Sadzenie,przesadzanie Rhododendrona

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Sadzenie,przesadzanie Rhododendrona

Post »

Czeka mnie w tym roku przeprowadzka rododendronów na nowe lokum. Obecnie większość w pełni kwitnienia. Zakupione w zeszłym roku mają pauzę i na tą chwilę tylko wypuszczają młode przyrosty. Czytałam na Tym Forum, że przesadzać należy po kwitnieniu. Mam jednak taką zagwozdkę: te co kwitną - poczekam aż kwiaty opadną i chcę je od razu przesadzić zanim zaczną przyrastać pędy. Co z tymi, które już rosną, przesadzać teraz czy czekać aż zakończą przyrost? A może wszystkie przesadzać dopiero po zakończeniu wydłużania pędów?
Pozdrawiam Lucyna
aberracje
200p
200p
Posty: 260
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sadzenie,przesadzanie Rhododendrona

Post »

Najodpowiedniejsza pora na przesadzanie rododendronów jest moment kiedy masz dla nich gotowe nowe miejsce. No i temperatury dodatnie, żeby nie było, że namawiam do przesadzania zima :wink:
Możesz je przesadzić wszystkie na raz, bez wzgledu na to czy kwitna, czy wypuszczaja nowe gałazki.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Sadzenie,przesadzanie Rhododendrona

Post »

No to ok, jutro zakasuję rękawy ;:333
Pozdrawiam Lucyna
Halinka
200p
200p
Posty: 212
Od: 20 lut 2010, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sadzenie,przesadzanie Rhododendrona

Post »

Dzisiaj były już tylko czerwone, takie troszkę "bidulki" ale u ciebie mogą być ładne. Mirku, ja dosadzę te dwa małe i chciałabym po prawej stronie tam gdzie widać konwalie posadzić jedną azalię wielkokwiatową czerwoną i jedną azalie japońską niską, tylko znowu proszę o podpowiedź czy to byłoby dobrze. Gdzieś czytałam że te azalie nie ;:185 przepadają za kwaśnym torfem ale chcą więcej ;:3 słońca .
Jeśli chodzi o sadzenie, to z mojej strony dotrzymałam swojej umowy i dla siebie, mają głęboko i szeroko dobrego torfu, Dla mnie nie muszą zasuwać do góry tylko niech dużymi kwiatami kwitną co rok, takimi jak ten czerwony i germania, która zakwitła jednym kwiatem , ale jakim.

Obrazek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7323
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Sadzenie,przesadzanie Rhododendrona

Post »

A ja to dopowiem jeszcze tak, odnośnie przesadzania,
że w sumie tym roślinom praktycznie owo przesadzanie w ogóle nie szkodzi, ale...
najlepiej robić to w taką pogodę jaka np jest u mnie, czyli ciągłych opadów.

Przyjmują się rewelacyjnie i w ogóle nie odczuwają skutków przeprowadzki.

Tyczy się to zresztą wszystkich roślin.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Halinka
200p
200p
Posty: 212
Od: 20 lut 2010, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sadzenie,przesadzanie Rhododendrona

Post »

Napiszę tutaj, ponieważ nie bardzo wiem gdzie umieścić ten post. kupiłam dzisiaj w promocji Azalie japońską i zastanawiam się czy można ją posadzić gdzieś obok rododendronów, i czy do takiej samej ziemi ( czytałam że nie potrzebują tak bardzo zakwaszonego torfu) Poza tym w tej doniczce jest kilka sztuk roślinek, tak jak w doniczkach z różami i nie wiem czy je porozrywać i posadzić osobno, czy wsadzić ją całą dla jednego ładnego krzaczka. Tak wygląda na zdjęciu. Poradźcie, proszę.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7323
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Sadzenie,przesadzanie Rhododendrona

Post »

Spokojnie możesz sadzić. One wyrastają chyba tak mnie więcej do metra
i mają taki okrągły raczej pokrój.

Jeżeli bryła korzeniowa jest zwarta to nie rozrywaj nic,
przerośnięte korzenie ze sobą mogłyby się niepotrzebnie uszkodzić.
Posadź jak jest.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Halinka
200p
200p
Posty: 212
Od: 20 lut 2010, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sadzenie,przesadzanie Rhododendrona

Post »

Jolu, jokaer dzięki za odpowiedź. Azalię wsadzę w całości , ale ona jest przekwitnięta jak widać i zostały takie pręciki czerwone z końcówką od kwiatka. Czy ja mam to powycinać, bo pourywać jak u rododendronów się nie da, a z boku pokazują się już nowe odrosty. Jeśli ktoś to robił to proszę o podpowiedź.
aberracje
200p
200p
Posty: 260
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sadzenie,przesadzanie Rhododendrona

Post »

Na małym krzaku można to spokojnie poobrywać bez uszkodzenia nowych przyrostów. Ja obrywam z przyzwyczajenia, bo mam miniaturowego rododendrona który po przekwitnieciu brzydko wyglada i mnie denerwuje. Też kupiłam ta azalie i za kilka dni pewnie ja będę oczyszczać z resztek pokwiatowych (u mnie jeszcze płatki nie opadły). Uszczykuje delikatnie pod torebka nasienna, tym zgrubieniem na preciku.
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Sadzenie,przesadzanie Rhododendrona

Post »

asprokol pytanie zwłaszcza do Ciebie. Przeczytałam cały wątek i nie tylko ten. Znalazłam w okolicy możliwość nabycia torfu litewskiego i co... i nie da się go kupić. Miał być w połowie miesiąca, ok poczekam ten tydzień jeszcze z sadzaniem. Dzwonimy, nie ma, będzie na pewno w niedzielę. Czekam. Dzwonimy - nie ma - Litwini nie ukopali. I co teraz? Czekać dalej? Posadzić w torfie z marketu? W torfie polskim z jakiś pobliskich składów? Żal mi krzaków w doniczkach, a chciałabym też już ich temat zamknąć. Posadzić tymczasowo w torfie z marketu a potem przesadzać? Ale to robota na dwa razy. A czekać dalej - nie wiadomo czy się pojawi ten torf litewski czy niekoniecznie.
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16016
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Sadzenie,przesadzanie Rhododendrona

Post »

Kochana, kup normalny kwaśny torf w naszym wołomińskim LM, wymieszaj go trochę z ziemią rodzimą i ewentualnie z sosnową korą i wysadzaj Rh, dopóki sprzyja temu deszczowa aura w naszej okolicy.
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Sadzenie,przesadzanie Rhododendrona

Post »

Dzięki. Taki torf mam, bo kupiłam od razu, ale potem poczytałam, że ma być litewski, jego się nie da kupić. I stoją biedaki w docelowym miejscu i czekają. To jutro się biorę do pracy jak Bóg i dzieci dadzą...
Awatar użytkownika
mamiroma4
500p
500p
Posty: 544
Od: 24 sie 2015, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie K-Koźle

Re: Sadzenie,przesadzanie Rhododendrona

Post »

Muszę się tu odezwać.Od lat co wiosna sadzę rododendrona. Na następny rok klapa. Co robię nie tak? Albo ? W rejonie gdzie sadziłem rododendrona grasował turkuć .


Pisownia!/Karo
Pozdrawiam wesoły Romek
Moja oaza :D
Z prądem rzeki...płyną tylko zdechłe ryby.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”