CHOROBY róż - Cz.2

ODPOWIEDZ
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY róż Cz.2

Post »

Nekrozy na pędach wyglądają na uszkodzenia mrozowe, które później się rozwijały. Nie zawsze są dobrze widoczne wczesną wiosną, ale podczas wegetacji już widać ewidentnie gdzie trzeba ciąć.
karolamba
200p
200p
Posty: 292
Od: 30 sty 2019, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębnica Kaszubska

Re: CHOROBY róż Cz.2

Post »

Witajcie! Mam nietypowe pytanie czy to możliwe że róża pachnąca może przestać pachnieć ? Mam drugi rok różę herzogin christina i w tym roku w ogóle nie pachnie. Kwitnie przepięknie, ale zapachu brak. Czy ktoś miał podobną sytuację ?
Tina94
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 4 mar 2020, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolskie

Re: CHOROBY róż Cz.2

Post »

Witam. Mam problem z moimi różami. Do tej pory raczej rosły same tzn. oprócz przycinania nic z nimi nie robiłam. W tym roku coś jest nie tak, na niektórych wystepuje plamistość liści. Opryskałam jakimś środkiem grzybobójczym, ale niewiele to pomogło. Martwi mnie również usychanie pędów mimo tego że wody nie brakuje. Od czego to może zależeć?
Obrazek
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: CHOROBY róż Cz.2

Post »

Róża kupiona "na patataję " przez moją małżonkę, więc nie mam pojęcia co to za odmiana. W każdym razie zwykła krzaczasta żółta. W tym roku coś niezwykłego. Do niedawna zwykłe żółte kwiaty, a od kilku dni zaczęła kwitnąć na biało w różowe kropki. Co za licho?? Wygląda zdrowo.
Awatar użytkownika
FikuMiku
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 606
Od: 19 maja 2020, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: CHOROBY róż Cz.2

Post »

karolamba pisze:Witajcie! Mam nietypowe pytanie czy to możliwe że róża pachnąca może przestać pachnieć ? Mam drugi rok różę herzogin christina i w tym roku w ogóle nie pachnie. Kwitnie przepięknie, ale zapachu brak. Czy ktoś miał podobną sytuację ?
Tak, ja mam. Z no name pnącą czerwoną różą. Przepiękne kwiaty, powtarza kwitnienie pod koniec sierpnia, oczywiście słabiej. W ubiegłym roku pachniała obłędnie, aż odurzająco. W tym ani trochę. Koronawirusa podczas kwitnienia nie złapałam, bo taka sama róża u sąsiadki zza płotu pachniała jak zwykle pięknie i porobiła z kwiatów syropy.

Nie bardzo wiem, o co chodzi z tą zmianą z zapachowej na bezwonną. Wszyscy wokół, łącznie z sąsiadką wmawiali mi, że ubzdurałam sobie ubiegły rok zapachowy :/ Zobaczymy, jak będzie w przyszłym.
Życie jest do chrzanu, co oznacza, że poza wyciskaniem łez może okazać się całkiem smaczne. Fiku Miku Ogrodniku cz. 1
Tylko co ludzkie potrafi być prawdziwie obce.Reszta to lasy mieszane, krecia robota i wiatr. Pelargonioza Fiku Miku cz.1
karolamba
200p
200p
Posty: 292
Od: 30 sty 2019, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębnica Kaszubska

Re: CHOROBY róż Cz.2

Post »

FikuMiku pisze:
karolamba pisze:Witajcie! Mam nietypowe pytanie czy to możliwe że róża pachnąca może przestać pachnieć ? Mam drugi rok różę herzogin christina i w tym roku w ogóle nie pachnie. Kwitnie przepięknie, ale zapachu brak. Czy ktoś miał podobną sytuację ?
Tak, ja mam. Z no name pnącą czerwoną różą. Przepiękne kwiaty, powtarza kwitnienie pod koniec sierpnia, oczywiście słabiej. W ubiegłym roku pachniała obłędnie, aż odurzająco. W tym ani trochę. Koronawirusa podczas kwitnienia nie złapałam, bo taka sama róża u sąsiadki zza płotu pachniała jak zwykle pięknie i porobiła z kwiatów syropy.

Nie bardzo wiem, o co chodzi z tą zmianą z zapachowej na bezwonną. Wszyscy wokół, łącznie z sąsiadką wmawiali mi, że ubzdurałam sobie ubiegły rok zapachowy :/ Zobaczymy, jak będzie w przyszłym.
ufff tzn że nie zwariowałam ;:138 też muszę niestety poczekać do przyszłego roku,ale na ten zapach warto czekać
Awatar użytkownika
ariael
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 31 lip 2018, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY róż Cz.2

Post »

Mam na balkonie różę wielkokwiatową Jalitah. Dotąd rosła bardzo okazale (przezimowała, to jej kolejny sezon), kwitła nieprzerwanie od czerwca i nagle od kilku dni na końcach zielonych pędów (liści) zaczęły pojawiać się brązowe plamy, są coraz liczniejsze i dodatkowo skręcają liście. Mam nadzieję, że ktoś pomoże mi trafnie zidentyfikować tę chorobę i podpowie co należałoby użyć żeby zapobiec dalszemu obumieraniu róży.
Tak to wygląda:

Obrazek

Obrazek
Emi128
200p
200p
Posty: 247
Od: 15 mar 2020, o 16:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: CHOROBY róż Cz.2

Post »

Róża kupiona "na patataję " przez moją małżonkę, więc nie mam pojęcia co to za odmiana. W każdym razie zwykła krzaczasta żółta. W tym roku coś niezwykłego. Do niedawna zwykłe żółte kwiaty, a od kilku dni zaczęła kwitnąć na biało w różowe kropki. Co za licho?? Wygląda zdrowo.
Żółta róża przekwitając blednie, a różowe kropki od deszczu lub podlewania.
Awatar użytkownika
Marta+
200p
200p
Posty: 310
Od: 4 wrz 2016, o 12:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ziemia Przemyska

Re: CHOROBY róż Cz.2

Post »

Różę trawnikową dopadła czarna plamistość. Przyznam się szczerze, że pierwszy raz mam do czynienia z takim czymś. Te balkonowe, w doniczkach, chuchane cały sezon nic nie łapały, Indigoletta pod koniec października i początkiem listopada miała kilka listków na krzyż w plamki.
A tu cały krzew trawnikowej porażony. Choć nie, nie cały... To, co zostało. Bo różę zaatakował gorszy przeciwnik niż czarna plamistość :(
Ale o tym w odpowiednim dziale.
sylwekw
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1195
Od: 18 kwie 2007, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nieporęt pod Warszawą
Kontakt:

Re: CHOROBY róż Cz.2

Post »

Marta+ pisze:Różę trawnikową dopadła czarna plamistość.
Co to jest róża trawnikowa?
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2840
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: CHOROBY róż Cz.2

Post »

:wit
Zgaduję, rośnie na trawniku ;:224
Polecam :)
https://www.youtube.com/watch?v=ZlJP-l7dirw
Pozdrawiam Eugenia
Awatar użytkownika
Marta+
200p
200p
Posty: 310
Od: 4 wrz 2016, o 12:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ziemia Przemyska

Re: CHOROBY róż Cz.2

Post »

Sylwekw, rośnie na trawniku :D
Ja od kilku lat mam róże w donicach na balkonie, a w uprawie tzw. ogrodowej (normalnej) jestem mocno początkująca ;:131

Ebabka, dziękuję ;:196 Opitoliłam resztkę liści, za 2-3 tygodnie spryskam miedzianem, na przedwiośniu też, a w sezonie bardziej przyłożę się do profilaktyki.
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: CHOROBY róż Cz.2

Post »

Co może być przyczyną usychania wierzchołków pędów? Rosną i nagle wierzchołek zanika i muszą wybijać z pąków w kącikach liści. To jakaś choroba, szkodnik, czy niedobór? Żadnych tuneli wygryzionych nie ma. To zdarza się na różnych różach w różnych miejscach ogrodu. Nie wybijają też grube pędy od podstawy krzewów.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”