Szkodniki na storczykach

ODPOWIEDZ
Karo12
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 maja 2020, o 11:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pomocy

Post »

Obrazek

Obrazek
Witam, nie wiem co sie dzieje z moim storczykiem. Prócz tych plamek widzę po spodem liści i na łodydze małe przezroczyste klejące kropeliki. Dodam że kwitnie już dlugo. Nie wiem co mam robić. Czy to jest jakaś choroba?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pomocy

Post »

To mogą być jakieś szkodniki. Weź szkło powiększające i sprawdź dokładnie całą roślinę czy coś się nie rusza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
blafne
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 cze 2020, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Ostatnio zaczęłam nieco bardziej interesować się moimi roślinami, gdzieś wyczytałam, że żeby sprawdzić czy na roślinie żerują szkodniki, należy położyć na podłożu ogórka... I położyłam... I przez noc nazbierała się chmara robali na nim !!! Tyciusieńkich. Zrobiłam zdjęcie, nagrałam filmik. Liście mego storczyka też nie wyglądają najlepiej (domyślam się, że to przez te szkodniki). Jest to storczyk cymbidium. Obok stoją falenopsisy, ale tam na ogórku niczego nie znalazłam.
Proszę, pomóżcie! Co to jest?! Jak to zwalczyć!!
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Zdjęcia nieaktywne. Jak wrzucasz z galerii Google, to wybieraj krótki link, a nie długi.

viewtopic.php?f=14&t=2912
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Monogl
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 9 paź 2020, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Storczyk, tajemnicze bąble

Post »

Witam.
Na młodym liściu storczyka (falenopsis) pojawiły się tajemnicze zgrubienia (bąble?, grudki?) Czy jest ktoś w stanie na podstawie zdjęcia zidentyfikować problem?? Jak również podpowiedzieć jak z tym walczyć/leczyć?
...
Obrazek
To, co dziś wydaje się stratą, jutro może okazać się zyskiem
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczyk, tajemnicze bąble

Post »

Takie zmiany mogą wskazywać albo na obecność szkodników, tarczniki, wełnowce, albo zmiany fizjologiczne, tzn. zbyt duża dawka nawozu.
Może napiszesz jakiego nawozu używasz, jak często i w jakim stężeniu.
Do tego by się przydało podać dokładne warunki uprawy i pielęgnacji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Monogl
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 9 paź 2020, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Storczyk, tajemnicze bąble

Post »

Obecnie używam nawozu Biohumus Biopon natural w proporcji 2ml na 1l wody demineralizowanej, raz na 7-10 dni. Natomiast w lecie był Florovit i z nim mogłem rzeczywiście trochę przesadzić :( stosowałem tak jak na etykiecie 5ml na 1l. No cóż moja przygoda ze storczykami dopiero się zaczyna.

Dzięki za szybką reakcję, pzdr.
To, co dziś wydaje się stratą, jutro może okazać się zyskiem
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczyk, tajemnicze bąble

Post »

Po pierwsze Biohumus jest za słabym nawozem do typowych roślin doniczkowych. Może do jakichś ziółek.
Powinnaś używać mineralnego nawozu albo do storczyków albo do roślin kwitnących 1/2 zalecanej dawki co każde podlewanie. Co 4-te przerwa. Pora roku nie ma znaczenia, używaj przez cały rok jednego nawozu.
Po drugie 2 ml czy 20 ml/litr wody?

Wymień podłoże, bo pewnie jeszcze nie przesadzałaś. Kup na Allegro korę śródziemnomorską, gotowe marketowe podłoża są delikatnie mówić do niczego.

Na marginesie, skoro zaczynasz uprawiać storczyki, coś w ogóle czytałaś w kwestii ich uprawy?

Poczytaj tutaj:
http://www.orchidarium.pl/rodzaje/html/ ... opsis.html


PS. Nie cytuj bezpośrednio poprzedzającego postu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Monogl
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 9 paź 2020, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Storczyk, tajemnicze bąble

Post »

Ok Norbert76 jeśli Biohumus jest za słaby, to może Florovit NPK 3-5-7? :

Obrazek

Obecnie zamiast zalecanych 5ml nawozu/1l wody, daję 2ml/1l. Podłoże wymienione.

Coś tam czytałem jednak w necie jest wiele sprzecznych porad odnośnie hodowli orchidei.

Ok nie będę cytował, choć z cytowanym tekstem było mi zdecydowanie wygodniej. :)

pzdr.
To, co dziś wydaje się stratą, jutro może okazać się zyskiem
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczyk, tajemnicze bąble

Post »

Zaraz, zaraz o jakim nawozie mówisz w kwestii stężenia 2ml/litr - Biohumusu czy Florovitu?

Do falenopsisów używam Florovitu do kwitnących, ale ten do storczyków też może być.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Gandalfwhite
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 546
Od: 18 lis 2018, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Storczyk, tajemnicze bąble

Post »

Witam.

Tak się wtrącę.
Postaw storczyka na jakiejś białej kartce na noc i potrząśnij delikatnie rano. Sprawdz czy na kartce nie pojawią się takie małe ruszające się czarne kreseczki wielkości 0.5-1.5mm.

Tak patrzę na ten młody listek i wygląda jak by był pogryziony przez wciornastki. Jak masz więcej phalaenopsisów to przyjrzyj się też innym roślinom.
Grzegorz
Awatar użytkownika
Monogl
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 9 paź 2020, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Storczyk, tajemnicze bąble

Post »

Witam.

Że się tak dopytam :)
Czy żerowaniu tych wciornastek towarzyszy wydzielania żelowego/galaretowatego osadu?
Właśnie coś takiego zmyłem z listka (przezroczysta, lepka maź na krawędziach liścia).

Pozostałe wyglądają ok.
norbert76 pisze:Zaraz, zaraz o jakim nawozie mówisz w kwestii stężenia 2ml/litr - Biohumusu czy Florovitu?

Do falenopsisów używam Florovitu do kwitnących, ale ten do storczyków też może być.

Florovitu używam gdzieś tak od marca do września, 2ml na 1 litr wody.


Obrazek


Biohumus przez pozostały okres również w proporcjach 2ml na 1 litr wody. Czy z tym jest coś nie tak??


Obrazek
To, co dziś wydaje się stratą, jutro może okazać się zyskiem
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczyk, tajemnicze bąble

Post »

Zaczynając od końca, patrz na NPK Biohumusu, ma śladowe stężenie tych trzech podstawowych pierwiastków, jakim cudem roślina ma prawidłowo się rozwijać?

Teraz druga sprawa, gutacja bo tym mówimy może powstać zarówno wskutek obecności szkodników, ale również nieprawidłowej gospodarki wodnej, za częste podlewanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”