Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Jeśli roślina nie chce rosnąć pomimo zdrowych korzeni, to oznacza dwie rzeczy:

1. Zbyt mało światła - za daleko od okna. Stanowisko nie powinno być dalej niż około 1,5 metra od niego. Jak stoi w jakimś ciemnym kącie, to nie oczekuj że będzie rosnąć.
2. Nieprawidłowe lub brak nawożenia. Rośliny nawozimy w sezonie regularnie nawozem mineralnym, draceny - do roślin zielonych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kamilaaa89
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 27 wrz 2013, o 16:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

1. Rośnie na parapecie okna zachodniego .
2. Za każdym razem podlewana wodą z biohumusem.

Czyli wszystko praktycznie zapewnione. Chyba, że zamienić biohumus na nawóz do zielonych?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Nie. Nawożenie do poprawy.

Biohumus jest dobry do nawożenia jakichś ziółek, jest za słaby do nawożenia roślin doniczkowych, wystarczy spojrzeć na stężenie NPK. Draceny ogólnie to rośliny, które wolno rosną, przy Biohumusie ich wzrost będzie jeszcze bardziej spowolniony.
Kup nawóz mineralny do roślin zielonych, gdzie NPK masz na poziomie kilku procent.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Demek
50p
50p
Posty: 60
Od: 22 kwie 2018, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Żółte plamy na liściach draceny

Post »

Dzień dobry,
Mam w pracy 7 dracen obrzeżonych. Rosną w tym samym pokoju, mają taką samą odległość od okna, taka samą mieszankę ziemi oraz takie samo podlewanie. W przeciągu też nie stoją.
Wróciłem z 2-tygodniowego urlopu, kolega podlewał zgodnie z instrukcją (ale nie przegotował wody...), i na jednej i tylko jednej z nich wyskoczyło mi po tygodniu takie coś.
Szef ma w zwyczaju podlewać herbatą jak nie patrzę, ale to też nie powinno mieć takich efektów. Podejrzewam że jakieś zło mikrobiologiczne, bo pozostałe czynniki bez zmian.
Użyłem wyszukiwarki na forum i pobieżnie przeczytałem temat w internecie, ale nie rozstrzygnęło to moich wątpliwości, stąd ten wątek.
Obrazek
Serdecznie dziękuję za podpowiedzi.
Pozdrawiam
Demek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Typowa plamistość liści albo rdza (jeśli plamy są lekko wypukłe). W każdym razie infekcja grzybowa.
Odetnij zarażone liście i zrób oprysk Topsinem.
Doniczka ma drenaż i odpływ?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
jestem_nowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 12 lis 2020, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Czy to powód do niepokoju? Czy dolne liście po prostu opadają, bo to naturalna kolej rzeczy. Jest to młody kwiat.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Przelanie. Nieprawidłowe, zbyt zbite podłoże. Powinna być mieszanka ziemi do palm i żwirku w proporcji około 3:1.
Doniczka musi mieć odpływ oraz stać na podstawce, na dnie doniczki drenaż z keramzytu.
Przesadź, sprawdź stan korzeni, odetnij dolne liście. Zrób oprysk preparatem grzybobójczym.
Stanowisko na parapecie albo blisko okna.
Poczytaj też wątek.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
jestem_nowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 12 lis 2020, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Zwykły żwirek jak dla kotów? Jak dużo keramzytu dać na dół? Przy przesadzaniu położyłam, lecz mogło być za mało..
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Nie dla kotów. Kwarcowy/rzeczny żwirek jak np. to akwarium o frakcji około 2 - 4 mm do kupienia w sklepie z rybkami akwariowymi i innymi akcesoriami. Względnie przez internet.
Wartwa keramzytu wystarczy, ważne żeby doniczka miała odpływ.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aniaaaj
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 4 sie 2019, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Cześć, nie było mnie cały tydzień w mieszkaniu i po powrocie zobaczyłam taki niepokojący widok. Dracena wonna ma brązowy fragment na pieńku i liście zaczęły brązowieć, pojawiają się po prostu brązowe ślady na dolnych liściach, Pień od góry wydaje się pęknięty (chyba taki nie był).
Około miesiąc temu przeniosłam ją bliżej okna (południe) koło grzejnika. Podlewam jak przeschnie.
Podejrzewa gnicie pieńka przez bakterie :( , choć nie jest miękki...

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Wyciągnij delikatnie roślinę z doniczki i sprawdź stan korzeni. Jeśli ok., to po prostu podlej większą ilością wody, możesz namoczyć na kilka - kilkanaście minut w misce z wodą.
Jeśli po dobie, dwóch dniach nie nabierze jędrności, wtedy mogło dojść do jakiejś infekcji. Ale wg mnie to zbytnie przesuszenie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
OrigamiBox21
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 4 lut 2020, o 03:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pomoc z obumierającą Draceną Marginatą.

Post »

Dzień dobry wszystkim! Kilka lat temu stałem się właścicielem Draceny, jej rozwój przebiegał w porządku, od początku stała na swoim stanowisku i nigdy nie miałem z nią żadnych problemów. Teraz jednak od przeszło tygodnia obserwuje nagłe i masowe żółknięcie liści zmierzające do góry rośliny. Z początku pomyślałem że to być może wypłowiała ziemia albo zalanie. Wyciągnąłem ją żeby sprawdzić korzenie, ale wszystko wyglądało ok. Włożyłem ją z powrotem do nowej suchej ziemi oczywiście z drenażem ale jej liście wciąż opadają. Co robić i co może być przyczyna tak nagłego opadania liści?

-- 8 sty 2021, o 18:10 --

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Nieprawidłowe podłoże. Nie sadzimy roślin do samej ziemi, a do mieszanki ziemi i żwirku albo perlitu w proporcji około 3:1.
Przesadź do nowego podłoża jeszcze raz.
Ponadto może gubić od nagłych wahań temperatury otoczenia - wietrzenie, zbyt suchego powietrza, itp.

Polecam lekturę tego wątku, do którego przeniosłem Twój post.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”