Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.2

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuje (żywotniki) brązowieją,usychają cz.1

Post »

Najlepiej nie lać żadnej chemii, przecież można miejscowo wymienić ziemię z innej części działki plus kompost na start.
Piecha21
100p
100p
Posty: 173
Od: 3 cze 2019, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje (żywotniki) brązowieją,usychają cz.1

Post »

Witam !

Mam problem z Tujami jak na zdjęciach. Z tego co mi Pani podpowiedziała w szkółce to że mogą być przelane i gniją korzenie. Możliwe ?
Fakt że mam nawadnianie kropelkowe i chyba na początku roku trochę zaszalałem z podlewaniem .U mnie ziema jest bardzo ciężka ( glina, celizna ).
Jak to uratować ?
Tuje zostały podsypane x2 Substralem przeciw prązowieniu igieł.
Jedyny plus tego wszystkiego jest że Tuje rosną bardzo fajnie. Ta na zdjęciu jest akurat bez przyrostu.

Obrazek



Obrazek



Obrazek
Maciey
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 lip 2020, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Prośba o pomoc - problem z tujami

Post »

Szanowni Państwo,

zwracam się z prośba o pomoc w zdiagnozowaniu przyczyn usychania tujek w ogrodzie.
Tujki rosną mają 20 lat i zostały uformowane w mur oddzielający od sąsiedniej posesji.
W zeszłym roku gałęzie jednej z nich zmieniły barwę na brązową, a następnie choroba rozeszła się po całym drzewku,
które ostatecznie uschło. W tym roku choroba pojawiła się na innych drzewkach, co widać na zdjęciu.
Nie mam pojęcia co to jest i jak z tym walczyć, a obawiam się, że może to przejść na kolejne drzewa...

Link do zdjęć:
Obrazek

Obrazek
Pomocy!
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4550
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Tuje (żywotniki) brązowieją,usychają cz.1

Post »

Wtrące swoje trzy grosze, otóż wczesna wiosną przesadzane były u mnie 2 cisy i jałowiec Wszystkie mają około 1.5 wysokości, podlewałam je i miałam na nie baczenie, szczególnie Fastigiata Aurea (ten akurat był kilka miesięcy w donicy) długo się regenerował, miał zawinięte lekko czubki, trochę zbrązowiał i trochę się osypał (w osypie mu pomogłam trząsąc gałązkami). Zapobiegawczo opryskałam najpierw grzybobójczym potem przeciw fytoftorozie, po tym drugim oprysku jałowiec Hortsmann szybko trochę zbrązowiał, ewidetnie nie podszedł mu oprysk a..e, cisy nie kaprysiły. Na szczęście jałowiec ma zielone przyrosty. Mam też cisa Wojtek który troszkę zbrązowiał w tym roku, jest coś takiego jak wymiana igliwia.

Iglaki należy kupować z przerośniętymi ziemią korzeniami, rosnące w doniczce - mniejsze są wtedy kłopoty po posadzeniu.
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuje,żywotniki - żółkną, brązowieją, usychają, zalane lub przenawożone

Post »

coachynski uszkodzenia tuj wyglądają na spalone psim moczem jeśli od strony ogrodu.Co do krzewów liściastych to objawy mało przepuszczalnej, niewłaściwej dla tych roślin gleby, szczególnie głogownika.Jeśli jeszcze jest włóknina pod korą to potęguje złe warunki dla korzeni.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21722
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Prośba o pomoc - problem z tujami

Post »

Zamieranie pędów u żywotników wywołuje szereg grzybów,które uaktywniają się w różnych okolicznościach albo zbyt mokro albo zbyt drastyczne przesuszenie korzeni itp.
Dlatego moim zdaniem należy wyciąć uschnięte pędy - gałęzie,wyczyścic żywotniki z uschniętych łusek i spalić to wszystko.
Same dzrewa należy opryskać np. Bravo czy Topsinem i również podlać ziemię wokół roślin roztworem nawet o dwukrotnie wyższym stężeniu niż użyto do oprysku.
Można użyć tych środków naprzemiennie i w zalecanych odstępach czasowych.
Jestem zdania,że żywotniki nie są łatwymi w uprawie drzewami i należy wykonywać profilaktyczne opryski każdego roku.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4550
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Tuje (żywotniki) brązowieją,usychają cz.1

Post »

Miałam około 15 letni żywopłot z żywotnika Szmaragd, który rósł pod wielkimi drzewami liściastymi, dopóki go podlewałam dawał radę, ale ostatniego roku nie mogłam się nim zająć i usechł. Niestety duże drzewa nie są odpowiednim towarzystwem dla iglastych.
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
marre
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 sie 2020, o 07:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dziwna przypadłość Tuja brabant - nikt nie wie co się dzieje

Post »

Witam Państwa,
Postanowiłem zamieścić tutaj post gdyż nikt nie jest w stanie mi pomóc. Było już kilku ogrodników i nikt nie wie co się dzieje z moimi tujami brabant.
Sprawa wygląda następująco:
1. Mam posadzony gęsty pas (jedna przy drugiej tworzące żywopłot) tui brabant (w sumie około 40 szt. - rosną już kilka lat, mają wysokość około 2 m).
2. Z jednej strony co sezon jedna tuja mi usycha. Pierw traci kolor na części od strony trawnika na zewnętrznej stronie, potem zaczyna coraz bardziej usychać, aż cała robi się sucha i umiera.
3. Po wymianie uschniętej tui, nowa rośnie pięknie i bez problemów, ale w następnym sezonie to samo dzieje się z kolejną, która rośnie obok wymienionej. Wymieniam kolejną i znowu za rok to samo. Kolejna za ta wymienioną zachowuje się tak samo. Wymieniłem już tak 3 tuje i w tym roku mam powtórkę.

Tuje rosną wzdłuż siatki. za siatką jest las, tzn rośną tam klony, akacje i chyba jaśminowiec.

Bardzo proszę o pomoc, może ktoś miał już taki przypadek.
Do chwili obecnej nikt nie jest w stanie mi pomóc i wskazać przyczyny takiego dziwnego zachowania drzewek.

Z góry dziękuję Państwu za pomoc!
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuje (żywotniki) brązowieją,usychają cz.1

Post »

Z opisanym objawów ja bym obstawiała, choć pewna nie jestem chorobę grzybową Phytophthora citricola. Wywołuje on bardzo groźną i niestety dość powszechna chorobę ? fytoftorozę, która zwykle atakuje rośliny latem. W przeciwieństwie do fuzariozy, objawy tej choroby zaczynają pojawiać się na pędach położonych zwykle najniżej (blisko ziemi) i rozprzestrzeniają się na całe gałązki, obejmując najczęściej jedną stronę krzewu. Porażone pędy szarzeją, żółkną i usychają, zakażając sąsiednie gałęzie. Patogen nie pozostaje jednak jedynie na powierzchni łusek, a wnika głęboko w tkanki, poważnie uszkadzając korę. Niszczy też szyjkę korzeniową oraz korzenie, powodując ich zgniliznę. Zakaża również glebę, w której rośnie chory żywotnik, przez co każdy inny iglak posadzony w tym samym miejscu, będzie prawdopodobnie chorował. Zakażone pędy należy wyciąć, podlać sąsiednie rośliny chemią, a całą roślinę opryskać jednym z preparatów, polecanych na tę właśnie chorobę (np. Aliette 80 WP, Biosept 33 SL, Bravo 500 SC).
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tuje,żywotniki - żółkną, brązowieją, usychają, zalane lub przenawożone

Post »

Proszę o pomoc w identyfikacji problemu które trapią moje 2 tuje. Wyglądają tak: https://imgur.com/a/HU8MXAE

Pozostałe natomiast są ładne, zielone. Próbowałem opryskiwać topsinem ale nic nie pomaga. Rośliny usychają, :(
tomekskr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 13 wrz 2020, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Brazowieją gałązki tujom

Post »

Dzien dobry od jakiegoś czasu walczę z takim tematem jak na zdjęciu tuje sie przyjęły calkiem sporo urósł i nagle zaczęły od dołu az do góry robić sie brązowe a te brązowe galazki sa bardzo słabiutkie jak się dotknie to odpadają


Obrazek


Obrazek
Ajser0
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 wrz 2020, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Brązowieją tuje (tuje yellow ribbon?)

Post »

Dzień dobry. Dopiero zaczynam przygodę z pielęgnacją roślin ogrodowych i proszę o radę - tuje zaczęły brązowieć od pnia. Co należy zrobić, aby odzyskały zdrowy wygląd? Załączam zdjęcia.

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
komot31
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 wrz 2019, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała, Żory
Kontakt:

Re: Brązowieją tuje (tuje yellow ribbon?)

Post »

U mnie jest to samo - 7 drzewek w tym samym rejonie. Pozostałe są zielone. Zrobiłem tak - obciąłem taką jedną gałązkę i poszedłem z tym do sklepu gdzie wiem że obsługa dość dobrze doradza. Info było takie że wdał się jakiś grzyb. Dostałem środek do oprysku - granulki do rozmieszania w wodzie. Na wiosnę mam powtórzyć. Póki co różnicy nie widać ale za krótki czas upłynął.
Był blok, jest dom i działka - niby tylko 6a a wiecznie jest coś do roboty..
Regulamin
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”