Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców cz.1

Drzewa owocowe
Zablokowany
diamond
50p
50p
Posty: 55
Od: 30 maja 2018, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

--julian-- pisze:A dlaczego nie mogą się zawijać na tym pręcie? Prędzej czy później i tak się owiną, bo nie dasz rady tego upilnować. :wink: Tnij późną zimą, żeby nie przemarzły, jeśli przyjdą zimą duże mrozy.

Moja aktinidia ma aktualnie już prawie metrowe przyrosty (niektóre). Zaczyna kwitnąć.
Wydawało mi się, że później jeżeli się chce puścić to na drutach i T jak się owinie to nie da się tego kołka wyjąć.

Nie do końca wiem co miał autor na myśli Dr hab. Piotr Latocha.
Unikać owijania się silnych pędów jednorocznych w pierwszych latach wokół tyczek (mocować jednak sukcesywnie pędy do tyczek) a później do drutów.
Ukierunkowanie rzędów mam północ-południe. Jedynym na ten moment największym "ale" jest to, że nie ma osłon. Stąd właśnie obawa, że te liście reagują na wiatry (zwłaszcza jak napisałem wiało ostro 2 dni i lało).

Mam plan jednak awaryjny. Wywalę te maluszki bo udało mi się trafić na takie okazy jak na zdjęciu. Na razie stroją na zewnątrz i w pewnym sensie się "hartują". Do tej pory stały w ogromnym namiocie i wystawienie ich od razu na wiatr chyba mogło by je zszokować.

Obrazek
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

Jak owinie kołek to będzie ciężko go wyjąć. Ja mam metalową kratownice, więc tych pędów tam nie ruszam już, jedynie zimą robię cięcie.
Te małe sadzonki zostaw też. Na przykład posadź je na zmianę z tamtymi dużymi. Dzisiaj zrobię zdjęcie sadzonki posadzone rok temu. :wink:
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

Moje aktinidie ostrolistne mają tysiące pączków kwiatowych, dzisiaj rozwinęły się pierwsze trzy kwiaty.

Obrazek Obrazek
mirass
100p
100p
Posty: 150
Od: 12 sie 2019, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ok. Jasła
Kontakt:

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

Otrzymałem w prezencie dwa krzaczki Atikindi - odmiana Lucy i odmiana dr Szymanowski. Mam jeszcze miejsce na jedną odmianę. Jaką dobrać żeby możliwie najlepiej się zapylały i żeby dała sobie radę w naszych warunkach?
momoko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 11 sty 2020, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

mirass pisze:Otrzymałem w prezencie dwa krzaczki Atikindi - odmiana Lucy i odmiana dr Szymanowski. Mam jeszcze miejsce na jedną odmianę. Jaką dobrać żeby możliwie najlepiej się zapylały i żeby dała sobie radę w naszych warunkach?
Lucy to żeńska ostrolistna, dr Szymanowski to aktinidia pstrolistna i teoretycznie dwupienna więc powinna dać sobie radę sama. Jeśli masz miejsce na jedną roślinę to wybierz zapylacz do Lucy - męski np. Weiki.
marcin-d
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 7 lut 2014, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielonki

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

Senior pisze:Moje aktinidie ostrolistne mają tysiące pączków kwiatowych, dzisiaj rozwinęły się pierwsze trzy kwiaty
U mnie też tysiące kwiatów, ale obawiam się że to za późno żeby owoce zdążyły dojrzeć. W zeszłym roku kwitła wcześniej a owoców było co kot napłakał.

Ale zauważyłem dziś że trzmiele uwielbiają kwiaty aktinidi - jest ich kilkadziesiąt!
mirass
100p
100p
Posty: 150
Od: 12 sie 2019, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ok. Jasła
Kontakt:

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

momoko, dziękuję za odpowiedź. Rozjaśniło mi to sytuację. Jeszcze się zastanawiam czy nie dosadzić dodatkowej żeńskiej, którą może zapylić Weiki, ale już i tak będzie ciasno.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

Aktinidie dopiero teraz zaczynają kwitnąć, mają opóźnienie dwutygodniowe z powodu pogody

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 636
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

Żeby, u mnie wciąż pąki. Nawet jak nie zrzuci zawiązków to szans na owoce w tym roku raczej nie ma.

Obrazek
Obrazek
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

U mnie już przekwitła chyba. Nawet nie wiem. Wnioskuję to po tym, że nie słyszę już tam pszczół :lol:
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

phantom dlaczego nie widzisz szans na owoce?
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 636
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

Za mało czasu, mam drugą połowę czerwca, zanim zakwitnie i zawiąże owoce będzie początek lipca, a w październiku u mnie już bywa chłodnawo.
berthold61
200p
200p
Posty: 447
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

Owoców do jedzenia nie będzie to fakt ale jako żywopłot jest rewelacyjny lepszy niż wiąz syberyjski czy jak inaczej nazywają Turkmeński.
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”