Rdza i inne choroby gruszy

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
boru
50p
50p
Posty: 92
Od: 28 lut 2015, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czarne liście na gruszy

Post »

wyciągam z szafy ten temat ponieważ u mnie było to samo w poprzednim roku. Też nie wydaje mi się, że to zaraza ogniowa.
Co do podlewania to mogę mieć kłopot bo nawadnianie trawnika działa tam a nie chcę znowu trawy przesuszyć.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Czarne liście na gruszy

Post »

Nie ma zdjęcia, ale jeśli podobnie jak na wstępie postu, to wygląda na złe warunki.Zaraza ogniowa inaczej wygląda. To zbyt wilgotny stale grunt, wysoki poziom wody gruntowej.Grusze wymagają przepuszczalnych dobrze odprowadzających wodę i ciepłych gleb.Na twoim nawadnianym trawniku widocznie jej niedobrze, bo może być jeszcze to nawadnianie pogarsza i tak niezbyt dobre warunki.Nie wszędzie drzewa owocowe dobrze rosną, szczególnie nowe odmiany są wrażliwe na nieodpowiedni typ gleby.
Gringot
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 20 kwie 2020, o 00:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: GRUSZA - porażone liście, grzyb? co robić?

Post »

Dzień dobry,

Zaobserwowałem na swojej gruszy dziwny żółty nalot na spodzie liścia, co to może być? Dodatkowo liście dziwnie się zwijają. Jak temu zapobiec?


Obrazek

Obrazek

Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: GRUSZA - porażone liście, grzyb? co robić?

Post »

Szpeciel? Wzdymacz?
Pozdrawiam! Gienia.
Gringot
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 20 kwie 2020, o 00:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: GRUSZA - porażone liście, grzyb? co robić?

Post »

genia1230 a czy wiesz może jak to zwalczać?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: GRUSZA - porażone liście, grzyb? co robić?

Post »

Musisz poszperać w necie, szpeciela miałam tylko na orzechu włoskim ale z nim nie walczyłam. To roztocze - o ile trafiłam z diagnozą, ciężko się go pozbyć.
Pozdrawiam! Gienia.
lgrom
200p
200p
Posty: 349
Od: 18 gru 2016, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: KNS

Re: GRUSZA - porażone liście, grzyb? co robić?

Post »

Teraz w sadach stosują po kwitnieniu Ortus 05 SC
Megi80
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 maja 2020, o 16:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zwijajace sie liscie gruszy konferencji

Post »

Dzień dobry, bardzo proszę o radę, jestem zupelnie poczatkujaca, dlatego proszę o wyrozumiałość ;) okolo miesiac temu posadzilam drzewka owocowe. Ostatnio na gruszy zauwazylam ze jej liscie sie zwijaja, nie zaobserwowalam przebarwien i plam. Co moze jej byc? Jak jej pomoc? Zalaczam zdjęcia, to grusza konferencja. Dodam ze ostatnie noce to temperatura w dzien 16-18 a w nocy 2 stopnie. Będę wdzięczna za Wasze porady i pomoc. Pozdrawiam serdecznie.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
lgrom
200p
200p
Posty: 349
Od: 18 gru 2016, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: KNS

Re: Gruszka 'Konferencja '- choroby

Post »

Oprysk dolistnie fosforem plus florowit uniwersalny.
Bolekr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 maja 2020, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zaraza ogniowa gruszy

Post »

Witam wszystkich. U mnie też podobne objawy na gruszy . Końcówki liści robią się czarne i kruszeją. Czy to może być zaraza ogniowa? Pędy są w dobrej kondycji i kwiatostany też. Pozdrawiam

Obrazek
grosiun
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 cze 2020, o 13:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

grusza

Post »

Witam Szanownych Forumowiczów. To mój pierwszy post i niestety w paskudnej sprawie.
Moja grusza cierpi jak na zdjęciu. Dwa tygodnie temu zauważyłem pomarańczowe kropki jak i rok temu - stwierdziłem, że rdza gruszy i opryskałem, zarówno gruszę jak i inne drzewa owocowe (jabłonie, śliwa, czereśnie, winogron, pomidory, słoneczniki, fasolę) miksturą 5-ciu środków: na grzyby (syllit 65 WP + RidomilGold MZ + miedzian) oraz na szkodniki (NEXT PRO i BULLDOCK 025 EC). Na szkodniki dodałem, bo mi "szmyca" (jak to mój syn mówi), siedziała na jabłonkach i jakieś inne muchy przyssane do fasoli.
No i ze dwa dni po oprysku zobaczyłem, że na liściach pojawiły się czarne plamy jak na zdjęciach i z dnia na dzień postępują.
Czy widzimy na zdjęciach dwie różne choroby? I te czarne plamy to co to za choróbsko i czym to pryskać?
Mam w zanadrzu: signum 33 WG, Cabrio Duo 112EC, Mythos 300 SC, Siarkol Extra 80 WP, Syllit 65 WP, RidomilGold MZ 67,8 WG, MIEDZIAN.
Będę wdzięczny za info - chyba muszę działać szybko, bo te czarne plamy postępuję i ich przybywa.
Grusza ma półtorej roku (po zasadzeniu), drugi raz kwitła, ale owoce miała/ma w tym roku po raz pierwszy. Czyli sadzona na jesień w roku 2018.
Oto zdjęcia:
Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Tak, to rdza gruszy i ta druga choroba to trudno zdiagnozować - bo drobne ciemne plamki wskazywałyby na parcha. Z kolei brązowe czubki liści na brunatną polamistość , ale liście się nie zwijają. Zresztą, co by to nie było wystarczy oprysk SCORE 250EC. To środek systemiczny i wchłania się, krąży z sokami. Rdza oczywiście z liści nie zniknie, ale nowe przyrosty będą już czyste. Poza tym score działa wyniszczająco na parcha.
Pozdrawiam! Gienia.
Erica1970
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 cze 2020, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

Witam serdecznie. Jestem nowym użytkownikiem forum - Dzień dobry :) Moje drzewko zachorowało :( Czy mógłby ktoś zidentyfikować tą chorobę podać na nią antidotum. To jest młode drzewko i nie chciałbym go zniszczyć. Dopiero co grad zniszczył liście, a teraz ta choroba :(

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”