CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Czołem, czy na wełnowca korzeniowego (którego nie ma bardzo dużo) wystarczy jedno podlanie z Bi58 czy konieczne są dwa takie podlania? Jeśli dwa, to w jakim odstępie czasu?
I czy użyłem Waszym zdaniem odpowiedniego stężenia? Zrobiłem jak dla roślin ozdobnych, a więc 0,5-0,75 ml/1 litr. Z góry dziękuję za odpowiedzi.
idklelz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 sie 2020, o 01:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Dzień dobry, bardzo proszę o pomoc.
Nie mam pojęcia co się dzieje z moją roślinką. Nie było mnie pewien czas w domu i zostawiłam ją pod opieką mojej współlokatorki i po powrocie zobaczyłam to. Totalnie nie znam się na ogrodnictwie, dopiero zaczynam swoją przygodę i jestem przerażona jego stanem.
Jego korzenie zgniły, nie ma ich, liście są cienkie i zaczynają się robić brązowe. Przed wyjazdem podlewałam go tak co 3-4 dni i wszystko było okej, ale moja znajoma robiła to częściej. Boję się, że nic już z tym się nie da zrobić :((
Jestem bardzo zdesperowana i błagam o pomoc


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: SUKULENT BARDZO PROSZĘ O POMOC

Post »

Tu już nie ma co ratować.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alicja41
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 26 wrz 2019, o 18:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Dzień dobry,
kupiłam 4 sansewierie cylindryczne i niestety przy przesadzaniu zobaczyłam, że są pokryte białym nalotem w miejscu gdzie łodygi były ściśnięte i pokryte ziemią w doniczce.
Czy dadzą się uratować? Jak?
Czy lepiej nie sadzić ich razem z moimi (miały być do zagęszczenia wcześniejszych).

Obrazek

Możecie mi podpowiedzieć co to za biały nalot? i co z nim zrobić?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Od twardej wody albo nadmiaru nawozów.
Nie sadź gęsto, bo to wymysł producentów. Inny wymysł to ucinanie liści i wsadzanie do podłoża. Zgadza się, nie jest to normalny wygląd rośliny. Być może z czasem wypuszczą odrosty, które będą inaczej wyglądać. Co prawda w naturze sansewierie wypuszczają odrosty i rosną w kępach, ale w doniczce masz ograniczoną ilość miejsca. Posadź po około 3 - 4 na doniczkę około 12 cm.
Pamiętaj o przepuszczalnym podłożu, mieszance ziemi i żwirku w proporcji około 1:1 - 1:2.
Podlewaj wyłącznie miękką wodą i w tym sezonie już nie nawoź.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alicja41
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 26 wrz 2019, o 18:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

dziękuję,
oczyszczę i posadzę. Czyli to nei jest nic zaraźliwego i mogę pomieszać z moimi innymi kwiatami?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Nie, to żadna choroba.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alicja41
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 26 wrz 2019, o 18:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

dziękuję Ci bardzo za pomoc!

uwielbiam sansewierie cylindryczne, ale nie mam szczęścia w czasie ich zakupów...
mpoliwka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 10 sie 2020, o 18:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Dzień dobry,

mam następujące pytanie. Nie wiem czy można je podciągnąć pod dolegliwości kaktusów, ale postanowiłem je tutaj zadać. Jestem początkujący i w ostatnich tygodniach zaobserwowałem, że kilka z moich kaktusów zaczęło mocno pochylać się w stronę słońca. Są przy słonecznym oknie od południowego zachodu. Zastanawiam się czy co jakiś czas ich nie obracać, ale postanowiłem się zapytać. Boję się, że będą się coraz bardziej pochylać i deformować.

Tak wyglądają moje kaktusy. Jak je kupiłem to były idealnie proste i symetryczne. Dziękuję za odpowiedź. :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Przy oknie, czyli rozumiem stoją na parapecie?
Pierwszy, Echinocereus rigidissimus var. rubispinus. ma tendencję do rośnięcia w słupek. Jest to normalny więc pokrój.
Dwa pozostałe wyglądają normalnie.
Normalnym zjawiskiem jest to, że kaktusy w mieszkaniu wyciągają się do słońca skoro w naturze rosną na otwartej przestrzeni gdzie zwykle słońca mają o wiele więcej niż u nas.
Dlatego najlepiej na cały okres od wiosny aż do jesieni wystawić na zewnątrz. Drugą również istotną kwestią jest zimowanie w niskiej temperaturze, najlepiej poniżej około plus 10 stopni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mpoliwka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 10 sie 2020, o 18:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

No to wszystko się zgadza Panie Norbercie. :) Pozostaje mi zbierać na szklarnie jak chcę mieć symetryczne kaktusy. A co z tym obracaniem? Zostawić je w takiej pozycji do słońca czy co jakiś czas obracać? Co Pan myśli? :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Możesz obracać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
radocha
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 lut 2008, o 03:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Witam ponownie.
Wilczomlecze opryskałem oraz podlałem Topsinem jakiś czas temu, natomiast te białe plamy nie chciały zejść poprzez opryski woda demineralizowaną ani nawet po dość solidnym prysznicu, jednak kiedy wziąłem do ręki dobrze odciśniętą z wody gąbkę i zacząłem przecierać delikatnie liść po liściu, to zdecydowanie dużo lepiej już wyglądają.
Załączam foto obu Wilczomleczy poniżej i chciałbym od razu zapytać, czy na zdjęciu widać, żeby ten Topsin jakoś pomógł w kwestii infekcji grzybiczej?


Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”