prosić uprzejmie o poradę.
Kupiłam z allegro 5 cebulek lilii miniaturowych i posadziłam je ok. 2 miesiące temu - zupełnie się nie przyjęły, nic nie puściły, więc założyłam, że może coś źle zrobiłam przy sadzeniu. (a obejrzałam kilka porad i nie wydawało się trudne, zrobiłam standardowo warstwę drenażową z keramzytem i zwykłą ziemię na to z nawozem)

W internecie wyczytałam, że często jednak sprzedawcy sprzedają kiepskie, niedobre cebulki, z których nic nie wyrasta.
Kupiłam kolejne 5 od innego sprzedawcy, lecz nie wiem kompletnie, jak powinny wyglądać zdrowe cebulki lilii, więc pytanie brzmi - czy ktoś z Państwa wie i mógłby ocenić moje sadzonki?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Będę bardzo Państwu wdzięczna.

PS. Od tego 1. sprzedawcy dostałam w gratisie szafirki, które posadziłam znacznie później tą samą metodą, i wyrosły mi w 2 tygodnie jak na drożdżach.. Stąd podejrzewam problem z cebulkami.

Pozdrawiam serdecznie,
- Agnieszka
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2568
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Lilie FOTO -SEZON 2016, 2017, 2018, 2019, 2020

Post »

Agnieszko :wit To, że wsadzone 2 miesiące temu lilie nie wypuściły nic zielonego nie oznacza, że się nie przyjęły. Każda wypuści wiosną pęd, który zakwitnie. Gdybyś zajrzała do doniczki to pewnie zobaczyłabyś korzonki na dole cebulek. Szafirki to co innego, one wypuszczają liscie jesienią natomiast wiosną pokazują się kwiatki. Przyznam, że nigdy nie uprawiałam lilii w doniczkach i nie bardzo wiem gdzie miałabyś je trzymać przez zimę. W mieszkaniu może im być za ciepło. Trzeba też uważać z podlewaniem, w doniczce łatwo można przelać roślinę i wtedy cebula moze zgnić, zwłaszcza jak nie ma jeszcze liści.
Obawiam się, że moderatorzy mogą przenieść naszą rozmowę, bo ten wątek jest prawdopodobnie przeznaczony na foto-prezentacje :wink:
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
Kaczuszka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 31 maja 2020, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie FOTO -SEZON 2016, 2017, 2018, 2019, 2020

Post »

Dziękuję ślicznie za odpowiedź :)
Właśnie problem w tym, że wykopałam cebulki z ziemi i wyglądały znacznie gorzej, niż gdy je posadziłam.. Nic kompletnie nie wypuściły, a korzenie były czarne i suche jak wiór, sama cebulka była zaś pokryta brunatnymi "dziurami" podobnymi do tych, co teraz na sadzonkach. Wyglądały paskudnie.
Czy te sadzonki, których zdjęcie wrzuciłam według Pana/Pani są w porządku?

Przepraszam, jeżeli umieściłam w złym miejscu, szukałam na forum tematu gdzie wszyscy się dzielą liliami i poradami, myślałam, że to odpowiednie miejsce.
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2568
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Lilie FOTO -SEZON 2016, 2017, 2018, 2019, 2020

Post »

Zanim nas przeniosą to jeszcze odpowiem :lol:
Wg mnie te cebulki są ok. Można przed wsadzeniem pomoczyć je na wszelki wypadek w roztworze nadmanganianu potasu (z apteki) albo choćby obsypać cynamonem lub popiołem drzewnym, powinno zadziałać przeciwgrzybowo.
Ps. na forum mówimy do siebie "ty" :D
Odpowiadając na post bezposrednio nie musisz go cytować.
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2861
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Agnieszko, szkoda że kupujesz na allegro i to na dodatek jesienią. Nowe lilie powinno się sadzić wiosną, jesienią zgodnie z poradami fachowców tylko przesadza się te które masz. Są w necie sklepy specjalizujące się w sprzedaży zdrowych, wielkich cebul, które w 100% będą kwitły. Lilia posadzona wiosną ma więcej możliwości na ukorzenienie się . Teraz będziesz musiała te lilie przechować w miejscu gdzie nie dosięgnie je mróz. Ja swoje lilie trzymałam "już przestałam się bawić w donice, wszystkie siedzą w donicach, ale zakopanych w glebie, bo mam nornice, pod balkonem. Stawiałam na styropianie, przykrywałam włókniną, a jak się zbliżał większy mróz to zastawiałam donice styropianem i pod balkon mróz nie wchodził. Swoje donice jak masz gdzie, możesz zakopać do ziemi a wiosną wyciągnąć jeśli chcesz mieć blisko domu.
Te lilie, które pokazałaś są ok, ale tak jak mówi Jarha, zasyp cynamonem.

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Ela
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3234
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Pozdrawiam
Barbara
Kaczuszka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 31 maja 2020, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Cześć Elu,

Dziękuję za odpowiedź :)
Kupiłam pierwsze z allegro, a drugie ze strony, która się wydawała właśnie być 'profesjonalna' ... Te z allegro szczerze mówiąc wyglądały lepiej niż te nowe :(
Nie mam balkonu ani ogródka, rośliny doniczkowe stoją u mnie tylko w mieszkaniu na parapecie, obok kaloryfera, więc powinno być im ciepło.

Co do terminu sadzenia - właśnie na stronach internetowych specjalistów wyczytałam, cytuję, "w doniczkach lilie orientalne sadzi się na przełomie września i października (IX-X) albo w drugiej połowie kwietnia (IV)". Ucieszyłam się, że akurat w porę posadzę i niestety nic z tego nie wyszło. :(
BarbaraR pisze:Np. tu widać zdrowe lilie
Barbaro, dziękuję ślicznie za wrzucenie zdjęć zdrowych sadzonek. Moje niestety właśnie tak nie wyglądają, bo mają masę dziwnych brązowych/czarnych jakby "wyżartych" plam :(

Pozdrawiam serdecznie,
- Agnieszka
DominikaT
100p
100p
Posty: 101
Od: 13 gru 2019, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Witam, ja uprawiałam trzy lata lilie w donicach i zawsze sądziłam na jesień. Doniczka z liliami na balkonie była do momentu dużych przymrozków. Później przenosiłem do piwnicy ( mam taka chłodna ) a ok marca już wynosiłam znowu na balkon. Cebulki lilii zawsze sadze na jesieni a nie wiosna i nigdy mir miałam problemów aby nie zakwitły. Wsadź wszystkie cebulki w ziemie i te które kupiłaś na Allegro i później a wiosna zobaczysz. A jeżeli nie masz piwnicy to możesz na balonie pod doniczkę podłożyć styropian i dookoła rownież ale tylko w przypadku dużych przymrozków. Dodatkowo możesz obłożyć agrowłókniną i powinny przetrwać spokojnie na balkonie zimę.
Pozdrawiam
Dominika
badyl221
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 6 sty 2013, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Mam cebulki Lili drzewiastej i azjatyckiej wsadzić teraz do gruntu czy przechować, a może posadzić w doniczki i przechować w miejscu w którym nie przemarzną
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2861
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Jeśli ziemia nie jest jeszcze zamarznięta do posadź, ale dosyć głęboko , w miejscu gdzie nie ma zastoin wody. Przykryj igliwiem i czekaj na kwitnienie.
Pozdrawiam Ela
badyl221
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 6 sty 2013, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

To jest wygodne rozwiązanie, kiedyś kupiłem ostatnie cebulki w końcu kwietnia posadziłem i o dziwo normalnie zakwitły, ziemia była trochę zmarznięta było -5 ale dziś jest już ok, tak samo postąpić z lilia trabkowa i tygrysia
Bobka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1111
Od: 28 lis 2020, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie blisko lasu

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Pod koniec listopada kupiłam cebule lilii i do doniczek z ziemią i zadołowalam.Teraz tez czekam na już ostatnie kupione na wyprzedaży i teź tak z nimi zrobię .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”