Rośliny Arkadiusa cz.3

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
Zablokowany
Awatar użytkownika
Arkadius121
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4200
Od: 30 kwie 2011, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Witaj Olu :wit
Moją poprzednią gerberę miałem trzy lata a kwitła i rozrastała się non stop do późnej jesieni co było obwarowane regularnym podlewaniem-nie wolno przesuszać ! i nawożeniem podobnie jak kliwii.Wiosną zmieniam podłoże na próchnicze z dodatkiem spagnum w proporcji 3:1.Stanowisko słoneczne
w przypadku zbyt silnego nasłonecznienia zdejmuję z parapetu i stawiam przy oknie na kwietniku.Życzę powodzenia w uprawie.Pozdrawiam i :wit zapraszam ponownie.
Awatar użytkownika
pingu
1000p
1000p
Posty: 1096
Od: 23 maja 2009, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: aktualnie łódzkie

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Ciekawy wątek z pięknymi zdjęciami. Wszystko rośnie jak na drożdżach ;) Z pewnością będę tutaj często zaglądać. :)
Patrycja Moje doniczkowce
"I have spread my dreams under your feet; Tread softly because you tread on my dreams."
"Rzuciłem rozpostarte sny pod twoje stopy; Stąpaj ostrożnie - depczesz moje sny." W.B.Yeats
Awatar użytkownika
Arkadius121
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4200
Od: 30 kwie 2011, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Grażynko - Olu - pingu

Witam Was Wszystkie pozdrawiam serdecznie :wit i bardzo dziękuję za odwiedziny oraz pozostawiony po nich ślad w postaci miłych i bardzo sympatycznych postów ;:180 ;:196
Szczególnie serdecznie witam mojego nowego Gościa pingu :wit i bardzo dziękuję za komplementy pod adresem moich zdjęć ;:196 pozdrawiam również wszystkich Forumowiczów i Gości i zapraszam do kolejnych odwiedzin.

Zapraszam na kolejne fotorelacje z moich parapetów i komentarze odnośnie niespodzianek w ich hodowli.
Aloes pstry,po kolejnym roku jeszcze bardziej się rozrósł-wydłużyły się jego liście i ledwo mieści się na parapecie.
Myślałem,że choruje bo liście nieco wyblakły i nieco zawinęły się do wewnątrz?Okazało się,że zaczyna po roku kwitnąć po raz drugi a kwitnienie o czym Wszyscy wiedzą niestety osłabia roślinę ;:108
Eszeweria "wyszła" z misy-bardzo się rozrosła,wybujała i niemalże złamał jej się pęd.Musiałem go obciąć pozostawiając 1/3 długości i posadzić samą wolnej misie.Tu zrobiła kolejną niespodziankę bo wyrosła jeszcze większa a z jej boku wypuściła odrost.Jest teraz podwójnie ciężka i w trakcie robienia zdjęć wylądowała na podłodze.Trzeba ją będzie przesadzić do wyższej i głębszej doniczki.
Sansewieria cylindryczna ta upięta w warkocz zaskoczyła mnie swoimi młodymi odrostami,ponieważ okazało się,że to młode też cylindryczne ale krasnoludy-Boncellensis ;:oj Okazało się,że jest urodzaj na krasnale bo dwa młode są już prawie dorosłe a teraz doszły kolejne trzy-nasi znajomi się ucieszą bo lubią krasnale tak jak i ja ;:138

Aloes pstry - Aloe variegata

Tak wyglądał jeszcze rok temu w lipcu po przekwitnięciu,kwitł w kwietniu tego samego roku.

Obrazek

Obrazek

Tak wygląda dzisiaj w trakcie kwitnienia-na razie widoczny krótki pęd z zalążkami pąków kwiatowych.

Obrazek

Obrazek

Na zdjęciu pęd kwiatowy w bardzo dużym powiększeniu.

Obrazek

Eszeweria- - Echeveria

Bardzo wyrosła i nabrała masy-jest stosunkowo ciężka-zdjęcie z góry nie oddaje rzeczywistych rozmiarów bo zrobione jest z dużej odległości.

Obrazek

Na zdjęciu bocznym widoczny młody przyrost-pożółkłe liście u dołu to liście jedne z pierwszych stopniowo zasychające.

Obrazek

Sansewieria cylindryczna - Sansevieria cylindryca

Wypuściła trzy młode odrosty-dwa z jednej i jeden z drugiej jej strony.Te odrosty ku mojemu zaskoczeniu to krasnoludy/Boncellensis ;:oj

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam i zapraszam do odwiedzin :wit
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Sanseweria - myślisz że zostanie krasnoludkiem? Wszystkie nowe przyrosty są niewielkie ale do czasu.
Eszeweria prezentuje się okazale, jak taka żywotna to doczekasz kwitnienia czego życzę oczywiście. ;:108
Miłego weekendowania. :wit
Awatar użytkownika
Arkadius121
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4200
Od: 30 kwie 2011, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Witaj Grażynko :wit
Odrosty,które pojawiły się u nasady zaplecionej sansewierii twister'na pewno urosną-mam nadzieję, że nic im na przeszkodzie nie stanie ;:185 i nie będą krasnoludkami ale
krasnoludami i nie dlatego,że urosną a dlatego, że taka jest ich nazwa wynikająca z tłumaczenia na j.polski-'boncellensis' albo w skrócie-'boncel'.
Dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam :wit
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Dzięki za wyjaśnienie. Pozdrawiam i odpoczynku w weekend życzę. :wit
Awatar użytkownika
Arkadius121
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4200
Od: 30 kwie 2011, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Grażynko - jak zawsze tak i tym razem jesteś niezawodna bo obecna w moim wątku i pozostawiająca po swojej wizycie ślad w postaci sympatycznego i miłego w treści wątku ;:138
Bardzo dziękuję za odwiedziny ;:180 ;:196 i zapraszam do kolejnych.
Wszystkim tzn.Forumowiczom i Gościom,którzy odwiedzili mój wątek w tak gorącym okresie czasu jakim są wakacje i związane z nimi wyjazdy również dziękuję za odwiedziny mimo,że śladu po nich nie zostawili,przy tej okazji pozdrawiam i zapraszam do kolejnych odwiedzin :wit

W dzisiejszym poście z nowości ananas w doniczce.Ucieszyłem się na jego widok w markecie bo takiej owocującej już roślinki jeszcze nie hodowałem.Obawiam się czy podołam jej wymaganiom,chociaż nie są one wcale jakieś wygórowane bo wystarczy im dobre ogrodnicze podłoże,umiarkowane podlewanie i nawożenie.Poza tym słoneczne umiarkowane stanowisko.Przed nami trzytygodniowy urlop i nie wiemy w jakiej kondycji zastaniemy go po powrocie,zwłaszcza,że w tym roku naszymi roślinkami nie będzie się nikt opiekował?
Pozostaje mieć nadzieję,że będzie wszystko ok.
Żyworódka nowością nie jest ale rośnie nam już któreś jej pokolenie i jest już sporej wielkości zdrową roślinką rozsypującą wszędzie swoje rozmnóżki/ukorzenione mini roślinki/.
Gerbera kwitnie po raz drugi w stosunkowo krótkim okresie czasu,tym razem rozwinęło się pięć kwiatów.

Ananas właściwy/jadalny/ - Ananas comosus

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Żyworódka Daigremonta - Kalanchoe daigremontiana

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Rozmnóżki są ukorzenione i wystarczy nawet położyć je na powierzchni ziemi w doniczce a wyrosną z nich nowe roślinki.

Obrazek

Gerbera - Gerbera

To już jej drugie kwitnienie w stosunkowo krótkim okresie czasu.Tym razem zakwitło pięć kwiatów-poprzednio trzy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Zapraszam do kolejnych odwiedzin :wit
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Witam serdecznie.
Gerbera swoim kolorem rozjaśni każdy zakamarek, gratuluje powtórnego kwitnienia, piękna i doceniam jej piękno. ;:108
Ananasa w doniczce nigdy w sprzedaży nie spotkałam, dla mnie nowość ale bardzo atrakcyjna.
Żyworódka dla zdrowia nieodzowna, znam kilka jej zastosowań. Chyba w każdym mieszkaniu była lub jest.
Niech rosną!
Awatar użytkownika
Anetta
1000p
1000p
Posty: 4142
Od: 17 sie 2009, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rypin kuj-pomorskie

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Hej. Ananas? No grubo.
Gerbera nie wiem czy niebyrudniejsza dla mnie niż ten ananas, miałam raz czerwoną przez chwile :oops:
Chylę czoła ;:180
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2596
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Aaaa, no to teraz wreszcie wiadomo skąd sie biorą dzieci-ananaski :D
Gerbera cudowna!!
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4550
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Zażyczyłam sobie ostatnio gerberę z powodu pewnej okazji, ale w kwiaciarni tylko storczyk się znalazł, ale też ciekawy niby zdublowany, ale prowadzony inaczej i ma o 1/3 większe kwiaty od mojego. Dziwne bo mój nie bieduje, może za mało nawożę? Albo nawozy słabe.
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Kolorowo i ładnie, jak zawsze ;:138 . Bardzo ciekawy ten ananas, tyle cudeniek jest teraz do kupienia w centrach ogr., nie to co kiedyś, gdy człowiek fleki zdzierał podczas rejsu po kwiaciarniach w poszukiwaniu czegoś ciekawego.
Awatar użytkownika
Arkadius121
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4200
Od: 30 kwie 2011, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Grażynko - Anetko - Igo - Olu - Basiu

Miło mi gościć Was w moim wątku w tak gorącym dla nas okresie bo i upały na bieżąco,wyjazdy nad polskie morze,jeziora a i pandemia wcale nie odpuszcza-a niech ją wreszcie diabli wezmą :evil: :evil: :evil:

Ja z rodzinką już drugi tydzień na urlopie a dokładniej na objazdówce a nie na wczasach stacjonarnych z wiadomych względów ;:108
Jeździmy tu i tam zatrzymując się na wynajmowanych kwaterach aby przespać się,odpocząć po podróży,nie zapomnieć o Forumowiczach i nazajutrz dalej w drogę.Na nieco dłuższym postoju-sobota,niedziela postanowiłem spłodzić post i wykorzystać do tego materiał przygotowany do opracowania jeszcze w domu przed wyjazdem na urlop.
Staram się jak mogę aby zadowolić Wasze gusta prezentując osiągnięcia moich zielonych podopiecznych i nowości,mimo nieco spartańskich warunków na kwaterze,jaki post z tego wyjdzie ocenicie sami :D
Relację z naszych auto wędrówek odpuszczam sobie - z wyjątkiem ogrodów botanicznych czy arboretów zlokalizowanych ewentualnie po drodze? - ponieważ odwiedzamy miejscowości z których fotorelacje pokazywałem już w wątku podróżniczym."Lubię wracać tam gdzie byłem już" a przy okazji odwiedzać naszych starych dobrych przyjaciół.

Fikus Robusta-Ficus Robusta

Bardzo lubię tę ciekawą roślinę a jeszcze bardziej ją hodować,ponieważ nie ma specjalnych wymagań i wystarczy odpowiednia mieszanka podłoża,w miarę słoneczne stanowisko i regularne po przeschnięciu podłoża podlewanie wodą i nawożenie.
Na zdjęciu fikus naste już pokolenie a ponieważ dobrze im u mnie-nie chwaląc się,rosną jak na drożdżach i rozmnażają się i cieszą naszych przyjaciół i znajomych kiedy dostają je od nas w prezencie.

Obrazek

Obrazek

W wodzie następny ukorzeniający się pęd fikusa a dokładniej odcięty wierzchołek matecznego.

Obrazek

Pokrzywka-Koleus

Rozrosły się do wcale niemałych rozmiarów bo w obwodzie mają:160cm a wysokości 55cm!
Ładnie się prezentują są ozdobą mieszkania ale już nie naszego bo nie mieściły się na parapetach - lecz naszych znajomych,które dostali od nas w prezencie.
Doskonale czują się na stanowisku dobrze nasłonecznionym i przybierają żywe piękne kolory.Pamiętajmy jednak o regularnym obfitym podlewaniu,jeżeli słońce mocno operuje-nie dzieje im się nic poza tym,że niepodlane szybko więdną i mogą być nie do odratowania.
Ponieważ są to moje oczka w głowie i nie wyobrażam sobie nie mieć ich na swoich parapetach,zadbałem o nowe młode rośliny ukorzeniłem w wodzie młode odcięte od matecznych pędy i posadziłem do świeżego odpowiednio przygotowanego podłoża.
Na zdjęciu jedna z nich.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jedna z dwóch kolejnych młodych ukorzenionych pokrzywek.

Obrazek

Grubosz skalny - Crassula rupestris'Commutata'

Grubosze to też moje ulubione roślinki a ich hodowla to sama przyjemność.
Tym razem udało mi się wypatrzeć spośród mnóstwa skalniaków w markecie bardzo ciekawą odmianę,która doskonale nadaje się do obsadzeń w misach.Chucham na nią i dmucham,żeby mi nie padła bo jest wyjątkowo ciekawą odmianą ale co zastanę po urlopie to jedynie Najwyższy wie?

Obrazek

Storczyk - Phalaenopsis 'Elegant Julia'-mam nadzieję,że wujek GOOGLE dobrze rozpoznał?,jeżeli nie proszę o korektę.

Kupiony w markecie po przecenie,był dwupędowym i albo po przekwitnieniu jednego z nich albo uszkodzeniu?,przeceniono go i sprzedano jako jednopędowy.Miałem już prawie,że identycznego jednopędowego ale zauważyłem w nowym istotną różnicę.
Otóż jego kwiaty mają żółto-białe wybarwione warżki a na ich płatkach widoczny jest wyraźny margines oddzielający kropkowany wzór od brzegów płatków.Dla nie wtajemniczonych co to jest warżka wklejam opis budowy kwiatów storczyka.
Mój pierwszy prawie,że identyczny storczyk miał warżki koloru bordo-wklejam zdjęcie.
Hodowla pozornie łatwa albo u mnie nie ma warunków do ich hodowli albo ja nie mam do nich ręki?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mój pierwszy storczyk z warżką koloru bordo.

Obrazek

Portulakaria afrykańska - Portulacaria afra'Variegata'

To już trzecia kupiona przeze mnie roślinka,również do obsadzenia w misach.Pierwsza mimo zapewnionej jej opieki w okresie urlopowym
nie przeżyła-uschła,druga jeszcze rośnie ale mam obawy co do jej dalszej prawidłowej wegetacji?
Jest to wg mnie roślinka wrażliwa na szereg niedogodności.Po pierwsze przesuszać nie wolno,z podlewaniem nawet rzadkim też ostrożnie-bo opadają liście.Zastanawiam się czy nie zalicza się ona do tych roślin,które nie lubią rosnąć w towarzystwie innych roślin.
Zakupioną nową-jeżeli przeżyje do naszego powrotu,postanowiłem hodować w osobnej doniczce i obserwować jej wegetację a może moje podejrzenia okażą się uzasadnione?

Obrazek


Zapraszam i pozdrawiam :wit
Zablokowany

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”