Grubosz - bonsai, cięcie,formowanie,ratowanie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Magda0305
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 22 maja 2020, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - bonsai, cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

Dzięki wielkie, pochwalę się jak go już przesadzę :D Do usłyszenia/zobaczenia za dwa tygodnie !
Awatar użytkownika
Sukulencik36
200p
200p
Posty: 384
Od: 3 gru 2019, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Grubosz - bonsai, cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

Mój grubosz wygląda tak, formuje go już kilka lat :D usuwam nowe listki,aby się za bardzo nie zagęścił :)
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - bonsai, cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

Twój grubosz jednak wymaga przycięcia, masz długie łyse łodygi.

Druga sprawa wywal osłonkę i postaw na podstawce.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Sukulencik36
200p
200p
Posty: 384
Od: 3 gru 2019, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Grubosz - bonsai, cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

Powiem ci ze to zależy od gustu, ma swój urok, ale może faktycznie obetnę,chociaż mi szkoda :p on już kilka lat jest w tej osłonce ;) jakoś cały czas zapominam wymienić donicy :roll:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - bonsai, cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

Tyle lat w tym samym podłożu? Nic dziwnego, że stan rośliny nie jest idealny, zdrowa roślina właściwie pielęgnowana powinna mieć o wiele więcej liści. Twój ma bardzo ich mało. Młode rośliny powinno się przesadzać max co 2 - 3 lata. Trzymanie w osłonce to pierwszy krok do zalania. Korzenie muszą oddychać. Zaczynając od bardzo przepuszczalnego podłoża do postawienia doniczki na podstawce.
Trzymasz go prawidłowo na słonecznym parapecie?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Sukulencik36
200p
200p
Posty: 384
Od: 3 gru 2019, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Grubosz - bonsai, cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

On ma jakieś 13-15 lat :roll: z początku wymieniałam podłoże,później dosypywałam ziemie,stał w starym domu na oknie zachodnim, teraz w nowym domu na południowym, dziś ziemię wymieniałam bo oderwałam/rozdzieliłam od niego dużą sadzonkę ;)
Podcięłam mu te łyse badyle wygląda lepiej :)
A że mało liści, on tak zawsze miał :roll: przez to mi się tak podoba ;) no i sama też mu usuwałam liście które mi przeszkadzały :roll: chciałam stworzyć coś w rodzaju bonsai ;)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - bonsai, cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

15 lat? To w tym wieku powinien być o wiele większy. Twój jest po prostu zaniedbany. Brak wymiany podłoża raz na przynajmniej 2 - 3 lata, trochę nawozu, itd.
Mało liści to nie jest dobrze, bo im mniej ich, tym słabszy proces fotosyntezy i roślina miernie się rozwija.

A jeśli chodzi coś w stylu bonsai, to ja swoje w czymś takim prowadzę:

viewtopic.php?p=6180868#p6180868
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Sukulencik36
200p
200p
Posty: 384
Od: 3 gru 2019, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Grubosz - bonsai, cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

Ładne, mój ma ok 50cm wysokości , ma dość grubą łodygę, nie uważam że jest zaniedbany. Dostaje nawóz do roślin zielonych od wiosny do jesieni tak gdzies do czterech razy na miesiąc. Teraz wygląda dobrze, gdy się przeprowadziliśmy w pewnym momencie zaczął marnieć. Schły mi liście itd
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - bonsai, cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

Zdrowy grubosz nie ma raptem po 3 - 4 liście na łodydze.
Druga sprawa, sukulentów nie nawozimy tak często. A jedynie najwyżej 2 razy w miesiącu i to najlepiej nawozem do sukulentów, który ma obniżony poziom azotu. Stosuje się połowę zalecanej dawki.
Obawiam się, że Twój może być przenawożony - podłoże, które dawno nie było wymieniane jest po prostu zbyt zasolone, skutkiem czego również może być też słaby wzrost, jak u Ciebie.
Wybacz, ale Twój grubosz jakby nie patrzeć nie wygląda zdrowo.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Sukulencik36
200p
200p
Posty: 384
Od: 3 gru 2019, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Grubosz - bonsai, cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

Nie mam co wybaczać,bo nie czuje się urażona :) może się ocknie trochę gdy jest już na tym oknie południowym ,zauważyłam że ma w jednym miejscu więcej listków,na tym oknie jest od ok 2 miesięcy. Wcześniej stał na oknie północnym w nowym domu,zanim postawiłam go we właściwym miejscu. Więc myślę że będzie dobrze ;)
Karolina31
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 31 maja 2020, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - bonsai, cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

Cześć. 2 lata temu dostałam szczepke grubsza, już ukorzeniona. Nie znam się kompletnie na kwiatach. Moje grubosze- mam dwa rosną jak na razie tylko w górę. Co powinnam zrobić żeby zaczęły się rozgałęziać? Nie przelewam ixh, czekam aż ziemia przeschnie, pół roku temu przesadzam je do nowych doniczek i wymieniałam podłoże. Średnio co dwa dni obkrecam je żeby się nie wyginały. Czy powinnam je jakoś przyciąć? Jakies 2 miesiące temu na próbę ulamalam czubek jednemu z nich w nadziei że może się rozgalezi, czubek się ukorzenil i rosnie, a miejsce gdzie go ulamalam ładnie odroslo, ale dalej rośnie tylko w górę. Tak jak mówię nie znam się na nich, więc przyjmę wszelkie rady. Stoją na oknach wschodnich więc pewnie mogą mieć za ciemno?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - bonsai, cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

Twój grubosz jest ewidentnie wyciągnięty. Sam mam wystawę wschodnią, ale nie jest to optymalne rozwiązanie. Najlepsza jest południowa i na takiej wystawie powinny być uprawiane te rośliny. W obu przypadkach oczywiście mówimy o parapecie.
W przypadku wschodniej wystawy dobrze jest trzymać od późnej jesieni do końca lata na zewnątrz po uprzedniej aklimatyzacji. W okresie jesienno-zimowym wymagają zimowania w niskiej temperaturze powyżej zera.
Druga sprawa to podłoże, powinno być mocno przepuszczalne czyli stosunek ziemi do sukulentów i żwirku nie powinien być większy niż 1:1.
Na podłożu widzę perlit czy są to wytrącone sole wapnia - podlewasz twardą wodą? Musi być miękka.
Ostrożnie też z nawozem, nie częściej niż co 2 tygodnie połową zalecanej dawki.
Grubosze łatwo się krzewią, ale muszą mieć dużo słońca.

Doniczka jest z odpływem?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Marlena2F19
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 cze 2020, o 11:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - bonsai, cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

Witam :)

Jestem nowa na tym forum.

Kilka lat temu dostalam grubosza, ktory byl wtedy malutki. Z czasem bardzo sie rozrosl, probowalam go delikatnie przycinac, ale bez wiekszych efektow.

W tym momencie jest mocno rozgaleziony, najbardziej nie podobaja mi sie wygiete w dol pedy, z ktorych w gore ida mlode galazki.

Czy da sie je przyciac/ skrocic bez szkody dla rosliny? I czy nowe galazki na pewno nie zaczna rosnac w dol?

Pozdrawiam,
Marlena
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Pisownia! Proszę używać wszystkich polskich liter/mod.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”