Truskawki - cz.5

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Julcik
50p
50p
Posty: 81
Od: 19 sie 2019, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Truskawki - cz.5

Post »

Haha, Telimenka :D Chyba się przeziębiłam, bo pogoda dziś u mnie zdradliwa. Niby w słońcu bardzo ciepło, ale po południu zaczęło wiać.
Truskawki w tym roku wysiałam, tak przy okazji, i pewnie nie będzie owoców, ale ciekawy eksperyment przynajmniej sobie zrobię :)
Awatar użytkownika
MENA515
500p
500p
Posty: 558
Od: 9 mar 2010, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Truskawki - cz.5

Post »

Kochani, dostałam wczoraj 100 sadzonek truskawek hanoye i dukat. Truskawki mają kwiatuszki i owoce. Będą sadzone jutro. Czy po posadzeniu powinnam je ściąć? Boję się że sadzone w trakcie owocowania bardzo się osłabią. I czy agrotkanina 100g będzie dobra by je wyściółkować, czy np wystarczy sama słoma?
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Truskawki - cz.5

Post »

Dostałaś młode krzaki (sadzonki) czy może starsze?

Możesz je posadzić na agrotkaninie albo wyściułkować słomą. Zrób jak Ci wygodnie.

Jeśli chcesz żeby krzaczki lepiej się przyjeły i rozrosły to wystarczy obciąć kwiaty i owoce. Liście ścinamy dopiero w lipcu.

Wszystko zależy też od tego czy są w doniczkach czy z gołym korzeniem.
Pozdrawiam Paweł
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Truskawki - cz.5

Post »

Liści nie ścina się, chyba że są chore. Po co osłabiać roślinę i wyciać coś co jest zdrowe?
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - cz.5

Post »

Sadziłam podobne truskawki w maju i dały radę. Po posadzeniu owoce i rozwinięte kwiatki uszczypnęłam, ale następne kwiatki jak się pojawiły to zostawiłam i trochę owoców dojrzało. Przesadzałam z własnego poletka od razu na przygotowane drugie poletko, ze sporą bryłą korzeniową, po obfitym deszczu. Więc może to ich uratowało. Obserwuj po posadzeniu, to zależy w jakim tempie nabiorą wigoru (na początku oklapną)i czy jeszcze pojawią się kwiatki. Na słabszych sadzonkach zalążki kwiatowe same obeschną.
Awatar użytkownika
MENA515
500p
500p
Posty: 558
Od: 9 mar 2010, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Truskawki - cz.5

Post »

brodus pisze:Dostałaś młode krzaki (sadzonki) czy może starsze?
Wszystko zależy też od tego czy są w doniczkach czy z gołym korzeniem.
Dostałam młode krzaki. Liście ładne i zielone. Korzeń goły, stoją w wodzie. Jutro je posadzę, uszczknę owoce i porządnie podleję.

Bardzo dziękuję Wam za rady. Trzymajcie kciuki :)
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - cz.5

Post »

MENA515 U mnie w maju okazało się, że akurat w miejscu gdzie rosną trzy letnie truskawki musimy zrobić większy przejazd na budowę. A że w maju nie było innych pędów, oprócz takich co się jesienią ukorzeniły i już kwitły to pomyślałam, że je odsadzę na zasadzie co będzie to będzie. Wszystkie się przyjęły, a do następnego roku rozrosły się spore krzaczki i pięknie owocowały. Niech Ci szczęście sprzyja - trzymam kciuki ;:333 .
Esmeralda2020
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 maja 2020, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - cz.5

Post »

Dzień dobry Wszystkim :)
Przeszukałam zasoby internetu i nie udało mi sie dopasować tak w 100% objawów na moich truskawkach do konkretnej przyczyny. Mam trochę sadzonek Albion i Monterey na tarasie (ekspozycja pd-zach, trochę taka "patelnia") i coś im jest jak na zdjęciach. Zasadzone 2 tygodnie temu i od kilku dni symptomy tylko postępują. Mam kilka skrzynek z innej dostawy i tam takich problemów nie ma. Doradźcie, proszę ;:174


Obrazek

Obrazek
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - cz.5

Post »

Esmeralda2020 Może mają słabszy korzeń i nie przyswajają wystarczająco składników odżywczych albo brak pożywienia w ziemi.
Esmeralda2020
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 maja 2020, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - cz.5

Post »

Telimenka Ziemia była świeżo kupiona i sadzonki z innej dostawy na razie radzą sobie dobrze. Czy w takim razie spróbować te niszczejące posadzić jeszcze raz w innej skrzynce z inną ziemią, czy zrobić coś innego?

pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Smerfy
100p
100p
Posty: 193
Od: 18 kwie 2020, o 14:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kalety ( woj. Śląskie )

Re: Truskawki - cz.5

Post »

Dokładnie to samo ja miałam :D
Nie wiem czy Telimenka pamięta ale mnie też podpowiadała.
Przestałam podlewać. Uspokoiło się.
Jedna sadzonka nie przetrwała. Druga ledwo zipie ale żyje. Pozostałe wypuściły nowe liście i chyba jest ok.
Teraz prawie codziennie pada więc znowu nie wiem co z tego będzie. Masakra. Ale dopiero się uczę.
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - cz.5

Post »

Smerfy Miło mi,że udało mi się pomóc. To dobry znak jak wypuszczają nowe liście ;:333 . Twoje rosną w gruncie i na pogodę nie ma rady. Możesz zrobić rowki w międzyrzędziach, aby nadmiar wody spływał możliwie dalej od korzeni. Tym sposobem ziemia wokół krzaczków szybciej się osusza. A jak przewlekłe opady miną to rowek wyrównaj.
Esmeralda2020 Zakładałam, że jak w doniczkach rosną to raczej nie przelane, chociaż i to może się zdarzyć i źle wpłynąć na rozwój jak w przypadku u Smerfy. Pozatem zobacz jaki skład miała ziemia, czy był tam nawóz. Truskawki w doniczkach mają małą powierzchnię do wykorzystania, więc potrzebują systematycznego dożywiania.
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Truskawki - cz.5

Post »

Obrazek

U góry zdjęcia truskawki z moich sadzonek sadzonych w IX.2019 bez agro.
Co trochę walczę z zielskiem.
Na dole truskawki z sadzonek frigo sadzone na koniec IV.2019, czyściutkie bez zielska. Szybciej zaczeły rosnąć bo dzięki czarnej agro ziemia była cieplejsza.

Obrazek
Na truskawkach z sadzonek frigo masa kwiatów. Widzę już w wyobraźni masę czerwonych truskawek.

Jest już tak sucho że dziś musiałem podlać krzaku.
Pozdrawiam Paweł
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”