Dobór wysokich roślin do ogrodu

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
lucaszz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 wrz 2020, o 18:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dobór wysokich roślin do ogrodu

Post »

Witam serdecznie, na wstępie chciałem się przywitać bo jest to mój pierwszy post.
Jestem Łukasz i właśnie zacząłem swoją przygodę z ogrodnictwem.

Borykam się z problemem zasłonięcia niekorzystnego widoku hali z ogrodu.
Jak widać na załączonym zdjęciu hala jest dość wysoka.
Zdaje sobie sprawę że efekt raczej nigdy nie bedzie idealny ale to nic, fajnie było by chociaż trochę upiększyć widok.

Moim pierwszym dylematem jest to czy zostawić sosny czy nie? Jak widać sosny skutecznie zasłaniają sporo niekorzystnego widoku ale same w sobie nie są najładniejsze,są też blisko granicy działki i strasznie się z nich sypie. Skłaniam się w kierunku usunięcia ich.

Czy tuje na szpaler to dobry pomysł? Z tego co widziałem szkółki mają czasami tuje po 2.5m ktore mozna kupic razem z bryłą ziemi więc na start całkiem sporo zostało by zasłonięte. Oczywiście przesadzanie było by w przyszłym roku. Nie jestem pewien czy tuje poradzą sobie na glebie w której wcześniej były sosny, podłoże jest piaskowe i raczej jałowe (na pierwszy rzut oka laika, mogę się mylić) ale może można nawieźć glebę i sobie poradzą tuje? Dodatkowo nie wiem jaki gatunek tuji powinienem kupić. U mojego ojca w ogrodzie tuje zatrzymały się na 3m, docelowo chciałbym żeby szpaler był wyższy, tak 4-5 metrów po kilku(nastu) latach. Jeśli ktoś miałby lepszy pomysł jakie iglaki można by posadzić to bardzo chętnie się dowiem.

Jeszcze jedna kwestia. Podobają mi się ogrodzenia betonowe, pytanie czy jeśli tuje miały by rosnąć około 1m od ogrodzenia to czy nie będzie problemu ze światłem dla drzewek (ogrodzenie betonowe nie przepuszcza światła)? Czy może jeśli chciałbym mieć wysoki szpaler to lepszy inny rodzaj ogrodzenia? Jeśli chodzi o światło to północ jest idealnie na wprost zdjęcia więc słońce by przechodziło od prawa do lewa.

Dziękuje za pomoc i pozdrawiam.

Obrazek

Duże zdjęcie: https://images90.fotosik.pl/424/2c0d0a15ad712380.jpg
Karo
Awatar użytkownika
ori17
50p
50p
Posty: 92
Od: 23 mar 2019, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dobór wysokich roślin do ogrodu - zasłonięcie niekorzystnego widoku. Prośba o weryfikację pomysłu.

Post »

Mi osobiście tuje się nie podobają i kojarzą z cmentarzem. Ale jak lubisz, to tylko pamiętaj, że tuje są szkodliwe dla zdrowia, a nawet trujące. Jeśli masz dzieci, to odradzałabym.
A może rozważ jakiś gatunek rosnący lokalnie, naturalnie występujący w okolicy?
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Dobór wysokich roślin do ogrodu - zasłonięcie niekorzystnego widoku. Prośba o weryfikację pomysłu.

Post »

Poczytaj o świerkach serbskich ( Picea omorika), jak trafisz wysokie i posadzisz w rozstawie 1,5- 2 m to za kilka\kilkanaście lat zapomnisz o widoku hali.
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Dobór wysokich roślin do ogrodu - zasłonięcie niekorzystnego widoku. Prośba o weryfikację pomysłu.

Post »

Ja na Twoim miejscu nie usuwałbym tych sosen tylko skomponował je z resztą. Więcej nie będę się wypowiadać z uwagi na alergię na betonowe płoty.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Dobór wysokich roślin do ogrodu

Post »

Tutaj znajdziesz podpowiedzi jakie drzewa poradzą sobie w piaszczystej glebie viewtopic.php?f=33&t=10856
jakie drzewa wysokie i szybkorosnące można posadzić na dużej działce
viewtopic.php?f=33&t=70768
viewtopic.php?f=33&t=35777&start=68
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
labeo
100p
100p
Posty: 131
Od: 15 sie 2015, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dobór wysokich roślin do ogrodu

Post »

Proszę zostaw sosny to świetne i piękne drzewa, zbuduj kompozycję wokół nich a staną się ozdobą w ogrodzie (jak będziesz miał małe sosenki można pięknie prowadzić strzyżeniem). Betonowe ogrodzenie ... też mam alergię, chociaż jeśli ładnie je zarosną bluszcze da się z tym żyć (wiem, że pewnie tu koszty robią swoje ale jeśli tylko możesz to unikaj). Na szybko do dwóch metrów trawy: Miskant olbrzymi a w perspektywie długoterminowej już Ci powyżej doradzili.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”