Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18662
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Spróbuj innym preparatem, jak wyżej wymieniłem. Mospilan jest systemiczny, więc będzie krążyć w roślinie przez jakiś czas.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
lukmag
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 sie 2020, o 22:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Witajcie! :wit

Moja Monstera po zakupie prezentowała się następująco:
https://imageshack.com/i/pn6eufUzj

Została przesadzona do doniczki z terakoty, w środku mieszanka ziemi do palm juk i dracen:
https://imagizer.imageshack.com/img924/6718/YjzGO2.jpg
na samym dnie drenaż z keramzytu (3cm frakcja 8-16mm) oraz podlana.

W mieszkaniu utrzymuje się temperatura 24stopni, wilgotność na poziomie 55-60%, monstera stoi przydrzwiach balkonowych skierowanych na południową stronę(niestety balkon nade mną zaburza dopływ mocnego światła o tej porze roku - słońce jest zbyt wysoko):
https://imageshack.com/i/pnS0RTZuj

Niestety, liście zaczęły marnieć zaczęły się zwijać a niektóre opadać:

https://imageshack.com/i/pnRUgIsXj

Na początku nie można było dostrzec nic niepokojącego, jednak po kilku dniach pojawili się nieproszeni goście, oraz plamy na liściach:
https://imageshack.com/i/pof1fKhlj
https://imageshack.com/i/pmEYR7YPj

jako że odkryłem to w sobotę, dziś z samego rana udałem się po Mospilan, odmierzyłem mniej więcej zalecaną dawkę i spryskałem całą roślinę
Czy coś jeszcze mogę zrobić by ją uratować?

z góry dzięki za porady
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18662
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

A czytałeś w ogóle o tej roślinie? Warunki uprawy, podłoże, stanowisko, itd.?
Po co zastosowałeś Mospilan, na jakie wg Ciebie szkodniki? Czy coś się rusza na liściach? Czy tylko ze względu na plamy? Plamy mogą być z różnych przyczyn, przelania, poparzenia słonecznego,...

Przede wszystkim podłoże do wymiany. Nie sadzimy roślin do samej ziemi, a zwłaszcza epifitów.
Musi być mieszanka ziemi i żwirku w proporcji około 2 :1, można dodać jedną część czipsów kokosowych albo podłoża do storczyków. Kiedy przesadzałeś?
Kolejna sprawa, podlewanie jak często, jaką ilością wody, odczekujesz żeby wierzchnia warstwa podłoża przeschła, czy podlewasz cyklicznie co do dnia?
Stanowisko. Przy południowej wystawie trzeba uważać ze słońcem. Monstery są bardzo wrażliwe na ostre letnie słońce.
Liście oklapły wskutek nieprawidłowej gospodarki wodnej. Albo zostały uszkodzone korzenie wskutek przelania, albo podlewasz zbyt małą ilością wody w stosunku do temperatury otoczenia oraz nasłonecznienia.
W każdym razie powtórne przesadzenie Cię nie ominie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
lukmag
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 sie 2020, o 22:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

A czytałeś w ogóle o tej roślinie? Warunki uprawy, podłoże, stanowisko, itd.?
Przyznam że zdałem się na informacje uzyskane w sklepie ogrodniczym - zostało mi doradzone podłoże do przesadzenia - do palm i juk oraz keramzyt na dno. Gdy roślina zaczęła słabnąć - zacząłem zgłębiać temat w internecie.
Po co zastosowałeś Mospilan, na jakie wg Ciebie szkodniki? Czy coś się rusza na liściach? Czy tylko ze względu na plamy? Plamy mogą być z różnych przyczyn, przelania, poparzenia słonecznego,...
Mospilan został mi zasugerowany w sklepie ogrodniczym po pokazaniu zdjęć z ruszającymi się, malutkimi żyjątkami - początkowo były tylko na liściach, ale dziś pojedyncze były zauważalne również na łodygach - stwierdzono że to mszyce. Na zdjęciu nie widać aż tak ostro, ale gromadziły się głównie w górnej części liścia, tuż pod połączeniem z łodygą. Po powiększeniu zdjęcia widać lepiej

Obrazek

Przede wszystkim podłoże do wymiany. Nie sadzimy roślin do samej ziemi, a zwłaszcza epifitów.
Musi być mieszanka ziemi i żwirku w proporcji około 2 :1, można dodać jedną część czipsów kokosowych albo podłoża do storczyków. Kiedy przesadzałeś?
Kupiona była 2 tygodnie temu, tydzień czekała na przesadzenie z powodu nagłego wyjazdu. Po zakupie nie była podlewana ponieważ ziemia wydawała się mocno wilgotna.Przesadzana była w ubiegłym tygodniu, w poniedziałek. Od razu po przesadzeniu była podlana, od tamtego czasu wierzchnia warstwa ziemi delikatnie przeschła ale nie zdecydowałem się na ponowne podlewanie - mam przyrząd do pomiaru wilgotności gleby - wg instrukcji zalecano podlewać monsterę gdy wskaźnik na skali 1-10 pokaże 2-3, a w dolnych warstwach pokazuje 3 dopiero dziś.
Rozumiem że tego typu podłoża będą ok?:
https://zielony-parapet.pl/podloza-i-do ... 63996.html
https://kwiatydonice.pl/lechuza-pon-sub ... koQAvD_BwE

Kolejna sprawa, podlewanie jak często, jaką ilością wody, odczekujesz żeby wierzchnia warstwa podłoża przeschła, czy podlewasz cyklicznie co do dnia?
sprawdzam przyrządem i palcem, nie leję wody cyklicznie co do dnia. W sumie to od zakupu była podlana 2 razy
Stanowisko. Przy południowej wystawie trzeba uważać ze słońcem. Monstery są bardzo wrażliwe na ostre letnie słońce.
To jej akurat nie grozi, ostre promienie nie docierają z uwagi na balkon nade mną
Liście oklapły wskutek nieprawidłowej gospodarki wodnej. Albo zostały uszkodzone korzenie wskutek przelania, albo podlewasz zbyt małą ilością wody w stosunku do temperatury otoczenia oraz nasłonecznienia.
W każdym razie powtórne przesadzenie Cię nie ominie.
Ok, daj proszę znać czy warto pchać się w takie gotowe podłoża czy po prostu zmieszać tak jak wspomniałeś :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18662
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

1. Sklep ogrodniczy, kwiaciarnia nie jest najlepszym źródłem informacji. Ich zadaniem jest po prostu sprzedać roślinę. A żeby to zrobić, to powiedzą Ci np.: że to łatwa w uprawie roślina, będzie rosła w każdych warunkach - nawet w cieniu, suchym powietrzu, itd. Wcisną ziemię, jaką mają pod ręką albo która im zalega na sklepie i... będą zadowoleni że sprzedali roślinę.
Zawsze werfikujemy informację w specjalistycznych poradnikach albo na forach.

2. Ok. Teraz widać lepiej, niż na poprzednich zdjęciach ale dalej szkodniki są rozmazane. Teoretycznie może to być mączlik, mszyce albo larwy wciornastków. W każdym razie akurat tutaj trafili z preparatem, bo Mospilan powinien zwalczyć wymienione wcześniej szkodniki.

3. Oprócz szkodników mamy wyjaśnienie dlaczego tak oklapły liście. Nie wolno przesadzać w okresie upałów, gdyż roślina po przesadzeniu, dłużej dochodzi do siebie, bo samo przesadzenie jest szokiem dla rośliny a obecność szkodników dodatkowo ją osłabia. Oczywiście przesadzenie należy zrobić niezwłocznie po zakupie, ale gdy są upały lepiej poczekać kiedy temperatura się obniży.

4. Żadne wskaźniki, które pomijając mogą być wadliwe - typowa cecha większości gadżetów, nie zastąpią ludzkiego oka oraz wyczucia. Moja rada, wyrzuć ten gadżet i podlewaj wtedy kiedy wierzchnia warstwa podłoża będzie przesuszona gdzieś na głębokość dwóch palców. W ten sposób, sam z czasem będziesz wiedział kiedy podlać.

5. Mieszanka z pierwszego linku będzie odpowiednia.

6. Stanowisko południowe to nie tylko promienie słoneczne, ale również wyższa temperatura zwłaszcza im bliżej okna, co w przypadku gorszej cyrkulacji powietrza może spowodować że roślina może się "gotować". W przypadku tej wystawy trzeba zapewnić bardzo dobrą cyrkulację powietrza w ciepłe słoneczne dni - zwłaszcza teraz gdy jest upalnie i dobrze jest odstawić od okna gdzieś na odległość metra, półtora. Dobrym rozwiązaniem będzie włączenie nawilżacza powietrza w takie bardzo ciepłe i gorące dni.

Ok. Czyli odczekaj z ponownym przesadzeniem aż skończą się upały. Im cieplej tym podlewaj większą ilością wody. W okresie jesienno-zimowym, jeśli nie grzejesz zbytnio to możesz nieco ograniczyć częstotliwość podlewania i ilość wody. Jeśli grzejesz mocniej wtedy będziesz musiał pomyśleć o nawilżaczu powietrza. Normalnie Monstera jest w stanie funkcjonować przy około 50% wilgotności przy typowej temperaturze pokojowej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
lukmag
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 sie 2020, o 22:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Dziękuję za tak szczegółowe odniesienie się do wszystkich punktów :wink: - pozostaje poczekać na ochłodzenie, przesadzić i obserwować co dalej ;)

;:304
renziak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 sie 2020, o 18:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Cześć, mam problem z moją monsterą minimą. Na liściach jest dużo defektów. Najpierw pojawiały się na starszych liściach, teraz są nawet na tych młodych albo nowowyrastających. Podłoże na którym obecnie jest monstera to zwykła ziemia uniwersalna. Domyślam się, że takie podłoże może być dla niej dość ciężkie. Czekam na odpowiedni moment aby ją przesadzić i zapewnić jej odpowiednie podłoże, jednak chce przed tym upewnić się czy nie mam do czynienia z jakimś szkodnikiem bądź grzybem.

Roślina nie stoi w bezpośrednim słońcu. Okno od strony południowej, roślinka odsunięta jest od niego ok. 3m.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18662
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Po pierwsze tak naprawdę jest to Rhaphidophora tetrasperma, chociaż pielęgnacja jest podobna do Monstery.
Po drugie, 3 metry od okna to możesz sobie postawić sztuczne kwiatki. Dla roślin doniczkowych jest za daleko nawet przy południowej wystawie. Ponadto słońce przy niej pada pod takim kątem, że można spokojnie postawić bliżej okna. Postaw w okolicach metra.
Na pewno, jak być może czytałeś w wątku, podłoże wymaga bezwzględnie przesadzenia. Powinna być mieszanka ziemi, żwirku, kory albo podłoża do storczyków w proporcji około 2:1:1.
Plamy na liściach mogą wskazywać na nieprawidłowe warunki uprawy i pielęgnacji jak i też na obecność szkodników. Jakich? To już musisz sam dokładnie obejrzeć liście z obu stron.
Nie wskazują wg mnie na obecność grzyba.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ruolek2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 wrz 2020, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Złamany liść Monstery

Post »

Witam, zakupiłam kilka dni temu Monsterę Dziurawą. Niestety po rozpakowaniu jej w domu zauważyłam że jeden liść jest lekko złamany. Czy w takiej sytuacji powinnam usunąć liść? Jeśli tak to proszę o radę jak to zrobić, ponieważ dopiero zaczynam swoją przygodę z roślinkami.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18662
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Normalnie odciąć tuż przy łodydze.

Poczytaj też ten wątek poświęcony uprawie tej rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
katkareczka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 12 maja 2020, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Co prawda to nie deliciosa, ale tak zwana Minima, jednak nie znalazłam odpowiedniego wątku by zadać to pytanie.
Ukorzeniam sadzonkę szczytową rhaphidophora tetrasperma. Czy takie korzenie wystarczą, by włożyć ją do ziemi, czy jeszcze poczekać?

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18662
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Możesz wsadzić do podłoża.
Pamiętaj, że musi być bardzo przepuszczalne, czyli mieszanka ziemi (najlepiej próchnicznej), żwirku, podłoża do storczyków w proporcji około 2:1:1. No i do stosunkowo małej doniczki na początek.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
katkareczka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 12 maja 2020, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Podłoża "do storczyków" są jednak różne - mam pod ręką akurat takie o proporcjach 40% torf i 60% kora pinii - jeśli dosypię do tego trochę perlitu, to chyba takie powinno być ok? Zastanawiałam się też, czy dać jej od razu palik kokosowy, by miała po czym się piąć, czy dopiero jak podrośnie i będę wymieniać doniczkę na większą? :)
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”