Dalie wymagania,problemy - cz.4

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Może nie będzie aż tak źle :wink: w ubiegłym roku miałam dokładnie taka samą sytuację wysadziłam dalie wprost do ziemi i cały maj praktycznie lało, jak przestało padać to co, wyszło z ziemi ogryzły ślimaki , dopiero gruba warstwa granulek pomogła. Dalie wyszły z ziemi kwitły faktycznie późno i nie wszystkie, ale przetrwały :D W tym roku też dopiero wyłażą z ziemi , bo jakoś zimno było do tej pory:D
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16034
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Mam to samo. Sadzone miesiąc temu dopiero wyłażą z ziemi, a i tak nie wszystkie.
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3240
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Zbyt wczesne sadzenie dalii do nie nagrzanej ziemi nie przynosi dobrych efektów. Lepiej poczekać na cieplejszy czas - dalie nie pozostają wówczas za długo w ziemi w oczekiwaniu na sprzyjające warunki do kiełkowania. Nie ulegają tym samym różnym procesom chorobowym.
Pozdrawiam
Barbara
vimen
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2781
Od: 11 sty 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Zakończyłam sadzenie w zeszłym tygodniu. Większość jest już na wierzchu. bo nawet nie straciły pędów, które puściły w piwnicy. Miały w tym roku kwarantannę... stały w samochodzie i grzecznie czekały na swoją kolejkę w sadzeniu - tam były wystawione już na nocne niższe temperatury, a w dzień na słońce i tak jakoś się zahartowały... :D
Z deszczu bardzo się cieszę, bo jeszcze w zeszłym tygodniu dalie musiałam podlewać. Ziemię mam przepuszczalną, więc zagniwanie bulw raczej mi nie grozi, a woda na start bardzo im się przyda.
Awatar użytkownika
Adek13
200p
200p
Posty: 347
Od: 11 kwie 2013, o 23:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Z tego co u siebie zauważyłem to dalie kochają wodę ale ja mam ziemię przepuszczalną 50/50 dołek mieszam z kompostem i wystarczy kilka dni latem bez podlewania i marnieją w oczach. Niektórym gniją widocznie dlatego, że mają zbyt ciężką ziemię, która nie jest dobrze napowietrzona i do tego jest zbita, więc pewnie przez to problemy z uprawą. Teraz mimo, że pada jak tylko skoszę następną porcję trawy to je ją wyściółkuje żeby zatrzymać dla nich jak najwięcej wilgoci ;:333
karolamba
200p
200p
Posty: 292
Od: 30 sty 2019, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębnica Kaszubska

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Odkopałam dziś 10 sztuk dali aby sprawdzić co się z nimi dzieje.Cztery karpy gniją nic nie puściły ani korzeni ani kiełków,cztery mają kiełki więc jestem spokojna choć są bardzo opieszałe.Dwie sztuki i tu moje wielkie zaskoczenie nie gniją są twarde, jędrne,ale nie maja kiełka wyglądają tak jakbym je wczoraj wsadziła do ziemi,a minął już miesiąc.Czy jest szansa aby one jeszcze coś wypuściły?Nigdy takiego przypadku nie miałam, dalie kupiłam w tym roku są to nowe dla mnie odmiany i szkoda mi ich ;:131
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Karolamba miałam tak z dwoma. Jedna wsadzona w maju wypuściła pęd dopiero jesienią...
Stała całą zimę w doniczce i w tym roku "puściła" się normalnie - czyli wiosną :wink:
Druga siedziała 3 miesiące, wypuściła piękne korzenie, ale ostatecznie padła. Stało się z nią coś dziwnego (dla mnie, bo pewnie ktoś już tak miał) Trudno to wytłumaczyć. Z zewnątrz wyglądała zdrowo, twarda. W środku zaś zniknął miąższ bulwy i wypełnił się plątaniną krótkich korzonków. :roll:
Twoje może jeszcze wykiełkują. Było dość chłodno jednak.

Co do moich - z obawy przed przymrozkiem dopiero w tym tygodniu posadziłam te, które hodowałam w doniczkach. Pozostałe siedzą od jakiegoś miesiąca i prawie wszystkie już wykiełkowały :D
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3240
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Bulwy niektórych dalii, wyhodowane z nieumiejętnie pobranych sadzonek, w pierwszym roku uprawy kwitną i wytwarzają bulwę, która w następnym roku już nie wypuszcza pędów i nie zakwita - po prostu taka dalia jest kwiatem jednorocznym. Często zdarza się to w przypadku przemysłowej produkcji dalii. Nie wiem dokładnie, na czym polega błąd w pobraniu sadzonki, (może jest cięta bez piętki?), ale też mi się już zdarzyła taka sytuacja. Bulwa była dorodna i wyglądała na całkowicie zdrową - po wykopaniu i dokładnym obejrzeniu nie dostrzegłam na niej żadnego oczka, z którego mogłaby wyrosnąć łodyga. Ale faktycznie trzeba poczekać, może jest to kwestia chłodnej pogody - czasami kiełki pokazują się dopiero po 5 tygodniach.
Pozdrawiam
Barbara
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

U mnie dalie zostały na zimę jak już pisałam. Najpierw wyszła jedna, potem niedługo później druga, a trzecia dopiero niedawno, chwilę po tych przymrozkach. Wszystkie w tym samym miejscu w ogrodzie - a jednak różnica była spora między nimi. Jedna nie wyszła wcale do tej pory. Może jeszcze się obudzi? Także może jeszcze trzeba poczekać.
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Wysadziłam moje karpy na rabatkę 1 maja i na razie nic się nie dzieje. Dotychczas zawsze po takim czasie już były zielone czuprynki nad ziemią.
Może winę za ten stan ponoszą zimne noce?
Ziemia wciąż nie jest nagrzana.
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Ula a może ślimaki się przyczyniły do braku dali ??
Awatar użytkownika
Smerfy
100p
100p
Posty: 193
Od: 18 kwie 2020, o 14:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kalety ( woj. Śląskie )

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Ja wsadzałam jakoś pod koniec kwietnia. A dalie mają na oko 10-15cm wysokości a przymrozki i u mnie były. Chociaż nie wiem czy to dlatego że gdy temp spadała do +5 stopni to miejsce profilaktycznie przykrywałam choć i tak miałam tę świadomość że jest za zimno.
No ale powychodziły.
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

adamanna pisze:Ula a może ślimaki się przyczyniły do braku dali ??
Przy ślimakach byłyby łyse łodygi (tak mam co roku i bez niebieskich granulek ani rusz), a nie ma nic, prócz lekko spękanej ziemi.

Mam w tym roku straszną inwazję nornic, być może to ich wina.
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”