Jagoda kamczacka cz. 3

Drzewa owocowe
Zablokowany
wlodekj
50p
50p
Posty: 69
Od: 12 cze 2017, o 12:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Wostorg nie ma goryczki. Zaczyna się lekko przebarwiać, ale nie jest to odmiana najwcześniejsza. Zaraz zacznie lekko opadać(sypać się) bo będzie miał ekipy wizytujące w postaci ptaków.
Goryczkę posiada odmiana Jolanta. Zatrzymuje niewielki posmak nawet w przetworach. Ciekawszą goryczkę bo bardziej intensywną posiada odmiana CHEN-Ye.
Żadne kanadyjskie nie myślą jeszcze o dojrzewaniu. Rosyjskie już zaczynają rosnąć. Załączam zdjęcia: Silginka, Czulimska, Gordost, Jugana, Bakczarski Velikan, Bakczarska Jubiliejna. Jutro biorę wnusię i pierwsze jagody już padną jej ofiarą. To jest powód dla którego warto mieć odmiany rosyjskie. Nie twierdzę, że nie są kwaskowe, ale są duże 3,5 do 5,5 cm. Oczywiście gdy widzą jakiś deszcz w czasie wzrostu i dojrzewania. U mnie w tym roku jeszcze takiego nie było. Z dachu 13m na 10,5m do dzisiaj udało mi się uzyskać pojemnik 1000l. Za tydzień już nie będą takie kwaśne. Zapowiadali opady, ale póki co to słoneczko świeci.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 721
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

phantom pisze:Zna ktoś może odmianę jagody kamczackiej z goryczką, ale kompatybilną z odmianami kanadyjskimi jak np. Aurora? Mam niewiele miejsca i myślałem o dwóch parach tzn. Aurora + Indigo Gem (lub coś innego bo wyczytałem, że Indigo ma średnie owoce które na świeżo są nieco gumowate) oraz Boreal Beauty&Beast. Może Vostorg?
Ja mam posadzone w grupach Borealis,Honeybee,Aurora oraz Boreal Beauty,Best i Blizzard.Borealis ma lekką goryczkę ale jak mocno dojrzeje to staję się słodki i aromatyczny. https://youtu.be/nhhRN2MIAqU
wczoraj nagrałem film i nawet jadłem jagody.
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 636
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Jeśli to naprawdę jest Borealis a nie sklepowa podmianka to mnie pocieszyłeś. Przecież Aurora i Borealis to bliźniacze odmiany (tak jak Boreal Beast i Beauty) więc nie muszę kombinować z odmianami rosyjskimi. Co prawda chciało by się mieć owoce hak najwcześniej ale to sporo szukania żeby nie trafić na kwasotę, przeciętną plenność czy skłonność do opadania.
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 721
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

phantom pisze:Jeśli to naprawdę jest Borealis a nie sklepowa podmianka to mnie pocieszyłeś. Przecież Aurora i Borealis to bliźniacze odmiany (tak jak Boreal Beast i Beauty) więc nie muszę kombinować z odmianami rosyjskimi. Co prawda chciało by się mieć owoce hak najwcześniej ale to sporo szukania żeby nie trafić na kwasotę, przeciętną plenność czy skłonność do opadania.
To jest na pewno Borealis on się szybko wybarwia i mam 3 z różnych źródeł i są takie same.Te rosyjskie nowe odmiany o dużych mniej kwaśnych owocach wcale nie są takie wczesne.Ja mam 3 Vostrog,Bakczarskij Velikan,Docz Velikana i w tym roku dokupiłem Sinij Utes.Te stare jak Czelabinka itp.są wczesne i dojrzewają ponad miesiąc wcześniej od Boreal Beauty nawet w połowie maja(u mnie) ale owoce mają malutkie i opadają.
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 636
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

W chwili obecnej waham się między wcześniejszymi Jolanta+Wojtek a bardziej plennymi Aurora+Borealis. Decyzja jeszcze nie podjęta.
iwonaceae
200p
200p
Posty: 333
Od: 20 lip 2018, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ipswich, UK

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

U mnie wczoraj zakończł się sezon na jagody kamczackie. Niestety zdążyłam skosztować tylko parę garstek owoców. Tradycyjnie ptaki mnie ubiegły ;:174 W przyszłym roku zakładam siatkę!
Pozdrawiam,
Iwona
wlodekj
50p
50p
Posty: 69
Od: 12 cze 2017, o 12:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

iwonaceae daruj sobie siatkę. W pierwszym roku stosowania daje efekty. W następnych tylko problemy z górnymi pędami. Są powyginane, połamane i więcej z nimi problemów niż czasu aby to ogarnąć. Ja stosuję płóciennego ptaka na wędce. Sprawdza się. Wiśnie i porzeczki też są dla mnie.
phantom Z moich doświadczeń: odmiany rosyjskie są sypiące się (wystarcza lekkie potrącenie), lekko odchodzące i wymagające rwania pojedynczych jagód. Jeżeli masz kilka krzaków możesz mieć Aurorę (bardzo trudno odpada przy otrząsaniu) i Borealis czy Tundrę (łatwiej rozerwać jagodę niż ją zerwać). Wojtek i Jolanta są odmianami plennymi i jagody można lekko otrząsać. Jolanta posiada lekką ale wyczuwalną goryczkę. Jeżeli chcesz tak dobierać to możesz dać Zojkę zamiast Jolanty. Jest niższa ale przy Wojtku to raczej zaleta. Wojtek jest rozłożysty i przy odległości 2m ma problemy ze zmieszczeniem się z równie wysoką Jolantą. Para Aurora i Borealis to wysoka, szczupła dziewczyna i gruby niski facet.
Łączenie i szukanie odpowiedniej odmiany towarzyszącej wg moich spostrzeżeń nie ma większego sensu. Jest to istotne tylko z punktu widzenia sprzedającego. Jagody kwitną prawie w tym samym czasie. Zapylają się nawzajem. Problem jest tylko z odmianami późnymi.
adam_k27
200p
200p
Posty: 265
Od: 21 kwie 2020, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie, okolice Rzeszowa

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

U mnie wszystkie odmiany kwitły w podobnym terminie i moim zdaniem każda z każdą się da rade zapylić. Więc na terminy kwitnienia nie ma co za bardzo patrzeć. Większa różnica jest w terminie dojrzewania owoców niż w terminie kwitnienia.

Borealis potwierdzam. Przynajmniej jak nie jest mocno dojrzały to ma lekką goryczkę. W smaku to jest jak borówka z grefrutową nutą.

Ptaszory lubią objadać kamczacką ja zawiesiłem błyszczące odstraszacze i na razie chyba działa. W tamtym roku nie miałem nic innego pod ręką to wbiłem w ziemię flagę. Naszą - biało czerwoną. Działała rewelacyjnie ptaszory się w ogóle nie zbliżały. Widać czuły respekt :D
iwonaceae
200p
200p
Posty: 333
Od: 20 lip 2018, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ipswich, UK

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Dzięki za pomysy na odstraszanie ptaków. W takim razie szukam ptaszydła na wędce i ewentualnie flagi polskiej :D Nawet lepiej niż z siatką, bo jest szansa, że ochroni też inne owoce na działce. Mam nadzieję, że w końcu będę w stanie zerwać więcej jagódek i zrobić jakieś przetwory! Marzy mi się nalewka. Słyszałam, że jest pyszna!
Pozdrawiam,
Iwona
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 876
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Właśnie żoneczka znalazła w zamrażalce jagodę kamczacką z zeszłego roku to nastawiłem naleweczkę :heja


Obrazek
A moje tegoroczne są jeszcze zielone ;:145


Obrazek


Pozdrawiam zagiel
Pozdrawiam zagiel
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 636
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

wlodekj pisze: Łączenie i szukanie odpowiedniej odmiany towarzyszącej wg moich spostrzeżeń nie ma większego sensu. Jest to istotne tylko z punktu widzenia sprzedającego. Jagody kwitną prawie w tym samym czasie. Zapylają się nawzajem. Problem jest tylko z odmianami późnymi.
Czyli jeśli do duetu Aurora+Borealis dorzucę Zojkę żeby na jednym krzaku owoce były nieco wcześniej to nie powinno być problemu i też zaowocuje?
adam_k27
200p
200p
Posty: 265
Od: 21 kwie 2020, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie, okolice Rzeszowa

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

@phantom
Mam same odmiany kanadyjskie plus jedną Zojkę i owocuje ładnie. Spokojnie możesz Zojkę dorzucić.
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 876
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

A mi i mojej rodzince smakują wszystkie jakie mam a jest ich sporo jak moje blizzardy okażą się innymi to trzeba będzie poszukać w innej szkółce niż akademii roślin mam jeszcze miejsca na 2 krzaczki te ostatnie dojrzewające beast , beauty ;:215



Pozdrawiam zagiel
Pozdrawiam zagiel
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”