Słodkie ziemniaki bataty

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4266
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Własna produkcja :D jeszcze kilka ukorzeniam w wodzie a następne wyrastają z bulw :heja
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

No i jak tam u was. Moje ładnie rosną, tu odmiana fioletowa, już pędy zaczynają iść po ziemi:
https://i.imgur.com/7qq20MJ.jpg
https://i.imgur.com/tbu0390.jpg

Za duże zdjęcia./ jokaer

Ale jedna z moich białych odmian rośnie jeszcze szybciej, posadzone później, a już doganiają te fioletowe i pomarańczowe.
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Gdyby ktoś nie widział - tak kwitną bataty:
Obrazek
Stamich
100p
100p
Posty: 103
Od: 3 sie 2018, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Gdybym widział tylko kwiat, myślałbym że to powój. Dzięki :)
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Pierwszy raz mi się zdarzyło, że mi zakwitły. Podobieństwo kwiatu do powoju nie powinno dziwić, batat jest z nim spokrewniony, to taka większa wersja.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4266
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Z batatami w tym roku mi nie wyszło, posadziłam je razem z ziemniakami na redlinach. Rosły słabo i bulwy są bardzo mizerne :|
W przyszłym roku spróbuję wyściółkować ich grządkę, może to im się spodoba :roll:
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

A u mnie wręcz odwrotnie, wyszło bardzo dobrze, na początku filmu widać, jakie będą bulwy, jedna wystaje z ziemi:

https://www.youtube.com/watch?v=2YSddfu0wpQ

Żadne tam ściółkowanie. Dobrze wyhodowane sadzonki dobrej odmiany. Dobre słoneczne stanowisko. Jeszcze nie wykopywałem, zaczekam do przymrozków. Jeśli mogę coś poradzić - najważniejsze jest to, żeby było jak najwięcej bezpośredniego słońca, najlepiej przez cały dzień. To są rośliny, które najlepiej czują się w pełnym słońcu, które nagrzeje ziemię, więc wybierać stanowiska odsłonięte, ale w miarę możliwości zaciszne. Podlewać dopiero wtedy, gdy zwiędną liście, ciepłą wodą, także po liściach, najlepiej po południu.

Te, które widać tutaj: https://youtu.be/2YSddfu0wpQ?t=136 najlepsza odmiana na nasz klimat. Tak urosły od połowy czerwca do dziś (fioletowe widoczne na początku filmu były hodowane w doniczkach od kwietnia). Ale bulwy są nieco mniejsze od fioletowej odmiany. Nieco gorzej rośnie chyba ta najpopularniejsza pomarańczowa odmiana, albo to wina kiepskich sadzonek - tego do końca nie wiem. Na filmie widać jeszcze jedną odmianę - tą z drobnym liśćmi, jak się wydaje, rośnie u nas całkiem źle, ale zobaczymy jakie bulwy będą w ziemi, sklepowe były ogromne.

P.S. jak przechowujecie bulwy? W anglojęzycznych poradnikach każą zawijać w gazetę i trzymać w temperaturze 13-15 stopni, w ciemności. Lub nawet lepiej - najpierw trzymać w wysokiej temperaturze około 30 stopni i wilgotności 95% przez tydzień, a potem dopiero do chłodniejszego miejsca - wtedy skóra staje się grubsza i bulwa lepiej się przechowuje.
Awatar użytkownika
Aquaforta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1105
Od: 26 cze 2012, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Skusiłam się po raz pierwszy w tym roku, posadziłam bulwy w wielkich donicach z kompostem. Nic nie wyrosło, pewnie było pryskane przeciw kiełkowaniu :(
Napiszcie proszę, czy w jakimś markecie są aktualnie bataty nadające się do kiełkowania? Może ktoś spraktykował już i wie, że coś wyrasta lub przeciwnie, nic nie da się wyhodować?
Pozdrawiam i dziękuję ;:180
Pozdrawiam
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Da się wyhodować, moje na wolnym powietrzu dały takie bulwy:

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Nie sadzi się bulw, to nie kartofle. Te z marketu kiepsko kiełkują, ale ja też miałem tylko takie. Teraz będzie ze swoich. Nigdzie nie kupisz nie konserwowanych bulw, co nie znaczy że nic się nie da zrobić.
maniek19
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 3 cze 2020, o 18:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Uprawa batatów

Post »

Witam. Skąd wziąć bataty do posadzenia? Czy mogę pierwszy raz kupić w sklepie i wyrosną a potem z tych rozmnożonych sadzić kolejne i kolejne?
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa batatów

Post »

Możesz. Ale sklepowe bardzo słabo kiełkują, trzeba mieć szczęście. Jeśli taką kupioną wsadzisz do ziemi albo do wody to 99% szans że nic z tego.

I nie sadzi się bulw tylko robi się nowe sadzonki z młodych pędów. Do ziemi możesz i owszem posadzić ale tylko po to, żeby pozyskać młode pędy na sadzonki
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4266
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa batatów

Post »

maniek19 pisze:Witam. Skąd wziąć bataty do posadzenia? Czy mogę pierwszy raz kupić w sklepie i wyrosną a potem z tych rozmnożonych sadzić kolejne i kolejne?
Ja kupiłam w sklepie zdrowe, nieuszkodzone bataty, w woreczku foliowym położyłam na parapecie, słońce i wilgoć przyspieszą pojawienie się nowych pędów. Wtedy woreczek zdejmę i włożę bulwę do pojemniczka z wodą. Szybko wypuści korzenie i pędy, więc zacznę odrywać sadzonki, bardzo łatwo ukorzeniają się w wodzie albo od razu w ziemi.
Z 1-2 bulw można uzyskać kilkanaście sadzonek. Powodzenia w uprawie :wit
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

aria

Niedawno w tv w Galileo pokazywali ziemniaki uprawiane we Francji podobno najsmaczniejsze na świecie.Zapomniałam jak się nazywały.Ludziska zjeżdżali się na wykopki żeby pomóc zbierać i taniej sobie kupić.Najdroższe na świecie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”