Kapusta- biała, czerwona, włoska, brukselka.Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1082
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kapusta- biała, czerwona, włoska, brukselka.

Post »

Wszystkie na raz? Będziesz robił kiszoną? U mnie pekińska zaczyna wybijać w kwiat. Zerwałabym ją, ale nie wiem jak przechować. Chłodnej piwniczki brak, jedynie trochę chłodniejsza wiata.
pozdrawiam Ewa
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kapusta- biała, czerwona, włoska, brukselka.

Post »

pomóżcie mi byle prędko.Błagam.Zostałem z tym sam
Wczoraj zauważyłem na kapuście pchełkę i taką pajęczynkę głównie na środkowych liściach.Miały sporo dziurek i większych i mniejszych.Postanowiłem zrobić oprysk lecz znalazłem tylko Decis 015EW zresztą od dwóch lat przeterminowany.Pomyślałem sobie że spróbuje i wykonam oprysk mimo tego.Dziś przychodzę i moja kapusta ma omdlałe liście głównie te starsze i większe.Dawka jąką dałem na to to około 3ml na 5 litrów wody na 30 m2.Czasami pryskałem niektóre miejsca podwójnie.Na bób również popryskałem i też do połowy omdlał.Nie wiem co się dzieje i jak mam pomóc.

Dodam że około 2 tygodnie temu wykonałem oprysk herbicydowy tym opryskiwaczem środkiem na mlecz polny i koniczynę białą na trawniki ale dokładnie go wypłukałem i zbiornik i lancę trzykrotnie więc to chyba odpada.Przed samym pryskaniem też wypłukałem.Co się stało?Tylko proszę odpowiedzcie.
F ;:145 ;:145 ;:145 akt jest taki że pchełka leży ale kapusta i bób nie miały....
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Kapusta- biała, czerwona, włoska, brukselka.

Post »

Po pierwsze do herbicydu powinien być osobny opryskiwacz. Po drugie niektóre związki są niestabilne, utleniaja się z czasem i zamiast truc mszyce mogą zaszkodzić roślinie. No i co teraz, gdy kapusta się nawet podniesie, to czy nie zostanie w niej jakąś chemia. Bo karencja jest na substancję czynną w Decis, a nie na to, w co być może Decis się już częściowo zmienilo.
Nikt tu nie pomoże, zobacz co się będzie działo. Albo znajdź jakiegoś chemika, który może wiedzieć co dzieje się z tym środkiem po dacie przydatności.

Moja kapusta też już zebrana, nie są duże, ale pierwszy raz w ogóle są (po tylu próbach :roll:). Niestety po tych deszczach zaczęły pękać, niektóre nawet podgniwać od stojącej w nich wody, więc zdecydowałam się już zebrać i ukisic w beczkach :)
Moje 13 kg satysfakcji ;:138
Obrazek
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1082
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kapusta- biała, czerwona, włoska, brukselka.

Post »

Agnieszko piękna kapustka, ;:333 z moją pekińską problem poniekąd się rozwiązał. Jak zaczęłam wyrywać okazało się, że była z zawartością (małymi ślimaczkami bez muszli). :evil: Wybrałam tylko 6 sztuk i to po obraniu z wielu wierzchnich liści, reszta poszła na kompost.
Reglis23, ja bym tych warzyw i tak nie chciała jeść na Twoim miejscu. Ostatnio pryskałam na tunel cieniówką/ wapnem. Bardzo dobrze wypłukałam zarówno opryskiwacz jak i lancę kilkukrotnie. Kilka dni temu opryskiwacz był w użyciu, z tym, że jak to u mnie opryskiem był wywar ziołowy i co? pierwsze kilka minut leciała biała ciecz, więc nie zdziwię się, że popryskałeś sobie herbicydem.
pozdrawiam Ewa
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Kapusta- biała, czerwona, włoska, brukselka.

Post »

Musiał pozostać jakiś składnik herbicydu. Oprysk po terminie na pewno nie załatwiłby tak roślin. To jest chemia, więc nie zepsuje się tak szybko. Przynajmniej tak mi się wydaje.

Agnieszko jak uprawiasz kapustę? Jest przepiękna. U mnie zawsze liście rosną super, a później główki jakoś nie chcą tak rosnąć. Jak je nawozisz?
Moje muszą dostać oprysk Mospilanem, bo mają mączlika i coś co robi małe dziurki w liściach.
Awatar użytkownika
bodi
100p
100p
Posty: 112
Od: 22 lis 2011, o 08:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Kapusta- biała, czerwona, włoska, brukselka.

Post »

ewikk77no niestety z pekińska tak bywa ,że wybija w kwiat za zimno miała wiosną u mnie jest podobnie ....dużo nie miałem ale połowa z kwiatem.
Pozdrawiam-Bogusław
"Pan pomidor wlazł na tyczkę I przedrzeźnia ogrodniczkę.
Jak Pan może,Panie pomidorze?!"
J. Brzechwa
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Kapusta- biała, czerwona, włoska, brukselka.

Post »

--julian-- pisze: Agnieszko jak uprawiasz kapustę? Jest przepiękna. U mnie zawsze liście rosną super, a później główki jakoś nie chcą tak rosnąć. Jak je nawozisz?
Moje muszą dostać oprysk Mospilanem, bo mają mączlika i coś co robi małe dziurki w liściach.
Julian, bardzo dziękuję. Może to odmiana taka bezproblemowa, a może dużo opadów od kwietnia. Nic szczególnego nie robiłam, zagon pod ziemniaki (którego cześć ostatecznie zajęła kapusta) był nawieziony świeżym kurzakiem i nawet niezbyt starannie przekopany - a do marca był tam trawnik. Zdążyłam zebrać je przed nalotem szkodników, nim znalazły je bielinki, mączlik i inne szkodniki :)
Gdybyś był zainteresowany, to odmiana Express.
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Kapusta- biała, czerwona, włoska, brukselka.

Post »

Agnieszka mam taką samą odmianę jak Ty, jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Pierwszy raz kapusta rośnie tak ładnie, wzrost jest wyrównany i te charakterystyczne spiczaste główki ;:215
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Kapusta- biała, czerwona, włoska, brukselka.

Post »

No i czas pomyśleć o nowym sezonie 2021
W tym roku zaczynam o 2 tygodnie wcześniej niż w ubiegłych latach. Produkcję rozsady do tunelu rozpocznę w przyszłym tygodniu i wysieję 20-30 nasionek odmiany Constable F1. Rozsadę planuję wysadzić w tunelu ok. 1 III. Rozsada będzie doświetlana. Do wczesnej uprawy w gruncie nasionka odmiany Golden Acre i Constable F1 będę wysiewał pod koniec lutego. Zobaczymy czy uda mi się przyspieszyć zbiory.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Kapusta- biała, czerwona, włoska, brukselka.

Post »

Dzisiaj 25 nasion kapusty wczesnej Constable F1 powędrowało na wacik. W pogotowiu 20 pierścieni 6/7cm, jutro zostaną napełnione podłożem do wysiewu AURA. Do końca lutego będę się starał rozsadę przetrzymać w domu a na początku III kapustki trafią do gruntu w tunelu. Oczywiście rozsada będzie doświetlania nawet kosztem pomidorków.
Obrazek

Obrazek
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Kapusta- biała, czerwona, włoska, brukselka.

Post »

Obrazek

Obrazek
Kapusta Constable F1 budzi się do życia.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Kapusta- biała, czerwona, włoska, brukselka.

Post »

Obrazek

To lubię w nasionach holenderskich. Na 26 nasion wyłożonych na wacik wykiełkowało 26! Zobaczymy jak będą dalej rosnąć bo docelowo planowałem posadzić w tunelu tylko 15 sadzonek. Ale jak to mówią od przybytku głowa nie boli.
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Kapusta- biała, czerwona, włoska, brukselka.

Post »

Moje kapusty po pikowaniu :)
Bardzo nierówno kiełkowały, rosną też w różnym tempie.
Obrazek
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”