Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
julia76
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 23 lip 2020, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Mam jednego ładnego ponad 10 letniego bukszpana. 2 lata temu przyleciała do mnie ćma bukszpanowa. Zjadła wtedy większość bukszpanów w okolicy, ale część sąsiadów uratowała swoje pojedyńcze egzemplarze. Wówczas w Polsce Lepinox plus nie był do kupienia przez amatorów, więc kupiłam na ebayu niemiecki odpowiednik Bacillus thuringiensis- Xentari. Środek zadziałał genialnie. Musiałam powtórzyć po jakimś czasie, bo ćmy przylatywały z okolicy składać jaja. W zeszłym roku jednak nie miały już skąd przylatywać- bukszpany albo wyginęły, albo zostały odratowane. W zeszłym roku nie znalazłam ani jednej gąsiennicy. W tym roku jednak kupiłam kilka trzmielin w doniczce w sklepie ogrodniczym. Po kilku tygodniach okazało się, że trzmielinki są zaatakowane i zjadane przez dobrze znajome zielone gąsienniczki! Niestety przelazły też na bukszpana.Część małych na szczęście gąsiennic wybrałam ręcznie, potem opryskałam tym samym Xentari. ( Teoretycznie jest przeterminowany, bo do lipca 2020, ale zadziałał fenomenalnie) Dawałam 2 g na 1 l. Pryskałam każdy listek. Z jednym krzewem można tak się pobawić. Wczoraj gąsiennice nie miały apetytu, a dziś znalazłam już tylko pojedyńcze truchełka, nie ma już nowych śladów żerowania.
Lepinox to ponoć to samo, ale jeszcze nie próbowałam, czy jest równie skuteczny.
Żadnego Mospilanu nie stosowałam, wystarczyło to. Za jakiś czas sprawdzę i najwyżej powtótrzę oprysk, ale jestem dobrej myśli.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
jacula
200p
200p
Posty: 369
Od: 28 lip 2010, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Ile ten środek kosztuję ?
julia76
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 23 lip 2020, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Xentari? Różnie, wtedy zapłaciłam 30 zł za 25 g, ale przesyłka była 50 zł...Teraz można u nas kupić Lepinox PLus 10 g za 20 zł. Powinno działać tak samo, ale jeszcze nie próbowałam Lepinoxu, więc z własnego doświadczenia nie powiem.

na ebayu np tu:
https://www.ebay.co.uk/itm/Neudorff-Rau ... SwjBVcuhwq
c.d. doczytałam właśnie, że Xentari ma 54 % baciillus thuringiesis, a Lepinox plus - zawartość techniczna 37,5 %, a zawartość czysta 15%...więc chyba jednak trochę się różnią.
iwanda
100p
100p
Posty: 174
Od: 5 lip 2011, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Żary - lubuskie

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Ćmy dojrzałam w ostatniej chwili - cały czas myślałam, bukszpan po prostu usycha. Opryskałam w dwóch podejściach , na razie nie widzę żywych larw. Może jeszcze uda mi się uratować krzaczek.

Obrazek




Obrazek


Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Moje w ub. roku były w takim stanie, żywe gałązki, część liści zjedzona.Wiosną odbiły i całkiem sensownie wyglądały, kontrolowałam ale na chwilę zapomniałam i dziś znów odkryłam częściowe zniszczenia ;:oj Inną odmianę bukszpanu rosnącą kilka metrów dalej nie ruszają.
Awatar użytkownika
mamiroma4
500p
500p
Posty: 544
Od: 24 sie 2015, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie K-Koźle

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Wczoraj zauważyłem gąsienice.... już popryskane.
Pozdrawiam wesoły Romek
Moja oaza :D
Z prądem rzeki...płyną tylko zdechłe ryby.
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

A tu nad morzem jeszcze zdrowe bukszpany bez ćmy. Wielkie kule. Albo jeszcze nie doleciała, albo może klimat nie sprzyja?
Awatar użytkownika
mamiroma4
500p
500p
Posty: 544
Od: 24 sie 2015, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie K-Koźle

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

No jakoś tak jest ,że u mojego sąsiada jak się pojawiają po chwili są u mnie,ale dwie działki dalej ani jednej.
Pozdrawiam wesoły Romek
Moja oaza :D
Z prądem rzeki...płyną tylko zdechłe ryby.
Awatar użytkownika
basiaamatorka
200p
200p
Posty: 409
Od: 12 lip 2013, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Znajomy ma dwa krzaki, jeden pod sosną - dosłownie - zupełnie nie ruszony przez ćmę, i w zeszłym i w tym roku!
drugi krzak jakieś 3 metry dalej - ciągle objadany, musi pryskać!
Basia
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Ostatnio koleżanka zazdrościła wręcz nam opowiadającym o zniszczeniach ćmy, bo ma zdrowe niskie żywopłoty (ma posadzony zielony naprzemian z 'Aurea') których nienawidzi przycinać, a mąż nie pozwala wykopać ;:173
Awatar użytkownika
Adrian139
200p
200p
Posty: 218
Od: 30 paź 2018, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Niestety ćma dotarła też i do mnie wczoraj widziałem i zaczęły żreć od środka już zamówiłem oprysk na allegro
Pozdrawiam
Zapraszam do mojego wątku - Owocowy śródziemnomorski i egzotyczny ogród
zapraszam do zakupu moich roślin tanio i dobra jakość https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... 34&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
cybio
50p
50p
Posty: 51
Od: 17 lut 2017, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: RadomSko

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Czy jest sens pryskać krzewy bukszpanu teraz?
Czy zacząć od wiosny, bo zauważyłem ślady bytowania ćmy... :?:
Awatar użytkownika
basiaamatorka
200p
200p
Posty: 409
Od: 12 lip 2013, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Cybio - wg mnie za zimno, jednak jeśli możesz, to przejrzyj dokładnie, tam są przetrwalniki i to by dobrze było zniszczyć.
Basia
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”