Borówka amerykańska - 11 cz.

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

edek86 pisze:Borówka posadzona jesienią zeszłego roku.
Specjalnie wykopany pod ten krzak dół, wyłożony folią z dziurami na dole.
Wypełniony podłożem pod borówkę + torf kwaśny+kora sosnowa.
Tak jak pisałem wcześniej:
edek86 pisze:Rozsypałem trzy łyżki tego nawozu

Obrazek

Obrazek
Wygląda na to, że załatwiłem krzak tym nawozem ;:223 Szpadel i posadzić nowy jesienią?
Nie musisz czekać do jesieni. Sadzonki borówek są w doniczkach i mogą być sadzone przez cały rok. Rozluźnij bryłe korzeniową tylko przed posadzeniem. No i wymień część podłoża tą z nawozem.
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

bobson_94 pisze:Jaką dawke siarki można zastosować na m3 ziemi, zeby nie zaszkodzic borowkom? Ziemia to torf zmieszany z ziemią z lasku (w proporcji 7:3). pH gleby okolo 5 (w roztworze wody). Chcialbym jeszcze przed posadzeniem zakwasic, ale nie mam pomysłu w jaki inny sposób. Borówki chcialbym wsadzic od razu. Ktos pomoże?
Siarka działa bardzo wolna i zwykle na plantacjach sypie się rok przed posadzeniem. Najtańszym i najłatwiejszym sposobem jest podlewanie zakwaszoną wodą. Kup elektrolit w markecie czy w motoryzacyjnym. pH 5 to nie jest źle.
bobson_94
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 18 maja 2020, o 07:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

toolpusher pisze:
bobson_94 pisze:Jaką dawke siarki można zastosować na m3 ziemi, zeby nie zaszkodzic borowkom? Ziemia to torf zmieszany z ziemią z lasku (w proporcji 7:3). pH gleby okolo 5 (w roztworze wody). Chcialbym jeszcze przed posadzeniem zakwasic, ale nie mam pomysłu w jaki inny sposób. Borówki chcialbym wsadzic od razu. Ktos pomoże?
Siarka działa bardzo wolna i zwykle na plantacjach sypie się rok przed posadzeniem. Najtańszym i najłatwiejszym sposobem jest podlewanie zakwaszoną wodą. Kup elektrolit w markecie czy w motoryzacyjnym. pH 5 to nie jest źle.
Taki elektrolit jest całkiem bezpieczny? Borówki mam dla siebie, więc nie chce żeby świeciły w ciemności :D
A jeśli chodzi o siarke to póki mam możliwość wymiaszania całej ziemi w dole to może warto troche jej domieszać? Tylko nie wiem jaką ilość, żeby nie przesadzić, a żeby też był jakis efekt



Obrazek



Obrazek
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Siarka się utlenia powstaje bezwodnik kwasu po czym dodajesz wodę i masz kwas siarkowy czyli elektrolit H2SO4. Ten sam chyba proces zachodzi w glebie po dodaniu siarki. Jeśli masz siarkę ze sklepu to na opakowaniu powinna być tabela. W internecie też znajdziesz. Masz siarkę pylistą czy Wigor S?

Zakwaszanie gleby siarką
? w celu zakwaszania stosuje się wysiew siarki pylistej lub granulowanej. Działa ona wolno i do pełnej skuteczności wymaga trochę czasu. Po małych dawkach wysianych jesienią, już wiosną można uprawiać rośliny, jednak w przypadku konieczności zastosowania maksymalnej dawki (2,5-3,5 kg./10m2) z uprawą należy odczekać minimum rok. Siarkę można zastosować także po posadzeniu roślin, ale jednorazowa dawka nie powinna w takim przypadku przekraczać 50-100 g/10m2 powierzchni.
markis80
100p
100p
Posty: 177
Od: 27 maja 2011, o 22:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Ja daje 25 ml na beczkę 200 litrów i uzyskuje pH 3.8 ale ilość kwasu siarkowego potrzebnego do zakwaszanie wody zależy min od jej twardości . Znajomy ma twardą wodę i do tego samego wyniku 3.8 było już potrzebne 40 ml. Zanim kupiłem pH metr zdarzało mi sie dawać kilkukrotnie większe dawki i rośliny żyją.
bobson_94
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 18 maja 2020, o 07:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

toolpusher pisze:Siarka się utlenia powstaje bezwodnik kwasu po czym dodajesz wodę i masz kwas siarkowy czyli elektrolit H2SO4. Ten sam chyba proces zachodzi w glebie po dodaniu siarki. Jeśli masz siarkę ze sklepu to na opakowaniu powinna być tabela. W internecie też znajdziesz. Masz siarkę pylistą czy Wigor S?
Jeszcze nie mam żadnej, a jaka lepsza? Na yt widziałem że stosują wigor przy juz rosnacych sadzonkach w ilosci ok 20g/rosline. A jak to sie ma przy siarkowaniu calej objetosci ziemi? Problem w tym, ze chce od razu posadzic sadzonki, bo juz czekaja, a jeżeli dam dawke z opakowania to pewnie zalecane jest odczekanie conajmniej rok. Nie mam wcale rozeznania w jakich ilosciach oscylować i boje sie żebym nie przesadzil
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Zrezygnuj z siarkowania i podlewaj elektrolitem. Ja tak bym zrobił. A ty rób jak chcesz. Ja mam doświadczenie, że prze niecierpliwe siarkowanie zszedłem do poniżej pH 2 pod krzakiem. Siarka działa bardzo wolno.
roza12345
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 17 maja 2020, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

toolpusher pisze:Nie zrozumiałaś. Krzak najprawdopodobniej nie pobiera fosforu przez niską temperaturę a nie dlatego że fosforu nie ma. Jeśli zimna aura minie a liście będą dalej czerwone wtedy można myśleć. Jeśli nawoziłaś nawozem wieloskładnikowym przeznaczonym pod borówkę to nie jest potrzebne dodatkowe nawożenie fosforem. Fosfor nie jest tak bardzo istotnym pierwiastkiem w borówce. A jaki masz odczyn gleby?
Wygląda, że pH jest między 5 a 6, chyba za wysokie?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1404
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Nie chyba ale na pewno, może nie umrą ale i rosnąć nie będą.
Pozdrawiam,
Tomek
roza12345
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 17 maja 2020, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

massur pisze:Nie chyba ale na pewno, może nie umrą ale i rosnąć nie będą.
Właśnie nie wypuszczają też za bardzo nowych pędów. Czy mogę prosić o wskazówki, czym najlepiej zakwasić ziemię, jakie preparaty i w jakiej dawce? Czy są jakieś naturalne produkty, czy trzeba zastosować sztuczne zakwaszacze? Dodam, że w maju po raz pierwszy podsypałam pod każdy krzak po 140 g naturalnego nawozu Compio Bio. Wcześniej niczym nie nawoziłam.
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Odpowiedź jest tuż nad Twoim pierwszym postem
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1404
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Z nawozów siarczan amonu, zakwasza plus dostaną azot. Plus podlewaj zakwaszoną wodą, ja daję kwas cytrynowy, ok. 15g na konewkę (ilość zależy jaką masz wodę, trzeba sobie zmierzyć), możesz też siarkę rozsypać ale to działa powoli.
Tu masz wątek: viewtopic.php?f=18&t=7960
Pozdrawiam,
Tomek
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 718
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Nie nagrałem cięcia ale postanowiłem nagrać film o efektach takiego cięcia wiosną podczas kwitnienia i zawiązywania owoców.Postanowiłem wyciąć wszystkie gałązki,które owocowały i wszystkie drobne,zagęszczające dół i środek oraz te pochylone.Borówka Bluecrop 3 sezon w gruncie. https://youtu.be/Qrlir50f7ls
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”