CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Zbyt duża doniczka powoduje, że dużo trudniej utrzymać prawidłową wilgotność podłoża bez zbytniego jego przesuszenia albo przelania. Do tego trzeba dodać odpowiednią dawkę słońca.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
monika2270
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 2 sie 2020, o 19:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Rozumiem. Dziękuję za pomoc!
francuzka1989
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 3 sie 2020, o 18:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Witam,
proszę o pomoc, zakupiłam ostatnio Echeveria pulvinata 'Frosty Cristata" i niestety gubi liście, niektóre są lekko żółtawe w całości, a niektóre zupełnie zdrowe. Podstawa rośliny zdrowa i twarda.
Odrazu po zakupieniu przesadziłam do gotowej mieszanki dla kaktusów i sukulentów wymieszanej dodatkowo z perlitem, ziemia jest przepuszczalna, jest drenaż z keramzytu, odrazu woda przelewa się do spodka (nie jakoś szybko, tak normalnie, po chwili) i od razu jest z niego wylewana.
Stała jakiś metr od okna zachodniego, podlewana kiedy ziemia w doniczce całkowicie przeschła czyli co około 7 dni, wilgotność ziemi mierzyłam za pomocą drewnianej pałeczki. Nie wiem co może być problemem. Wilgotność powietrza w pokoju powyżej 50%. Ustawione naczynka z wodą na komodzie. Nie zraszana, nie przestawiana i nie tykana paluchami, chociaż kusi :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Matko, a po co sukulentom takim jak Eszeweria podwyższona wilgotność powietrza???? To są rośliny rosnące na terenach półpustynnych, a nie w tropikach... Są idealnie przystosowane do suchego powietrza.
Druga sprawa, metr od okna??? To rośliny rosnące w pełnym słońcu! Słoneczny parapet to minimum.
Trzecia sprawa, sukulenty w okresie wegetacji podlewamy obficie, tzn. można nawet namaczać naokoło kilkanaście minut w misce z wodą. Kolejne podlania jak całkowicie przeschnie podłoże.

I tyle.

Posadzona do małej doniczki?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
francuzka1989
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 3 sie 2020, o 18:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Nie sądzę żeby wilgotność 50% była poziomem podwyższonym, naczynka z wodą ustawiam ponieważ mam jeszcze ponad 50 innych kwiatków i niektóre tego wymagają, miałam obawy przed stawianiem jej w ostrym słońcu dlatego odsunęłam. To moja pierwsza eszeweria, już przestawiłam na parapet zachodni (południowego nie mam) i zacznę ją namaczać, dziękuje za pomoc :) Doniczka 13 cm, wynika to po części z pokroju jaki ma, niestety taka już do mnie przyszła, ale nie mam zamiaru wyrzucać.
Obrazek
francuzka1989
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 3 sie 2020, o 18:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Dodam jeszcze, że łodyga jest w kształcie litery "L" z czego pionowa część jest w ziemi a pozioma nad ziemią jak na zdjęciu. Spodziewałam się pionowej roślinki no ale takie ryzyko jak się kupuje przez internet.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Doniczka jest o wiele za duża. Jak pisałem, sukulenty wymagają ciasnych doniczek, dopasowanych pod wielkość bryły korzeniowej, więc będziesz musiała przesadzić jeszcze raz.
Sukulenty to nie są "inne" kwiatki, wymagają innej pielęgnacji. A o tym, że eszewerie preferują słońce, dowiedziałabyś się, przeczytając choć jedną stronę poświęconą tym roślinom.

Na marginesie, Twoja Eszeweria to po prostu forma 'cristata'.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
francuzka1989
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 3 sie 2020, o 18:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Akurat o moich roślinach czytam bardzo dużo i właśnie stąd jak i z doświadczenia wiem, że stanowisko słoneczne to pojęcie względne. Byłam wyraźnie zbyt ostrożna. Dziękuje za pomoc i polecam być bardziej uprzejmym, bo z Twoich wypowiedzi wybija bardzo nieprzyjemny ton. A szkoda, bo widać, że masz bardzo dużo wiedzy :) i tak, wiem o tym, bo przeczytałam cały ten wątek zanim napisałam ten post, a to więcej niż jedna strona :)

Jeszcze raz dziękuje za pomoc :) miłego wieczoru ;:333

P.S. Używając określenia "inne kwiatki" miałam na myśli fakt, że nie posiadam tylko jednego.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Wyciągasz pochopnie błędne wnioski.

Stanowisko słoneczne w przypadku sukulentów to słoneczny parapet, a nie stanowisko metr od okna. Zdecydowana większość sukulentów, a przynajmniej eszewerie jak pisałem rosną w pełnym afrykańskim słońcu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mpoliwka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 10 sie 2020, o 18:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Dzień dobry,

bardzo dziękuję za przyjęcie na forum. :) Nie jestem specjalistą od kaktusów. Jak byłem dzieckiem to miałem kilka i ostatnio postanowiłem zorganizować sobie jednego.
W piątek dołączyło do nich dwa okazy ze sklepu Biedronka. Roślinki wyglądały bardzo zdrowo i dlatego się na nie zdecydowałem. Chciałem zapytać Was o opinię. Dzisiaj podczas przesadzania (swoją drogą już wiem, że nie zrobiłem tego idealnie ;)) korzenie jednego z kaktusów mnie zaniepokoiły. Czy to może być wełnowiec korzeniowy? W żaden sposób nie mogę tego zidentyfikować, a jak oglądałem korzenie to wydawało mi się, że mają taki biały meszek. Nie wiem czy korzenie moich roślin powinny tak wyglądać. Od zewnątrz rośliny mają zdrowe i żywe barwy. Co to może być? :)
Drugi temat to maleńkie robaczki, które zauważyłem w nowych kaktusach. Niestety nie mam lupy, ale są niewielkie. Raczej koloru srebrnego, białego. Bardzo trudno jest je dojrzeć. Czy te sprawy mogą być powiązane? Proszę o opinię i bardzo dziękuję za pomoc. :) Przeglądałem mnóstwo stron i filmów na YouTube. Nie znalazłem satysfakcjonującej odpowiedzi.

Dodałem zdjęcia w tym miejscu: https://photos.app.goo.gl/d5YGLtaVU1qFRvgg6

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Maciek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Zdjęć nie widać. Poczytaj ten wątek:
viewtopic.php?f=14&t=2912
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mpoliwka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 10 sie 2020, o 18:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Uzupełniłem poprzedni wpis o link. :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Ok., ten biały nalot to nie jest pleśń, ani żaden grzyb tylko włośniki, czyli najcieńsze korzenie. Jednak, podłoże jest oczywiście całkowicie nieodpowiednie. Stare podłoże musisz całkowicie usunąć, nawet pod bieżącą wodą. Po całym zabiegu, korzenie dajesz porządnie do obeschnięcia.
Przygotowujesz mieszankę ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji około 1:5.
Doniczka musi mieć odpływ, na jej dno wsypujesz drenaż z keramzytu.
Wielkość nie może być większa niż mniej więcej korpus kaktusa.
Stanowisko, nie muszę dodawać że słoneczny, najlepiej południowy parapet.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”