Choroby i szkodniki rododendrona Cz. 2

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
Zablokowany
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Chory rododendron/szkodniki Cz. 2

Post »

"vitoldo


Ja jestem nad morzem i niestety w miejscu którym jestem krzaczek wygląda podobnie. Idealnie rosną róże, pięknie trawy ozdobne, ale rododendron wygląda jak kupka nieszczęścia posadzona przypadkiem od niechcenia w kącie. Zastanawiam się czy porozmawiać o tym z właścicielem pensjonatu, bo trochę szkoda mi tego krzaka. Co najmniej by mu się woda przydała.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Chory rododendron/szkodniki Cz. 2

Post »

asprokol pisze: Nie jestem tu na forum aby pokazywać swoje selfiki przy potężnych krzewach raczej po to aby pokazać że można osiągnąć niezłe rezultaty.... Bardziej skupiam się na tym co można samemu zrobić.
A za Twoje porady i wsparcie ich potrzebujących pomoicy w uprawie tych pięknych krzewów
serdecznie dziękujemy asprokolu. ;:167
To cenne,że dzielisz się z nami swoją wiedzą,doświadczeniem,radami i pomysłami.
Pozdrawiam :wit
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Zuziaka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 wrz 2020, o 13:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Brązowe centki na liściach Rh

Post »

Witam serdecznie,
Szukam pomocy dla mojego Rh. W tym roku nasiliły się na nim takie plamy jak na zdjęciu. Nawożę regularnie nawozem do Rh. Może ktoś coś podpowie. Dzięki.
Obrazek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Chory rododendron/szkodniki Cz. 2

Post »

Ten różanecznik jest bliski śmierci głodowej.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
wolak345
100p
100p
Posty: 175
Od: 1 cze 2010, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska/Podkarpacie

Re: Chory rododendron/szkodniki Cz. 2

Post »

Zuziaka - Twojego różanecznika jeszcze da się uratować, ale musisz zmienić podejście do niego. Nawóz niewiele ci pomoże, twój różanecznik ma ciężką chloroze i myślę że podłoże w którym rośnie jest nieco zasolone. Jeżeli możesz przesadź swojego różanecznika w świeże podłoże w czysty torf, bryłę korzeniową wymocz w wodzie z dodatkiem kwasku cytrynowego. Pamiętaj że jeżeli podlewasz wodą wodociągową musisz taką wodę nieco zakwasić kwasem cytrynowym, 1 łyżką stołową kwasku cytrynowego na 10 litrów. Jeżeli możesz przeczytaj poprzednie posty, które może nieco lepiej ci wyjaśnią problem z którym masz do czynienia.
Zuziaka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 wrz 2020, o 13:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chory rododendron/szkodniki Cz. 2

Post »

@jokaer - dzięki za info ale nic nie wniosło -regularne zasilanie nawozem z mikroelementami dawało mi nadzieje/ złudzenie że odpowiednio dokarmiam roślinę.

@wolak345 - również bardzo dziękuje za bardzo cenne rady co dalej robić. Niestety nie mogę go przesadzić więc zastosowałem do podlania roztwór kwasku cytrynowego a następnie zebrałem 5-8 cm ziemi i uzupełniłem ubytek kwaśnym torfem. Zobaczę czy to coś pomoże. Nie przypuszczałem że gleba może spowodować że roślina nie będzie przyjmowała pokarmu. Naprawdę podsypywałem 2 krotnie nawozem substralu do Rh z mikroelementami. Jeżeli możecie coś jeszcze podpowiedzieć będą wdzięczny ja i mój Rh. Jeszcze raz dziękuję za które pozwolą mi go uratować. PS podlewam wodą ze studni nie z wodociądów.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Chory rododendron/szkodniki Cz. 2

Post »

Różaneczniki potrzebują kwaśnej ziemi. Twoja woda ze studni nie musi być miękka.
Ja mam wodę z lasu i wcale bardzo miękka nie jest.
Wskazane jest po prostu badanie choćby papierkiem lakmusowym.

Wystarczy jak przeczytasz tę część odnośnie rh i powinieneś sporo się dowiedzieć.
Coś jest nie tak, że ma tak olbrzymią chlorozę.
Może czegoś za dużo, a czegoś za mało.
Jest to takie gdybanie, bo co masz w ziemi to może wykazać tylko jej zbadanie.

Jak chcesz, żeby faktycznie odnieść jakiś sukces to wymień mu kompletnie podłoże,
na kwaśny torf, a nie załatwiaj sprawy 5 cm, bo to trochę niepoważne.

Czy w ogóle wiesz co jest pod jego korzeniami?

Proszę, kilka stron do tyłu
viewtopic.php?p=6262421#p6262421
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Chory rododendron/szkodniki Cz. 2

Post »

@jokaer - dzięki za info ale nic nie wniosło

A co miało wnieść ? Możesz kilogramami sypać nawóz a krzew i tak będzie zagłodzony.

Te krzewy zaczynają "chorować" kiedy z uwagi na wysokie pH nie są w stanie pobierać pewnych składników odżywczych.
Zebrałeś 5-8 cm ziemi i dałeś torf i chcesz zobaczyć czy pomoże - z mojego doświadczenia zadziała jak kadzidło na umarlaka.
Na 100% masz już "syndrom główki noworodka" czyli bardzo mała bryła korzeniowa bo korzenie zamiast się rozrastać gniją.
Zostały tylko te w środku. Nasypałeś torf na wierzch i masz nadzieję że korzenie zaczną rosnąć w górę ?.
Wykopać ! opłukać bryłę korzeniową, dodatkowo wymoczyć w kwasku, posadzić w mokry !!! torf o pH 4,5 albo kupić kadzidło.
Te krzewy w ziemi umierają czy to z lasu czy ze sklepu z dedykacją dla rododendronów.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
ja_kaja
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 8 wrz 2020, o 11:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Chory rododendron/szkodniki Cz. 2

Post »

Dzień dobry, wiem że tu mój pierwszy post i od razu z problemem, ale jestem w rozpaczy, mój największy rododendron umiera. Zastałam go w takim stanie po 2 tygodniach urlopu. Na razie nie umiem mu pomóc :( Czy to wina opuchlaków, suszy, choroby grzybowej czy czego? Jak go ratować? Czy jest nadal co ratować? Dodam, że obok są dwa mniejsze i trzymają się całkiem dobrze.

Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Chory rododendron/szkodniki Cz. 2

Post »

Wygląda jakby chciało mu się pić. Kiedy Cię nie było? Ostatnio były upały, dopiero teraz się ochłodziło. Podlany był przed wyjazdem?
ja_kaja
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 8 wrz 2020, o 11:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Chory rododendron/szkodniki Cz. 2

Post »

wiridiana taka była moja pierwsza myśl. Przed wyjazdem nie był podlany jakoś szczególnie, mocno padało. A w trakcie urlopu znów był straszliwy upał i nikt go nie podlewał. Podlewaliśmy go mocno po urlopie, ale nic nie pomaga, więc to chyba nie to :(
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Chory rododendron/szkodniki Cz. 2

Post »

Wg mnie to jest raczej uschnięcie. To podlewanie już nie pomoże, jeśli nastąpiły nieodwracalne zmiany.
Jeśli nie będzie zmiany, to poprzycinaj te pędy.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
ja_kaja
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 8 wrz 2020, o 11:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Chory rododendron/szkodniki Cz. 2

Post »

Ok, to na razie odczekam. Niczym go nie pryskać? A jak ciąć te pędy ewentualnie?
Zablokowany

Wróć do „Rhododendrony i azalie”