Kolekcje Floriana cz.2

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Andrzeju, może faktycznie Twoje kosaćce już zbyt długo ma jednym miejscu i są zbyt zagęszczone? Co 3 lata trzeba kosaćce przesadzać. Najlepiej kwitną u mnie kosaćce dwuletnie
Mój ulubiony kosaciec IB, którego mam od 11 lat:
'Blue Eyed Blond'
Obrazek

glicynia kwitła krótko ale pięknie!
Obrazek

Dzięki Jadziu. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będziesz cieszyła się widokiem wielu kwiatów kosaćców u siebie ;:108
Kosaćce IB - eleganckie, sztywne, takie w sam raz ;:173
Obrazek

Jedyna kalina, jaka mi została ze starego ogrodu. Ale jest wyjątkowa!
viburnum x pragense
Obrazek

Loki, teraz są chłodne noce więc kwiaty dłużej kwitną, m.in. konwalie. Ale jest też dużo wilgoci więc ogród kipi zielonością i kwiatami!
Skoro spodobała Ci się kokoryczka, to jeszcze jedna - całkiem ładna:
polygonatum multiflorum 'Variegata'
Obrazek

kolejny kosaciec IB z kontrastową bródką, przyprószony pyłkami z drzew - teraz wszędzie żółty pyłek :?
'In a Flash'
Obrazek

Margo, ilość zdjęć jest proporcjonalna do zainteresowania nimi przez odwiedzających mój wątek i wpisujących się gości 8-) Przecież nie dla siebie robię i wklejam zdjęcia :lol:
U mnie też nie wszystkie małe kosaćce zakwitły. Ale to nic - ponad 30 odmian zakwitło 8-)
Taki cukierkowy kolorystycznie kosaciec:
'Fricky Frolic'
Obrazek

równie jaskrawa roślinka ale całkiem naturalna:
armeria maritima
Obrazek
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12102
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Pięknie u Ciebie. Zawciąg też mi się spodobał. Nie znałem wcześniej.

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
tu.ja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8927
Od: 21 lip 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Dobrze Ci powiedzieć zapisuj :wink: Tylko gdzie to sadzić? Jeden piękniejszy od drugiego. Mam kilka faworytów. Jakoś do tej pory nie myślałam o grupie IB. A tam tyle cukierkowych śliczności ;:oj
Chyba nie powinieneś się tak sugerować ilością wpisów... Sam wiesz jak to jest... Często zagląda się do zaprzyjaźnionych wątków bez zostawiania śladu :lol: Nie zawsze jest czas na wpis. Chociaż z drugiej strony przyjemnie jest jak goście doceniają nasze starania. Obiecuję poprawę :D
Pokazałeś Cocoa Pink pisząc, że jeden różowy wśród niskich. Domyślam się, że u Ciebie bo u mnie rosną 3 różne różowe jakby co ;:224
Awatar użytkownika
JAKUCH
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 33424
Od: 19 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Na razie widzę jeden pąk z tych wyższych , kiedyś rósł tam taki niebieskawy ciekawe jaki będzie kwiat .Szkoda ze nie mam miejsca na kosaćce, ale i tak w tym roku mam je posadzone w 4 miejscach :;230 Wiesz Florianie u mnie każdy kawalątek musi być zamieszkały :;230
Pozdrawiam gorąco Jadzia.
Oaza Linki Grupa Śląsk, Aktualny wątek
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Loki, dziękuję. Zawciąg to bardzo łatwa w uprawie roślina. Przynajmniej u mnie nigdy nie robiła problemów. Lubi suche, nasłonecznione miejsca. Jeśli takie masz - polecam!
Podobne warunki preferują kosaćce. Oto jeden z gatunków dzikich:
Iris florentina:
Obrazek

złotnice mają piękny splot liści i początek kwitnienia:
asphodeline lutea
Obrazek

Jadziu, rozumiem Cię. Kosaćce to jednak rośliny, które nie mogą być zacieniane przez inne rośliny. A z tym już bywa trudniej w miejscach zagęszczonych. Oby Ci kwitły jak najładniej kosaćce!
U mnie taki kosaciec IB zakwitł po raz pierwszy :tan
'American Patriot'
Obrazek

odmiana, która zakwitła po przerwie. Wymagała przesadzenia, by nabrać sił i ochoty do kwitnienia:
'Tact'
Obrazek

Izo, ja też często nie mam czasu, by zrobić i wklejać nowe zdjęcia. Więc potrzebuję motywacji, a tym są wpisy odwiedzających gości. Myślę, że to uczciwe podejście i sam staram się wpisywać u innych, jak tylko są ku temu przesłanki ;:224
Masz aż 3 różowe kosaćce SDB? :shock: A znasz ich nazwy?
Natomiast grupa średniaków czyli IB jest najmniej liczna i mniej rozpowszechniona. Nie wiem dlaczego tak jest, skoro one nawet łatwiejsze w uprawie od wysokich, bo się nie łamią. Oto kolejne:
ten bez nazwy i zakwitł po raz pierwszy w pięknym brązowopomarańczowym kolorze:
Obrazek

'Champagne Encore'
Obrazek

i coś innego:
centaurea dealbata
Obrazek
Awatar użytkownika
any57
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4325
Od: 16 sty 2012, o 16:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ŚLĄSK

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Dziękuję Florianie za podpowiedź - faktycznie irysy rosną długo na jednym miejscu, ale zauważyłem że kolejny wypuścił pędy kwiatowe - długo się namyślał :wink:
Andrzej zaprasza
aktualny wątek
poprzedni
Iwonka1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5523
Od: 10 wrz 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraina Tysiąca Jezior

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

'Michael Paul', ależ on ma kolor ;:oj Cudo przystrojone diamencikami. Tak pięknie czarujesz kosaćcami, a moje ciągle nie mają nawet pąków ;:218 W tamtym roku o tej porze już kwitły, a teraz tylko szabelki sterczą.
Moje złotnice jeszcze w pąkach, ale już za chwileczkę, już za momencik....
Czytałam u kogoś, że sadzisz dwa tysiące dalii ;:202 Szok, to chyba praca na tygodnie? I masz jeszcze czas na forum i forumowe pogaduszki ;:180 Jak Ty to robisz?
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7960
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Florianie
Nie wiedziałam ,ze macie w ogrodzie glicynię.
Fajne zdjęcie ,a to w tle to jeszcze Wasz ogród :?:
Ciekawa jestem co to za krzew kwitnący w tle. :)
Kosaćce wszystkie cudne ,ale staruszek Florentina najbardziej mi się widzi :D
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12102
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Mam nasłonecznione, suche miejsca, ale nie mam w nich już miejsca. :;230

Jak zwykle piękności pokazujesz. Kwitnącej glicynii zazdroszczę? Mam dwie, jedną chińską, która od ośmiu lat urosła do monstrualnych rozmiarów, ale nie zakwitła ani razu i amerykańską, mniejszą i co roku produkującą ze dwa czy trzy kwiatostany?

Pozdrawiam!
LOKI
PEPSI
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7095
Od: 20 sty 2013, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko - pomorskie

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Florian, ja zawsze podziwiam Twoje kolekcje. Dzisiaj podziwiam irysy, które owszem mam u siebie ale...no właśnie to ale. Moje nie kwitną, ostróżki je zdominowały i chyba czas pomyśleć o przeprowadzce.
:wit
Awatar użytkownika
tu.ja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8927
Od: 21 lip 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Rozumiem Twoje podejście i uważam, że to uczciwe postawienie sprawy.
Zmotywowałeś mnie do przeglądu notatek i namierzenia znaczników - dzięki :wink:
Jest sporo odcieni różu i czasem kolor jest dyskusyjny, ale według zapisków rosną u mnie Cocoa Pink, Romy, Chanted, Flirting i Be My Angel. Nawet nie przypuszczałam, że mam ich aż tyle :roll:
Złotnica i u mnie rośnie od wielu lat. Nigdy nie mam więcej niż 2-3 sztuki kwitnące, ale regularnie się wysiewa i stąd ta ciągłość trwania. Ma dużo uroku i lubię ją choć jest żółta ;:224
Masz piękną kolekcję irysów. Jestem ciekawa kolejnych :D
Awatar użytkownika
JAKUCH
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 33424
Od: 19 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Znowu następne cuda pokazujesz lubię je sobie podglądać to może kiedyś sie skuszę na nowości, bo może święty czas coś zmienić . Trzymaj kciuki za odratowanie Convoitise ciekawe czy sie uda jeszcze nigdy nie reanimowałam dalii Florianie ona w tej chwili potrzebuje ciepła czy umiarkowanej temperatury
Pozdrawiam gorąco Jadzia.
Oaza Linki Grupa Śląsk, Aktualny wątek
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Andrzeju, cieszę się, że jednak Twoje kosaćce zakwitną :tan Moje wysokie rozkręcają się na całego.
Ten kosaciec TB zakwitł jako pierwszy; w zasadzie zakwitł równocześnie ze średniakami, czyli wyszedł przed szereg :wink:
'Footloos'
Obrazek

Iwonko, posadzenie takiej ilości dalii to praca nawet nie na tygodnie ale na miesiące - 2 miesiące sadzenia dalii. Ale sadzonki zielne sadzi się późno, po zimnych ogrodnikach więc wszystko w porządku. A samych sadzonek będzie ok. 800 szt. ;:224
Czytałem, że u Ciebie chłodniej więc może i kosaćce później i dłużej się zbierają? Dziękuję za pochwałę 'Michaela Paula'. Rzeczywiście piękna sztuka. Ale teraz na pierwszy plan wychodzą wysokie czyli arystokracja kosaćcowa ;:108
'Exactitude'
Obrazek

Agnieszko tak, za glicynią to nasz ogród; w tle kwitnie magnolia 'Susan' (drugie kwitnienie), a jeszcze głębiej tamaryszek.
Cieszę się, ze lubisz kosaćca florentyńskiego. To bardzo zasłużony i pięknie pachnący kosaciec. Wobec tego dla Ciebie inny historyczny kosaciec z grupy MTB:
'Phalenauge'
Obrazek

Loki, dzięki. U mnie glicynia też nie ma za wiele kwiatów ale przynajmniej trzymamy ją w ryzach i nie pozwalamy się rozrastać zanadto. Więc te parę kwiatostanów cieszy 8-)
Warunki dla dobrego wzrostu i kwitnienia kosaćców znasz. Twoja decyzja, jak tę wiedzę wykorzystasz. Ja rezygnuję z roślin, dla których nie mam dobrych warunków lub po prostu nie chce mi się z nimi bawić (np. róże). Właśnie szykuję kolejny pas ziemi pod kosaćce, bo czteroletnie wymagają przesadzenia.
Dla Ciebie kosaćce wilgociolubne. Myślę, że te rosłyby lepiej u Ciebie, bo tolerują częściowe zacienienie:
iris pseudoacorus
Obrazek

iris sibirica 'Variegata'
Obrazek

lilaki średnio lubię ale tego karłowatego - uwielbiam!
syringa meyeri 'Palbin'
Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”