CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

ODPOWIEDZ
mpoliwka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 10 sie 2020, o 18:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedź! A co z tymi robaczkami? Ma Pan jakiś pomysł?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Wciornastki? Po oczyszczeniu korzeni z podłoża, wymocz całego kaktusa w roztworze Mospilanu, na jakieś kilkanaście minut. Wyciągnij i jak napisałem wyżej daj do obeschnięcia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mpoliwka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 10 sie 2020, o 18:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Dobrze, tak zrobię jak Pan napisał. Jeszcze przygotowuję się do przesadzenia. Jaka ma być ta proporcja ziemi do kaktusów do żwirku? W poprzednich radach napisał Pan 1:2, a w moim przypadku 1:5. Czy ten stosunek jest dostosowany do moich roślin? Super, że Pan pomógł! Aaaa w tym roztworze to mam moczyć kompletnie całego kaktusa czy tylko korzenie? :) Miłego wieczoru! :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

W przypadku kaktusów daje się mniej ziemi, a więcej żwirku, w przypadku pozostałych sukulentów można dać 1:2.

Jeśli chodzi o wymoczenie w roztworze Mospilanu, to napisałem chyba wyraźnie, cały kaktus to razem z korzeniami...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mpoliwka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 10 sie 2020, o 18:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Dziękuję, zrobiłem wszystko tak jak Pan radził. Teraz kaktusy schną i zamierzam je posadzić jak wyschną im korzenie. Moje ostatnie pytanie brzmi następująco. Po przesadzeniu mam je podlać czy zostawić bez wody póki co. Ta kąpiel w chemii to chyba niecodzienna sytuacja i nie znalazłem nigdzie informacji. Dziękuję, że Pan mi pomógł, ekstra! :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Z podlewaniem odczekujesz tydzień do około półtora żeby ewentualne ranki na korzeniach mogły się zagoić. Pierwsze podlanie delikatne, następne normalnie - czyli przed kolejnym podlaniem podłoże powinno całkowicie przeschnąć. I tak do końca września, połowy października w zależności od ilości słonecznych dni. Od tego momentu do początku wiosny musisz zapewnić stanowisko z niską temperaturą, najlepiej nie wyższą niż około 10 - 12 stopni. W tym czasie nie podlewasz w ogóle. Sukulenty przechodzą w tym czasie spoczynek.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 257
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

norbert76 czy czasem nie chodziło Ci o kaktusy? Sukulenty w zimie się podlewa.
Pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Mówimy o zimowaniu w niskiej temperaturze nie tylko kaktusów, ale również części innych sukulentów które z powodu niedoborów słońca przy wyższych jej wartościach, mają tendencję do wyciągania się.
W takich warunkach, gdy temperatura nie przekracza około 10 stopni tych roślin również nie podlewamy. To są rośliny, które są w stanie przetrwać dłuższy okres suszy. Niska temperatura powoduje nie tylko wejście w stan hibernacji, ale i obniża parowanie wody z rośliny.
Chyba, że dochodzi do skrajnego odwodnienia, wtedy można delikatnie podlać, ale w takiej sytuacji najlepiej wnieść roślinę do cieplejszego pomieszczenia i odczekać aż podłoże przeschnie przed ponownym wniesieniem na zimowisko.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
radocha
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 lut 2008, o 03:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Co się dzieje z Wilczomleczem?

Post »

Witam,
chciałbym zapytać co jest nie tak z Wilczomleczem, że od jakiegoś miesiąca liście żółkną ? Stoi na oknie od północnego wschodu, podlewam aktualnie wyłącznie wodą raz na 3 do 5 dni i jest także po niedawnym przesadzeniu do większej doniczki. Czytałem, że to może wynikać z przenawożenia, więc odstawiłem wszelkie odżywki (był to głównie biohumus organiczny) i od 1,5 miesiąca tylko wodę dostaje, a mimo to nadal żółknięcie postępuje. Co mogę robić nie tak?

Załączam foto oderwanego liścia do oceny:

Obrazek

A tu cała roślina:

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Po pierwsze nie nawozi się roślin bezpośrednio po przesadzeniu. To pierwszy błąd.
Drugi, sukulenty nie są roślinami bagiennymi. Raz na 3 dni to zdecydowanie za często. Powinno się podlewać większą ilością wody, ale rzadziej. Podłoże musi całkowicie przeschnąć.
Trzeci, nieprawidłowe podłoże. Sukulenty nie sadzi się do samej ziemi, ale d ok mieszanki ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji około 1:2.
Czyli został przelany.
Musisz wyciągnąć z doniczki, oczyścić korzenie z dotychczasowego podłoża, sprawdzić stan korzeni. Martwe, zgniłe wycinasz. Pozostawiasz do obeschnięcia, dzień - dwa. Dopiero wtedy sadzisz do właściwego podłoża. Nie podlewasz przez około 1,5 tygodnia i nie nawozisz już żadnym nawozem w tym sezonie.

Na koniec zrób oprysk preparatem grzybobójczym.
Na marginesie na przyszły rok kup nawóz mineralny. Biohumus jest dobry do nawożenia jakichś ziółek.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
radocha
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 lut 2008, o 03:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Hej norbert76,

dzięki za odpowiedź...

Dodam, że nawożenia już nie było na jakieś 2 tygodnie przed przesadzeniem, natomiast podłożem pod tym Wilczomleczem jest ziemia do sukulentów, więc wydawało mi się, że jest odpowiednio przygotowana pod uprawę tej rośliny.
Korzenie przed przesadzeniem wyglądały na zdrowe, bo nie było śladu gnicia czy czegoś podobnego, a po przesadzeniu do nowej ziemi podlewam tylko wtedy, gdy widzę, że ziemia już dosyć dobrze przeschła, co wypadło mi co 3 do 5 dni. Jeśli więc Wilczomlecz jest mimo to przelany, to zastosuję się do Twojej rady i będę podlewał raz na jakieś 10 dni. Wydawało mi się do tej pory, że ziemia za bardzo wysycha, stąd schną tez i liście.

Natomiast zmartwiło mnie, że sugerujesz opryski preparatem grzybobójczym.... Czy mam rozumieć, że na zdjęciu rośliny widać jakieś grzybowe historie?? Roślina nie była nigdy spryskiwana wodą...

Właśnie zauważyłem jakieś białe punkciki na liściach... Co to może być?
Foto poniżej:

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Nie rozumiesz w kwestii podłoża. Kupną ziemię nawet dedykowaną do sukulentów trzeba zawsze wymieszać z rozluźniaczem w proporcji, który podałem wyżej. Więc czeka kolejne przesadzenie.
Kolejna sprawa, nie podlewa się roślin cyklicznie co do dnia, to kolejny podstawowy błąd.
Podłoże przesycha w różnym czasie wa zależności od warunków otoczenia. W deszczowe pochmurne dni podłoże będzie wolniej przesychać, w cieplejsze szybciej.
Pierwszym objawem infekcji grzybowej są takie zmiany na liściach, na zdjęciu w poprzednim poście. Dlatego nawet jeśli reszta rośliny wygląda jeszcze całkiem nieźle, w przypadku przelania dobrze jest zrobić oprysk preparatem grzybobójczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
radocha
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 lut 2008, o 03:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Norbert76, a mogę zapytać , jaki preparat grzybobójczy byś polecał i czy jest szansa się tego grzyba pozbyć?
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”