Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Musi odchorować przesadzenie i wcześniejsze błędy uprawowe.
Daj jej spokój, postaw w jasnym miejscu, kolejne podlania jak delikatnie przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.
Jedynie poodcinaj końcówki liści i zrób oprysk Bioseptem. Jak dalej będą się robić takie mokre końcówki to zrób oprysk Topsinem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
gosiakrk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 lip 2020, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Cześć Wszystkim,
mam nadzieję, że znajdzie się ktoś kto mi pomoże zidentyfikować, co dolega mojej dracenie. Od jakiegoś czasu zaczęły się pojawiać żółte plamki, liście więdną. Dracena ma ok. 5 lat, zawsze była zdrowa. Czy to efekt przelania? pomocy :(
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Wszedł grzyb. Jakie ma podłoże, stanowisko oraz podlewanie - powinnaś to podać od razu...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
gosiakrk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 lip 2020, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Dziękuję, tak też podejrzewałam. Podłoże uniwersalne. Przesadzana około 3 m-ce temu do większej donicy. Stoi ok. 1 metr od okna, od strony wschodniej. Podlewana do tej pory ok. 1 raz w tygodniu, w ilościach umiarkowanych, nie wykluczam jednak, że być może z powodu większej donicy ostatnio podlałam ją troszkę hojniej i chyba to była przyczyna.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

O ile większa doniczka od bryły korzeniowej.

Problem leży w zbyt zbitym podłożu. Rośliny doniczkowe zawsze sadzimy do mieszanki ziemi i żwirku w proporcji około 3 :1. Będziesz musiała przesadzić jeszcze raz. Liście z plamami najlepiej do odcięcia, na koniec zrób oprysk preparatem grzybobójczym, Topsin.
Nie podlewamy też roślin cyklicznie, dobrze jest w przypadku draceny pozwolić przeschnąć wierzchniej warstwie podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
gosiakrk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 lip 2020, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Przesadzałam do doniczki o rozmiar większej od poprzedniej. Jest większa od bryły korzeniowej o ok. 4-5 cm. Dziękuję za wszystkie rady :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

To nie jest o rozmiar większa, tylko przynajmniej o dwa. Kolejna doniczka powinna być o około max 2 cm większa od bryły korzeniowej. Tak więc oprócz zmiany podłoża będziesz musiała zmienić wielkość doniczki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
nowy2507
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 14 cze 2020, o 21:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Cześć to znowu ja, zrobiłem oprysk tak jak mi kazano i czekałem, niestety sytuacja tylko się pogarsza.. Drewniana łodyga pomarszczyła się, stwierdziałem że sprawdzę korzenie, prawie wszystkie okazały się puste w środku. Liście oklapły mocniej i zaczynają się robić całe żółte, co w takiej sytuacji powinienem zrobić? przesadzić do mniejszej osobnej doniczki, uciąć nad korzeniami i od nowa ukorzeniać czy co? Nie mam pojęcia co robić..
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

No cóż i tak bywa. Odetnij wierzchołki i wsadź do wody. Wodę wymieniaj co 2 - 3 dni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
nowy2507
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 14 cze 2020, o 21:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Ale to uciąć całą część z liśćmi? Tak żeby został sam prosty pęd bez rozgałęzień? Dracena ma ich 5 teraz, kolejna sprawa to czym najlepiej uciąć? Potrzebny jest jakiś ukorzeniacz? Rozumiem że obciąć też bryłę korzeniową?
Awatar użytkownika
Nuami
100p
100p
Posty: 180
Od: 15 lut 2015, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie, małe trójmiasto Kaszubskie

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Najlepiej odcinać takie 15-20 cm kawałki. Jedne z liśćmi tzw wierzchołkowe, a inne bez czyli tzw pieńki. Gdy ukorzeniasz w wodzie to nie potrzebujesz dodatkowych ukorzeniaczy. Przy pinkach trzeba zwrócić uwagę aby wstawić je do wody odpowiednią stroną ( górę można dodatkowo zalać woskiem ) . Wodę zmieniasz co 2-3 dni i czekasz na korzonki : ) . Ciąć ostrym narzędziem ja np. używam noża do tapet, ważne aby ciąć aż do zdrowej tkanki. Część z bryłą korzeniową można zostawić w doniczce, jeśli jest zdrowa to odbije.

Akurat też ukorzeniam :


Obrazek
Ciągnie mnie do ludzi, lecz odpycha od tłumów.
nowy2507
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 14 cze 2020, o 21:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Takiej wielkości jest ta dracena https://imagizer.imageshack.com/img924/9970/6FXNIF.jpg Pieniek nie jest miękki tylko pomarszczony lekko właśnie. Po odcięciu odczekać jakiś czas czy od razu wsadzić do wody? I jak tą moją dracene przyciąć? Robię to pierwszy raz w życiu stąd moje być może głupie pytania :)
kamilaaa89
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 27 wrz 2013, o 16:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dracena cięcie i stan korzeni

Post »

Cześć! Mam już dracenę od dwóch lat. Na początku tego roku, tj. koło kwietnia, przesadziłam ją do doniczki o dwa cm większej niż poprzednia. Następnie chciałam ją przyciąć, żeby zyskała nowe pędy i się trochę rozkrzewiła.
Od tego czasu praktycznie nic nie urosła. Liście są generalnie zdrowe, nic jej nie dolega. Jednakże korzenie (i to jakie grube!) zaczęły przerastać doniczkę.
I stąd moje pytanie: dać jej czas, żeby poszła w górę? Znów przesadzić? Przyciąć mocniej?
Dzięki z góry za info! :D
Obrazek


Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”