Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2831
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Zaszalałam tej wiosny i mam zwyczajowo Hokkaido, a nowe - Delica, Butternut Liścia i Australian Butter. Wszystkie póki co w doniczkach, ale niedługo moment wysadzenia, a potrzebują sporo miejsca i chyba te mniejsze będą pnące ? Zrezygnowałam w tym sezonie z Muscade de Provence. Ma ładny kolor, jest plenna i dobrze się przechowuje, ale nie bardzo lubię jej konsystencję w zupie, czy po upieczeniu, a do tego przeznaczam swoje dyńki przede wszystkim i mam nadzieję, że nowe się sprawią na pięć :)
Pozdrawiam Eugenia
ganio4
1000p
1000p
Posty: 1571
Od: 11 maja 2009, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąd

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Butternut Liscia to moja ulubiona dynia do zapiekania ;:3 Niestety w tym roku nie wzeszło mi ani jedno nasionko...
Kasia
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Australian Butter jest świetna, bardzo plenna, długo się przechowuje, pyszna, trochę mniej słodka i kasztanowa ale przez to bardziej wszechstronna. Też jedna z moich ulubionych dyń :heja Zdecydowanie do niej wrócę.
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2831
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Cieszę się, że te dynie chwalicie ;:36 Moje Butternut Liscia wzeszły wszystkie i najszybciej, nie wzeszły dwie Australian Butter, ale zawsze trochę więcej sieję a nadwyżki oddałam sąsiadce i jeszcze się głowię, gdzie pozostałe wysadzić ;:223
Pozdrawiam Eugenia
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Mam posiane po raz pierwszy odm. Hokkaido i Amazonkę. Zależy mi na małych owocach (takich na raz do zużycia). Z tego co się zorientowałam Hokkaido ma owoce o wadze 1-3kg(2-3 szt. na krzaku), Amazonka 1,5kg (3-6 na krzaku). Dzisiaj chcę wysadzić , w sumie mam 10 sadzonek dyni .
Awatar użytkownika
Karczownik
200p
200p
Posty: 329
Od: 1 kwie 2019, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlasie/mazowsze

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Telimenko, polecam jeszcze posiać dynię Sweet Dumpling. Jest wielkości grapefruita, pięknie wybarwiona, można ją zapiec faszerowaną. Jedna dynia - jedna porcja :) Piękna i smaczna.
Aliwar
200p
200p
Posty: 282
Od: 3 kwie 2017, o 05:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Hokkaido jest nieduża a ilość owoców zależy od warunków. U mnie 2 lata temu niektóre miały ponad 10szt z krzaka. One są wczesne zrywałam jak były ok a one wiązały nowe owoce. :D
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Karczownik Dzięki. Taka by mi pasowała. Ciekawe czy uda mi się kupić jeszcze nasionka. Piszą ,że rośnie 5-8 m. A ile owoców z jednego krzaczka można uzyskać?
Aliwar Czyli Hokkaido podobnie jak cukinię można zbierać na bieżąco? To fajnie by było ,bo dotychczas dynie zbierałam późną jesienią.
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Ja mam w tym roku:
1. Ambar
2. Justynka F1
3. Makaronowa Warszawska
4. Olga
5. Butternut
5. Hokkaido
6. Muscat de Provence
7. Trombetta d'Albenga
To chyba wszystkie, które wysiałem. Jeśli odnajdę gdzieś nasiona to posieję jeszcze Turecki Turban. Wysieję też dynie ozdobne. Zastanawiam się, czy wysiać Lunga di Napoli. Miał ktoś? Warto dosiać?
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

--julian-- Ale z Ciebie smakosz dyniowy ;:333 . Masz więcej odmian dyni niż ja pomidorów ;:306
Aliwar
200p
200p
Posty: 282
Od: 3 kwie 2017, o 05:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Telimenko odszukałam w zdjęciach 10 sierpnia zebrałam ok 10 szt potem 24 sierpnia tez znowu ok 10szt. Jak skórka robiła się mocno pomarańczowa to zrywałam. A krzaków to chyba 5 szt miałam posadzone. To jest zaleta tej odmiany ze zaczynasz jeść na początku sierpnia i potem do mrozów masz jeszcze owoce.
Awatar użytkownika
Karczownik
200p
200p
Posty: 329
Od: 1 kwie 2019, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlasie/mazowsze

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Telimenko, owoców z Dumplinga jest RÓJ :) Jeszcze więcej niż z Hokkaido, bo zgadzam się, że z dobrze odżywionego okazu można zrywać owoce non stop do jesieni, a zerwane leżą do lata roku następnego. Im więcej zrywasz, tym więcej tworzy się zawiązków nowych. Ostatnią Hokkaido zjadłem coś tydzień temu... Dumpling podobno mogą leżeć do jesieni, ale u mnie nie miały jeszcze szansy dotrwać do tej pory, bo trafiają do piekarnika... W tym roku nasiałem dyń mam nadzieję, że nie do przejedzenia... Hokkaido, Butternut, Muscat, Dumpling, Makaronowa, 2 bezłupinowe, Lunga di Napoli... i coś tam jeszcze. Nie przygotowuję gruntu pod dynie, a raczej one pomagają mi sprawić ziemię (stara łąka, nieużytki) pod warzywa w roku następnym. Po prostu przekopuję kawałek darni, daję nawóz, wtykam nasiona i kryję agrotkaniną. Często zapominam o roślinach, a one zaskakują mnie plonem. Jesienią pod agrotkaniną nie ma darni, łęty po dyniach idą na kompost, dynie do przechowalni. Wspaniała roślina.
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Telimenka pisze:--julian-- Ale z Ciebie smakosz dyniowy ;:333 . Masz więcej odmian dyni niż ja pomidorów ;:306
:;230 :;230 Rok temu po raz pierwszy zacząłem gotować potrawy z dyni i zasmakowały mi :D A że w sklepach jest tyle odmian to trzeba spróbować ;:306

karczownik miałeś wcześniej Lunga di Napoli, czy pierwszy raz?
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”