Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Naturalna cecha charakterystyczna w przypadku tych roślin.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
calathea098
100p
100p
Posty: 106
Od: 25 kwie 2020, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Liście szeflery, którą przesadziłam bardzo opadają w dół :( Niektóre zielone listki też odpadają całkiem od rośliny na podłogę. Do tej pory jej nie podlewałam, czyli już ponad dwa tygodnie od przesadzenia. Ale warstwa wierzchnia jest delikatnie wilgotna, a jak włożę palec w ziemię, to wyraźnie czuję że jest wilgoć. Co robić?? Podlewać czy to z innej przyczyny gałązki opadają a niektóre liście odpadają całkiem?
Pozdrawiam Emilia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Podłoże jest przepuszczalne, jakie stanowisko?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
calathea098
100p
100p
Posty: 106
Od: 25 kwie 2020, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Podłoże jest przepuszczalne: mieszanka ziemi uniwersalnej/ziemi do kaktusów/perlitu i żwirku. Stoi pod oknem o wystawie zachodniej. Wilgotność na poziomie 60-70%. Martwi mnie, że codziennie liście wyglądają na coraz bardziej opuszczone. Żadnych szkodników nie widać.
Pozdrawiam Emilia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

To niedobrze, w ciągu 2 tygodni przy tej wystawie podłoże powinno wyschnąć na wiór. Z drugiej strony u mnie też czasami po przesadzeniu podłoże wolniej przesycha, niż normalnie.
Zmniejsz wilgotność powietrza i jeśli jest możliwość postaw na parapecie.
Możliwe, że podczas przesadzenia albo doszło do uszkodzenia korzeni i potrzebują się zregenerować, albo wskutek utrzymywania się przez dłuższy czas wilgotnego podłoża, do korzeni nie dociera powietrze, albo to też reakcja na przesadzenie. Szeflery potrafią nawet gubić liście po przesadzeniu albo w przypadku zmiany stanowiska.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
calathea098
100p
100p
Posty: 106
Od: 25 kwie 2020, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Niestety do gubienia liści już doszło. Podejrzewam, że odchorowuje rozplątywanie tego koszyczka z korzeni podczas przesadzania. Postawię ją na parapet okna wschodniego w najmniej wilgotnym pokoju.


EDIT
Podczas przestawiania bardzo dużo liści się posypało. Są wśród nich aż czarne i brązowe. Było kilka takich, gdy przyniosłam szeflerę dwa tygodnie ze sklepu, ale wydaje mi się, że teraz jest ich dużo więcej. Opadają i te czarne i całkiem zielone też. Podczas rozplątywania koszyczka posypałam korzenie cynamonem w miejscach, w których widziałam, że jest naderwane. Może to ten cynamon zaszkodził, bo za dużo go sypnęłam gdzieniegdzie?


Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Emilia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Z cynamonem trzeba uważać, bo może popalić korzenie, jego używa się miejscowo tzn. np wtedy, jak ucinasz korzeń i posypujesz miejsce cięcia. Dlatego o wiele lepiej użyć sproszkowanego węgla.
Istotne jest, żeby teraz pojawiły się nowe przyrosty. Spróbuj zrobić oprysk Bioseptem, to naturalny preparat wzmacniający, może coś tutaj pomoże. Jeśli nie, a w przeciągu kolejnych ok. dwóch tygodni będą pojawiać się zwłaszcza takie brązowe "mokre" liście to trzeba będzie użyć preparatu Topsin. Oczywiście oprysk możesz przyśpieszyć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
calathea098
100p
100p
Posty: 106
Od: 25 kwie 2020, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Zrobiłam oprysk bioseptem, ale zastanawiam się, czy może mikoryza by jej nie pomogła :?: :roll: Użyłam mikoryzy na chamedorze, gdy też jej opadały liście i pomogło. :D

Dużo listków tej szeflery, nawet młode mają na spodzie takie plamki brązowe na spodzie, jak na liściu po prawej stronie. Czy to jest grzyb?


Obrazek
Pozdrawiam Emilia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Oczywiście możesz użyć mikoryzy, można ją stosować do wielu roślin.
Możesz też zrobić, jak pisałem wcześniej oprysk preparatem grzybobójczym Topsinem jeśli dalej będą się pojawiać takie ciemne liście.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
calathea098
100p
100p
Posty: 106
Od: 25 kwie 2020, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Witam, niestety znowu muszę poruszyć temat mojej szeflery zakupionej miesiąc temu. Liście opadają tak, że zastanawiam się, czy w tej roślinie w ogóle jest wola walki.... Dodatkowo zaniepokoił mnie kolor u podstawy jednej z większych gałązek. Jest mocno czarny, w dotyku wilgotny. Po zdrapaniu pod paznokciem zostaje mokre, czarne coś - zgnilizna? Jeden z czterech pni ma też niepokojąco brązowy kolor, zupełnie inny od pozostałych zielonych. Podczas przesadzania miesiąc temu uważnie oglądałam korzenie i nie było nic zgniłego. Podlewałam ją tylko dwa razy: raz po przesadzeniu do nowej ziemi od razu po przyjściu ze sklepu i drugi raz parę dni temu. Nie wiem jak to możliwe, że ta szeflera już zrzuciła praktycznie połowę liści odkąd ją kupiłam ;:145


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oprysk Bioseptem zrobiłam w zeszłym tygodniu, a parę dni temu dodałam też mikoryzę. Chyba czas na oprysk, tylko zastanawiam się czy taki środek może być :?: Topsinu nigdzie nie było :cry:


Obrazek
Pozdrawiam Emilia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Infekcję grzybową mogła załapać jeszcze przed zakupem, najczęściej wskutek przelania. Nie zawsze musi pojawić się od razu.
Wszystko co jest miękkie, a zwłaszcza czarne odcinasz i tniesz aż do zdrowej tkanki. Miejsce cięcia posyp sproszkowanym węglem albo cynamonem.
Następnie zrób oprysk preparatem grzybobójczym, na razie możesz zrobić tym co widzę na ostatnim zdjęciu. Jeśli nie pomoże to kup Topsin przez internet. Możesz też poszukać Miedzianu, ale przy nim trzeba uważać ze stężeniem, żeby nie przekroczyć.
Niekorzystnym czynnikiem teraz jest okres jesienno-zimowy, który na pewno nie sprzyja ratowaniu roślin.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
calathea098
100p
100p
Posty: 106
Od: 25 kwie 2020, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Ok, jutro rano oprysk, a te czarne odetnę w całości. Brązowy pień sprawdzę czy pod spodem jest żywa tkanka, bo boję się aż tak drastycznego cięcia praktycznie u podstawy pnia. Niepokoję się, że u mnie w domu nie rosną żadne nowe przyrosty, a w sklepie widać było dużo młodych, świeżo rozwiniętych liści. To mnie upewniło, że wybieram dobrą roślinę, co jak widać okazało się złudne :cry:
Pozdrawiam Emilia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Emilia, jeśli w roślinie krąży infekcja czy to grzybowa czy atak szkodników, może spowolnić albo w ogóle wstrzymać jej wzrost. Inna sprawa, że w okresie jesienno-zimowym masz o wiele mniej światła i słońca, więc część roślin tropikalnych go spowalnia.
Pień u podstawy spróbuj delikatnie naciąć, jak piszesz to wtedy sprawdzisz czy pod spodem jest zielona tkanka. Może to być tylko efekt drewnienia, w końcu to są drzewa.
Mała uwaga jeszcze, podczas kolejnego przesadzania rozsadź ją na pojedyncze doniczki, będzie lepiej rosła.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”