Rabata cebulowa i co dalej?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

:D Na rabatce z cebulowymi- na razie ich nie wykopuję bo rosną dopiero 3 rok- sadzę jednorocznie begonie drobnokwiatowe. Ich system korzeniowy jest niewielki i nie przeszkadzają im roślinki w "spodzie".

Obrazek Obrazek
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
Awatar użytkownika
bobi
500p
500p
Posty: 768
Od: 12 maja 2006, o 09:00
Lokalizacja: Poznań

Post »

Ooooooo :shock: ;:145 ... a ja tak lubię Coronation Gold :D ... to co mam się czuć przez niego zargożona? :wink: :wink: :wink: :lol:
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Drodzy moi, a co powiecie na powojniki płożące się po ziemi? Piękne, kolorowe, rozwijają liście i kwitną z reguły PO kwitnięciu cebulowych :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Janek
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 988
Od: 21 paź 2006, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków / Rybnik
Kontakt:

Post »

ciekawy pomysł, ale jak to wykonać? no bo przecież chyba nie tak że posadzić normalny clematis na rabatę bez podpórki?
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

niecierpek pisze:Czosnki i lilie są dość wysokie, więc może kocimiętka? Bardzo polecam, jest dość niska, gęsta,kwitnie delikatnie na fioletowo. Mogłaby też być macierzanka.
Ewentualnie możnaby podsadzać bratkami - zakwitną później niż tulipany, a skończą, zanim pojawią się lilie. Tyle że to coroczna robota. :?
Świetny pomysł z kocimiętką! W związku z tym mam pytanie: zeszłego roku posiałam kocimiętkę, czy znosi ona dobrze przesadzanie, jeśli tak, to najlepiej kiedy?
Waleria
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post »

Janek pisze:ciekawy pomysł, ale jak to wykonać? no bo przecież chyba nie tak że posadzić normalny clematis na rabatę bez podpórki?
Nie musi być normalny clematis... może być bylinowy :D On bardziej się płoży i nadaje się właśnie do zadarniania.
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
Awatar użytkownika
jolciajci
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1588
Od: 26 lut 2007, o 13:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

U mnie na rabatach po cebulowych sadzę astry i trochę niskiej aksamitki.Tam gdzie nie wykopuję w ogóle cebulowych to mam posadzony żagwin. :P
anika75
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 2 paź 2010, o 17:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: warmińsko - mazurskie

Rabata z cebulowych - co dosadzić?

Post »

Jestem świeżo upieczoną działkowiczką, w dodatku w gorącej wodzie kąpaną. Wyrąbałam na środku ogrodu okrąg o średnicy ok. 3 m z myślą o przepięknej rabacie. Wcześniej kupiłam 15 cebulek lilii, 40 cebulek różnych tulipanów, po 20 szt. narcyzów zółtych i czerwonych...Zachodzę w głowę, jak to wszystko na tym kole poukładać, żeby ręce i nogi miało. Mam jeszcze do dyspozycji 2 czteroletnie bukszpany, trzy iglaki, których nazw nie znam, azalię i tawułę. Zaczęłam kopanie z ogromnym zapałem, w miarę powiększania się dziury nachodziły mnie coraz większe wątpliwości...gdzie, co i jak... (usuwałam własnymi "ręcyma" darń z tego okręgu więc namachałam się porządnie...). A teraz to już zupełnie nie wiem. Zgubił mnie mój słomiany zapał, nieumiejętność planowania i brak strategii. Stary już na mnie wściekły, bo ta dziura zbyt ładnie nie wygląda, a trawka jednak piękna była ;:14
Oglądam zdjęcia Waszych pięknych ogrodów i zazdroszczę wyczucia smaku.
Tak tylko chciałam się pożalić :(
Awatar użytkownika
Grandiflora
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 823
Od: 21 paź 2008, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: narobiłam sobie kłopotu - rabata :(

Post »

anika75 pisze:Jestem świeżo upieczoną działkowiczką, w dodatku w gorącej wodzie kąpaną. Wyrąbałam na środku ogrodu okrąg o średnicy ok. 3 m z myślą o przepięknej rabacie. Wcześniej kupiłam 15 cebulek lilii, 40 cebulek różnych tulipanów, po 20 szt. narcyzów zółtych i czerwonych...
Ależ to będzie piękna rabata !,tylko spokojnie się przyjrzyj,poukładaj sobie wszystko w głowie i posadz,zobaczysz na wiosnę ,jeśli nie będzie dobrze, zawsze można przesadzic :D ,wiekszość z nas tak zaczynała :D po obejrzeniu ogrodów forumowiczów na pewno nasuną Ci się jakieś pomysły,życzę powodzenia ;:108
pozdrawiam , Lucyna
w ogrodzie , w domu
moje róże
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Re: narobiłam sobie kłopotu - rabata :(

Post »

Na kompozycji się nie znam, ale...
Im coś jest wyższe, tym dalej od brzegu powinno być. Więc w centrum widziałbym azalię, która wymaga kwaśnej gleby. Następnie lilie, które też lubią kwaśną glebę (choć to zależy od gatunku). Lilie jak wyrosną to aż do jesieni będa dawać cień, i najprawdopodobniej przerosną i zasłonią azalię. Narcyzy i tulipany sa ładne wiosną, w czerwcu już straszą suchymi liśćmi. Dobrze byłoby wsadzić wśród nich jakieś byliny, (np. floxy lub rudbekie) lub kwiaty jednoroczne. Bukszpan rośnie wolno i można go strzyc, więc świetnie się nadaje na obwódki.
A jak to będzie razem się komponować? Na ten temat powinni się wypowiedzieć artyści... :wink:
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: narobiłam sobie kłopotu - rabata :(

Post »

podrzucam do pooglądania http://www.google.pl/images?um=1&hl=pl& ... =&gs_rfai=

można się pobawić, ale cebul to masz bardzo bardzo malutko, chyba że nie wyrzuciłaś wyciętego trawnika to może użyj darni do kompozycji, oczywiście nie tak jak na zdjęciu poniżej, ale zawsze jakoś można pokombinować
Obrazek
http://turystyka.NAZWA-przez-oprogramowanie-wykluczona/Turystyka/5, ... enhof.html
anika75
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 2 paź 2010, o 17:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: warmińsko - mazurskie

Re: narobiłam sobie kłopotu - rabata :(

Post »

Dziękuję Wam za wsparcie i rady. Wiedziałam, że tu znajdę pomoc ;:196
Grandifloro, to właśnie przepiękne ogrody forumowiczów wprawiają mnie w taką deprechę :wink: Ale pocieszającym jest fakt, że większość tak zaczynała. Masz rację, zawsze można przesadzić :P
bishopie, tak właśnie kombinuję, dziękuję za potwierdzenie moich zamysłów;
moniko, przejrzałam kilka aranżacji i moja szczęka leży na podłodze. Ze też ja takiego zmysłu nie mam ;:223. A darń już w kompostowniku, chyba ciężko byłoby ją kosić na tak niewielkiej powierzchni.
Poprawiliście mi nastrój, dziękuję :tan i szukam dalej inspiracji
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”