Świerk biały - conica i inne - zasycha,zamiera

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Świerk conica - zasycha,zamiera

Post »

Przy Conicy zaczynają brązowieć igły. Przędziorka wykluczam. Jaka to możne być choroba i czym opryskać.
U sąsiadów na działce i znajomych zamieszkałych w innych rejonach miasta występują te same objawy.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: POMOCY

Post »

Te świerki prawdopodobnie zaatakowały przędziorki. Na drgim zdjęciu widać,że spowite są pajęczyną.


O walce z nimi poczytaj np.

Przędziorek
-Świerk biały( Picea glauca) 'Conica'- zasycha(Przędziorek)

Do właściwej diagnozy należy wstawiać zdjęcia zmian na roślinach, w zbliżeniu,w dużej rodzielczości.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Świerk conica - zasycha,zamiera

Post »

W takim razie to musi być przędziorek!
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
knl111
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 27 mar 2017, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: czubek od świerku Conica usycha:(

Post »

Podpinam się pod poprzedni post ~masaka. Mam to samo z moją conicą. Co to za szkodnik? Czym zwalczać? Opryskałem 2x Magusem i nie widać efektu.
Obrazek

Obrazek
V0C0DER
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 19 lip 2019, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk conica - zasycha,zamiera

Post »

Dzień dobry. Mam pytanie do osób znających się na iglakach ogrodowo/tarasowych. Niestety od zeszłego roku mam problemy z Conicą. Drzewko dotąd ładnie rosnące zaczęło gubić igły i łysieć z jednej strony. Podejrzewałam przędziorka, gdyż Conica jest jego przysmakiem. Zastosowałam tradycyjny oprysk naprzemienny środkami przędziorkobójczymi Magus/Agricolle z zachowaniem odstępu tygodnia. Iglak nadal gubił igły od środka, wciąż zachowując zdrowy czubek. Co jakiś czas w ciągu lata wypuszczał nowe, zielone pędy co dawało mi znać, że nie zamiera. Kupiłam pałeczki przeciwgrzybowe i wbiłam w podłoże zgodnie z instrukcją. Byłam u ogrodników z problemem, ale oni niestety nie chcą dzielić się wiedzą. Nadal nie mam pewności czy jest to przędziorek, gdyż nie odnotowałam obecności pajęczynek, jajeczek ani samych owadów (są małe ale da się je zobaczyć). Z nadejściem wiosny założyłam drzewku taśmę z dobroczynkiem gruszowym co uniemożliwia mi z kolei stosowanie Magusa. Mam wrażenie że igły znów zaczynają przysychać. Iglak - jak widzicie - rośnie w dość sporej skrzyni, wyizolowanej styropianem, na ekspozycji zachodniej więc nie ma opcji żeby przemarzł lub, że brak mu słońca. Jako podłoże zastosowałam ziemię do iglaków z drenażem z keramzytu (skrzynia ma odpływ na dnie) i lekką wyściółkę z kory sosnowej na wierzchu. Zasilałam nawozem do iglaków Targeta zgodnie z instrukcją na opakowaniu + 2x niewielką ilością fusów z kawy naturalnej dla zakwaszenia podłoża (2x jedna łyżka ale już po tym jak świerk zaczął łysieć). Zaczyna mi brakować pomysłów, co robić by uratować to drzewko. Na rosnącym obok jałowcu objawów łysienia brak.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Świerk conica - zasycha,zamiera

Post »

Po przesadzeniu do gruntu jest nadzieja, że odżyje, ale w tej skrzyni niestety coś korzeniom nie pasuje na dłuższą metę.Jałowce, albo cyprysiki lepiej znoszą uprawę w pojemnikach.
Awatar użytkownika
mamiroma4
500p
500p
Posty: 544
Od: 24 sie 2015, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie K-Koźle

Re: Świerk conica - zasycha,zamiera

Post »

Tak przeglądam i czy robię coś wyjątkowego,że moje świerki rosną w najlepsze? Dziennie,ale to dziennie zraszam całe ..leje i zraszam i są cudowne. W prawdzie jedne troszeczkę usychał bo był blisko jakiejś choinki,która zasychała. Teraz jest lepiej ,wszystko odrasta ;:oj

Obrazek

To rok wcześniej lato 2019 jutro zrobię najświeższe zdjęcie ,aktualne.
Pozdrawiam wesoły Romek
Moja oaza :D
Z prądem rzeki...płyną tylko zdechłe ryby.
Awatar użytkownika
mamiroma4
500p
500p
Posty: 544
Od: 24 sie 2015, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie K-Koźle

Re: Świerk conica - zasycha,zamiera

Post »

Fotki z dzisiaj..

Obrazek




Obrazek



Obrazek
Pozdrawiam wesoły Romek
Moja oaza :D
Z prądem rzeki...płyną tylko zdechłe ryby.
embii
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 19 sie 2019, o 14:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Świerk conica - choroba

Post »

Witam. Proszę o pomoc. Mój świerk zaczął brązowieć z dnia na dzień. Nie wiem co mogłoby być przyczyną. Poniżej załączam zdjęcie. Z góry dziękuję za pomoc . :)

Obrazek
kubryn84
100p
100p
Posty: 109
Od: 20 kwie 2018, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie, okolice Bydgoszczy

Świerk Rainbows End

Post »

Czy poniższe świerki są jeszcze w stanie odżyć? Pięknie przezimowały i z końcem wiosny coś je zaatakowało. Pryskałem raz na przędziorki, ale chyba za późno i zastanawiam się czy je usunąć i nie wsadzić czegoś innego.

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Świerk Rainbows End

Post »

Nie odżyje.Nie wygląda to na przędziorka, ale zamieranie korzeni w tej skrzyni.Przed posadzeniem kolejnej rośliny sprawdź czy jest dobry odpływ wody.
kubryn84
100p
100p
Posty: 109
Od: 20 kwie 2018, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie, okolice Bydgoszczy

Re: Świerk Rainbows End

Post »

Dziękuje za odpowiedź ;:108 Teraz jak myślę z czasem to nie wiem czy nie za często je podlewałem, ale jeżeli woda odpływa to chyba nie powinno mieć to takiego znaczenia, nie wiem (po podlaniu dołem były wycieki ). Zawsze czekałem i jak widziałem, że ziemia z wierzchu jest sucha to wtedy podlewałem.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Świerk biały - conica i inne - zasycha,zamiera

Post »

Od ubiegłego roku przy świerku Conica od strony północno - wschodniej igły brązowieją i odpadają mimo oprysków preparatami Mospilan, Topsin. Jaka jest tego przyczyna i jak przeciwdziałać.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam Andrzej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”