Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Trzeba dodać, bo perlit może być ale jest go po prostu za mało.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
nowy2507
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 14 cze 2020, o 21:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Mogę poczekać do środy? (Wtedy by przyszła do mnie paczka z perlitem) Czy muszę szukać na miejscu gdzieś perlitu? Zbytnio nie wiem gdzie mógłbym go dostać bo w marketach nie ma nigdzie..
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Zamiast perlitu może być żwirek kwarcowy dostępny w praktycznie każdym sklepie akwarystycznym, który spełnia to samo zadanie, a nawet jest nieco lepszy. Oczywiście możesz też poczekać parę dni na ten perlit.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
nowy2507
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 14 cze 2020, o 21:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Właśnie ściągałem kamienie i sprawdzałem jeszcze raz poziom wilgotności ziemi a tutaj nagle zauważyłem coś takiego, czy to jakaś zwykła muszka czy jednak szkodnik?
https://imagizer.imageshack.com/img922/4456/jBiZYX.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Raczej to drugie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
nowy2507
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 14 cze 2020, o 21:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

W takim razie jaki?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Sorry, poprawka pierwsze - jakaś niegroźna muszka. Nie każdy owad musi oznaczać szkodnika.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
nowy2507
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 14 cze 2020, o 21:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Udało mi się dostać doniczkę mniejszą ale niestety jest głębsza, dosypalem więcej keramzytu i dodałem więcej perlitu do ziemi żeby była większa przepuszczalność, przy najwyższej dracenie konieczne było wymycie ziemi produkcyjnej pod wodą, nie dało się w całości usunąć starej ziemi, korzenie były w porządku. Nadmiar wody odsaczylem ręcznikiem papierowym i postawiłem ją na nim na jakąś chwilę kiedy zajmowałem się dwiema pozostałymi. Moje pytanie brzmi czy czekać teraz kilka dni z podlaniem dopóki korzenie dracen przeschną czy takie zmoczenie nic im nie dało? Przypomnę że przy bryłę korzeniowej największej draceny pozostało trochę ziemii.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Dracena to sukulent, więc po przesadzeniu lepiej odczekać parę dni z podlewaniem, zwłaszcza jeśli potraktowałeś korzenie obficie wodą.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
nowy2507
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 14 cze 2020, o 21:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Myślę, że poczekam do soboty co najmniej z tym podlewaniem, podobno lepiej roślinę przesuszyć niż przelać, dzięki za pomoc!
roslinka_55
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 cze 2020, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Witam wszystkich, poczytałam trochę na forum, ale nigdzie nie widziałam takich plam jak na mojej roślinie. Jest to stosunkowo nowy zakup, więc nie jestem pewna co może być przyczyną tych plam, wolę zasięgnąć opinii fachowców niż "leczyć" na ślepo.

W poniedziałek po zakupie Dracena została przesadzona do nieco większej doniczki z drenażem, ziemia uniwersalna (jest w niej perlit, keramzyt i włókna kokosowe) z nawozem Osmocote Exact 8-9m. Przy przesadzaniu nie zauważyłam nic niepokojącego w bryle korzeniowej, szkodników też nie ma. Stała 1,5 m od okna i przy telewizorze, ale przestawiłam ją pod okno żeby miała więcej światła. Podlewam ją wodą z czajnika z filtrem i zraszam co drugi dzień. Końcówki też nie wyglądają ciekawie a w pokoju wilgotność powietrza jest na poziomie 60-65%, więc nie wydaje mi się za mało. Tych plam jest niewiele, ale zaczęły się pojawiać na drugi dzień od zakupu, więc bardzo szybko, dodam jeszcze, że w doniczce są dwie Draceny.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Zdjęcie mniejszej
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zdjęcie większej
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Odpuść sobie spryskiwanie liści, nic nie daje oprócz zmycia kurzu. Wilgotność powietrza jest jak najbardziej w porządku, draceny są w stanie przetrwać nawet przy nieco niższym poziomie. Końcówki liści i tak mogą przesychać.

Zrób oprysk preparatem grzybobójczym, odetnij liść albo przytnij liść z drugiego zdjęcia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
nowy2507
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 14 cze 2020, o 21:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Cześć, już wcześniej pisałem o moich przygodach z Dracena ale przypominając kupiłem ją w markecie budowlanym, przesadziłem ale doniczka okazała się za duża i ziemia mało przepuszczalna, potem znów przesadziłem i dosypalem większą ilość perlitu i keramzyt na dno doniczki. Podlałem ją raz kilka dni po przesadzeniu. Podczas przesadzenia musiałem użyć wody żeby usunąć starą glebę produkcyjną. Teraz zauważyłem że liście zaczęły się robić takie jak na zdjęciach i gubi je dosyć często. Załączam zdjęcia jak to wygląda. Czy to chodzi o przelanie? Dosłownie podlałem ją tylko raz po tym przesadzeniu, przed przesadzeniem odrobinę jak stała jeszcze w doniczce produkcyjnej. Co ciekawe ta najwyższa Dracena nie ma aż tak chorych liści, przy drugim przesadzaniu średnia dracena której liście widać na zdjęciach posiadała kilka pustych korzeni wiec je odciąłem i posypałem cynamonem. Przesadzałem ją jakieś dwa tygodnie temu.
https://imagizer.imageshack.com/img923/4604/hY59P1.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img923/4949/qLKZQp.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img923/4333/UpDFDf.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img924/1319/aingwX.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”