CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

ODPOWIEDZ
Pascal
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 15 lip 2020, o 23:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Dzień dobry,

czy potrafi mi ktoś powiedzieć co dolega temu kaktusowi i czy jest on do odratowania? Kaktus został przesadzony jakieś dwa miesiące temu. Już wcześniej były na nim widoczne te zbrązowienia, ale mam wrażenie, że w ostatnim czasie jeszcze się pogorszyły. Czy to jakiś grzyb? Zdjęcia podesłał mi tata.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Nie jestem na 100% pewny, ale to chyba skutki żerowania przędziorków.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Pascal
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 15 lip 2020, o 23:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Rozumiem. Poczytałem chwilę i faktycznie przy przesadzaniu mogły być widoczne pajęczynki, które na to by wskazywały. Czy będę potrzebował jakiegoś specjalnego środka do wytępienia tego szkodnika? Co ważniejsze - czy można pomóc temu kaktusowi w przywróceniu normalnego wyglądu, czy jest to już efekt nieodwracalny?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Zmiany się nie cofną, tak już zostanie. Zresztą kaktusy mają to do siebie, że dół łodygi w procesie starzenia, korkowacieje.

Na przędziorki to tylko chemia, poszukaj Sanium albo Floramite względnie Magus. Zrób dwa opryski, każdy w odstępie tygodnia czasu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Pablo127
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 lip 2020, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Moj kaktus potrzebuje pomocy !!!

Post »

Obrazek
Czy ktoś może mi pomoc i doradzić co sie dzieje z moim kaktusem ? Jak go ratować ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Moj kaktus potrzebuje pomocy !!!

Post »

Na górze głównej strony poświęconej tym roślinom masz specjalnie wydzielony wątek w takich sprawach.

Natomiast trzeba bezwzględnie zacząć od wyciągnięcia z doniczki, dokładnym oczyszczeniu bryły korzeniowej z podłoża i sprawdzeniu stanu korzeni.
Jestem niemal pewny, że na pewno rośnie w nieprawdłowym podłożu, czyli samej ziemi. O ile oczywiście w ogóle był przesadzany po zakupie... Powinna być mieszanka ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji około 1:5.
Musi mieć zapewniony słoneczny najlepiej południowy parapet.
Podlewasz wtedy kiedy całkowicie przeschnie podłoże.

I tyle jeśli chodzi o prawidłową uprawę sukulentów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Pascal
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 15 lip 2020, o 23:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

norbert76 pisze:Zmiany się nie cofną, tak już zostanie. Zresztą kaktusy mają to do siebie, że dół łodygi w procesie starzenia, korkowacieje.

Na przędziorki to tylko chemia, poszukaj Sanium albo Floramite względnie Magus. Zrób dwa opryski, każdy w odstępie tygodnia czasu.
Dziękuję za pomoc, Norbert. :) Środek przeciw przędziorkom kupiony, profilaktycznie spryskałem nim wszystkie roślinki, bo małe pajęczynki pojawiały się tu i ówdzie. Zastosuję kurację zgodnie z zaleceniami na opakowaniu i mam nadzieję, że uda się chociaż zatrzymać te zmiany, jeśli cofnięcie ich jest niemożliwe.
monika2270
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 2 sie 2020, o 19:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Witam, mam problem ze swoim anacampseros sunrise... Pięknie rośnie, ma około roku, pięknie się krzewi i w to lato zaczął kwitnąć. W ekspresowym tempie pojawiły się 3 łodygi zakończone paczkami i tu pojawił się problem. One sobie były, były... Aż zwiędły nie rozwijając się w kwiaty :o odcięłam je, odrosły kolejne i znów to samo! Czy coś robię nie tak??
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Jak zadajesz pytanie, to warto uzupełnić je o dokładne warunki uprawy i pielęgnacji oraz wrzucić zdjęcia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
monika2270
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 2 sie 2020, o 19:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

W donicy keramzyt oraz ziemia przepuszczalna, przeznaczona do kaktusów i sukulentow; podlewam około raz w tygodniu, zależy od temperatury, w czasie upałów sprawdzam czy ziemia przeschła, jeśli tak podlewam częściej. Niestety mam problem z dodaniem zdjęcia...

-- 2 sie 2020, o 21:01 --

Obrazek
monika2270
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 2 sie 2020, o 19:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Dziś już nie, ale jutro z rana dodam bardziej aktualne zdjęcie, to wcześniejsze jest z przed dwóch tygodni z okresu kwitnienia właśnie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Nie musisz, problem widać jak na dłoni.

Po pierwsze ewidentnie za duże doniczki i to bardzo za duże. Sukulenty preferują ciasne i najlepiej sadzić pojedynczo, względnie po dwie, trzy sztuki jednego gatunku.
Po drugie, podłoże. Nie sadzimy roślin, a zwłaszcza sukulentów do samej ziemi tylko do mieszanki ziemi i żwirku w proporcji około 1:2. Na dnie doniczki drenaż z keramzytu.
Po trzecie w okresie wegetacji podlewamy obficie - warunek mała doniczka i przepuszczalne podłoże. Kolejne podlania jak całkowicie przeschnie podłoże. W upały trzeba uważać, żeby nie ugotować korzeni.
Dobrze jest w sezonie wystawić na zewnątrz. Oczywiście podstawą jest południowa wystawa.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
monika2270
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 2 sie 2020, o 19:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Ok, więc pomyślę o przesadzeniu ich, dzięki za tą informację, nie wiedziałam. Jeśli chodzi o podłoże, jest to właśnie mieszanka, keramzyt również znajduje się na dnie :) W takim razie problemem wiedniecia kwiatów pozostaje za duża donica i sąsiedztwo innego sukulentu?

-- 3 sie 2020, o 11:10 --

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”